«На зло врагу, на радость нам»: «VETERANO PIZZA» у Дніпрі може «вирости»

Андрій Сарвіра на відновленій літній терасі піцерії «VETERANO PIZZA». Фото Антон Павлюков
Андрій Сарвіра на відновленій літній терасі піцерії «VETERANO PIZZA». Фото Антон Павлюков

На початку липня заклад горів: тут вогнем була знищена літня тераса, збудована у цьому сезоні. Про вірогідний підпал тематичної піцерії та ймовірних винуватців, можливості реабілітації роботою для учасників АТО та найсмачнішу піцу за прикладом італійської ми поспілкувались із власником оригінального та єдиного у Дніпрі закладу «Ветерано піца» Андрієм Сарвірою.

Андрію, почнемо з початку. Розкажіть, кому належить ідея бренду «Ветерано піца» і як вона реалізується?

Бренд «Ветерано» належить киянину Леоніду Остальцеву. Я розвиваю його у Дніпрі по франшизі, являючись власником місцевого закладу. В Україні таких закладів усього три: в Києві, у Дніпрі, а також є доставка у Трускавці. Нам – півроку. Але за цей час було проведено не один десяток цікавих зустрічей з українськими культурними діячами та письменниками, ветеранами АТО та їхніми родинами, волонтерами та суспільними діячами, публічними гостями й музикантами, наразі навіть щотижня ми влаштовуємо дитячі майстер-класи з приготування піци. Близько половини персоналу закладу – це ветерани АТО, також у нас працюють волонтери та просто небайдужі.

Чи маєте за час роботи свою сформовану аудиторію?

Так, звісно і це також у переважній більшості небайдужі та родичі хлопців, котрі повернулися із зони антитерористичної операції, дніпряни, які приймають активну участь у розвитку цього закладу. Вся військова амуніція та патріотична символіка, котру ви бачите на стінах нашого закладу, - це подарунки наших гостей.

Як довго збирали?

Недовго, пару місяців, ще до відкриття.

Нещодавно у вас згоріла нова літня тераса. З чим повязуєте те, що сталося?

Не буду особливо добирати слова, скажу, що, на мій погляд, це діяльність сепарів. Чи випадковість це? У місті купа літніх майданчиків із дерева, які чомусь не загораються о другій ночі від кинутого сірника чи недопалку. Майданчик згорів за 15 хвилин, надто швидко як для випадковості.

Чи погрожували вам до того?

Це трапляється і зараз. Нещодавно мужик з машини, що їхала повз, кричав: ми і цю терасу вам спалимо! Такий собі прихильник «руського міра». Номери ми зафіксували, товариша знайшли. Він нам повідомив таке: мовляв, «бєс попутал». Подібне трапляється, далеко не всі поділяють патріотичну позицію та лояльне ставлення до тих, хто повертається з АТО. Цікаво інше, правоохоронники навіть не взяли частки обгорілого майданчика на експертизу, хоча мали б.

Чекаєте на результати слідства?

Ні. Я не вірю в його результативність, не думаю, що щось реально встановлять чи знайдуть винних. 

Як швидко відновилися?

За місяць. Завдяки допомозі друзів і волонтерів. Якби не вони, про це можна було би мріяти хіба що наступного літа.

Чи плануєте розширятися?

Скажу так: це можливо. Але водночас можу наголосити, що «Ветерано піца» у Дніпрі залишиться одна!

Яка кількість піц у вашому меню і чи відрізняються вони від рецептів оригінального столичного закладу?

Маємо 18 різноманітних смачних пропозицій для наших відвідувачів. Третина – це оригінальні рецепти. Київський заклад має свої авторські рецепти, ми – свої.   

Маєте улюблені серед ваших?

Так, їх три: Чечина, Гавайська та Санчес.

Андрію, чому саме «Ветерано піца», а не будь-який інший ресторан?

По-перше, мені цікава італійська кухня і культура, яка свого часу на мене сильно вплинула. Ще малим я побував і пожив в Італії, і це лишило серйозний відбиток на сприйнятті подібних речей. По-друге – я ветеран, адже служив в зоні АТО.

Розкажіть про свій шлях в АТО?

Спочатку пішов добровольцем, поїхав в Піски, це трапилось в 2015 році. Після виведення добровольчих батальйонів того ж року пішов у ЗСУ.

Те, за що воювали – здійснилося, на вашу думку?

Те, що ми наразі маємо, знаходиться десь дуже далеко від того, про що ми мріяли, ще стоячи на Майдані, який я також пройшов. Дуже далеко, просто земля і небо. Деякі речі змінилася навіть у гіршу сторону, наприклад, корупція: маєш великі гроші – можеш вирішити будь-яку проблему. На краще змінилося те, що люди почали в більшій мірі контролювати або хоча би приймати участь у суспільно-політичному житті своєї країни. Щось не влаштовує – виходять на пікети, цього взагалі не було раніше. Я певний того, що Україні ще потрібен час, тим більше, війна ще не скінчилась і закінчиться напевно нескоро.

Чи є вірогідність того, що ви повернетесь на фронт?

Це загалом можливо. Втім, у мене дещо змінилися особисті пріоритети. Зараз для мене це – сім’я.

Чи виникають складнощі у спілкуванні з хлопцями, які повернулися з АТО і хочуть працевлаштуватися до вас?

Не буду приховувати, іноді виникали. Втім, я говорю з пацанами на одній мові, ми одне одного розуміємо, бо пройшли те саме, тому нам у цьому сенсі простіше. Ми відкриті для них.

Якими мають бути програми реабілітації?

На державному рівні нехай цим займається держава. Я свідомий того, що у суспільстві одні пацани, котрі повернулись, мають створювати бізнес, а інші працювати з першими. Нам простіше взаємодіяти одне з одним.

Чому хлопцям складно адаптуватись у цивільному житті?

Суспільство байдуже до них, складно знайти роботу, складно говорити про свій досвід…

Як суспільство загалом, на вашу думку, реагує на те, що в країні йде війна? 

Багатьом просто байдуже, вони живуть так само, як жили до того і для них абсолютно нічого не змінилося.

Як змінюється і чи змінюється до того, що відбувається, ставлення тих, кому не байдуже?

Рівень підтримки суттєво зменшився, втім зараз волонтерська допомога потрібна меншою мірою, ніж на початку війни. Тоді солдат не було у що вдягати і чим годувати. Наразі солдати мають все необхідне, включаючи амуніцію, зброю, харчі та рівень підготовки. А якщо хтось чогось не має – то проблема комбата.

Що порадите тим, хто повернувся?

Шукати роботу, адже вона і є реабілітація. Не зважайте на труднощі, працюйте, розвивайтесь і рухайтесь тільки вперед! Повертайтесь до життя, приходьте до нас. 

Спілкувалася Ольга Смірнова