Чеські вчені з Празького університету та представники Дніпровського Державного Аграрно-Економічного університету відвідали птахофабрику «Оріль-Лідер»

Представники Дніпровського Державного Аграрно-Економічного університету та два чеські вчені з Празького університету природничих наук - доктор Хінек Рубік і дослідник Марек Хелінек відвідали птахофабрику «Оріль-Лідер». Доктор Хінек Рубік – керівник групи з вивчення ефективності роботи біогазових установок при переробці відходів різного походження, у тому числі з агропромислових комплексів.

Ознайомившись із виробничим циклом «Оріль-Лідер», вчений дав високу оцінку технологіям утилізації відходів (стічні води, шлам з очисних споруд підприємства) та побічних продуктів тваринного походження, не призначені для споживання людиною (курячий послід з підстилкою) шляхом їх анаеробного зброджування у ферментаторах на внутрішньогосподарському комплексі з виробництва біогазу. Доктор Хінек Рубік розповів, що їхня група відповідає за просування сучасних технологій біоконверсії відходів АПК у країнах Східної Європи, Азії та Африки. Головним чином, ця діяльність пов'язана з виділенням мінігрантів деяким університетам, що спеціалізуються у напрямку енергозбереження. В Україні у такого роду консорціум включені ВНЗ з Дніпра, Сум, Харкова та Білої Церкви. Фінансування проектів - за рахунок підтримки агенції з  розвитку Міністерства закордонних справ Чеської республіки.

Під час обговорення підходів щодо утилізації відходів та побічних продуктів тваринного походження, не призначені для споживання людиною, впроваджених на підприємстві «Оріль-Лідер», доктор Хінек Рубік високо оцінив технології переробки відходів застосованій на підприємстві та поділу отриманого субстрату (біо-матеріалу) на дві фракції: рідку та тверду біомасу, що утворюється після анаєробного зброджування субстрату у ферментаторах. Також доктор Хінек Рубік зацікавився застосуванням пробіотиків у лагунах з рідкою фракцією, які використовуються для нейтралізації неприємного запаху при зберіганні органічних добрив та зазначив високу ефективність цієї технології у порівнянні з багатоступеневим очищенням. Супровідний до чеських колег керівник центру природного агровиробництва професор М.М.Харитонов з ДДАЕУ поінформував про спільні з «Оріль-Лідер» дослідження и визнав високу ефективність використання твердої та рідкої фракції, - біодигестату, як органічних добрив при вирощуванні цукрового сорго, кукурудзи, соняшнику та перцю в умовах польових дослідів, закладених останні три роки на  науково-дослідному стаціонарі ДДАЕУ. 

Наразі в Чеській республіці працюють біля 700 підприємств різних форм власності, які використовують технології анаеробного зброджування для отримання біогазу. У переважній більшості це невеличкі підприємства. Разом з тим він відзначив, що є і великі холдинги з якими варто обмінятись досвідом для обох сторін.