Ціни переписують по кілька разів на день. У Дніпрі на очах ростуть ціни на картоплю, які прогнози на зиму

Ціни на картоплю продовжують бити рекорди минулих років. Таких цінових стрибків не очікували навіть сільгоспаналітики. В один голос вони запевняють, що тому є кілька причин. Серед найосновніших - страшна посуха та поганий урожай. Про це повідомляє Дніпровська порадниця.

Як розповів народний депутат Дмитро Соломчук, через відсутність якісного насіннєвого матеріалу, погодних умов та подорожчання засобів захисту рослин, цього року отримали слабкий врожай. Гарний урожай картоплі лише у Волинській області, але там у фермерів 1-3, максимум 5 га.

imgonline-com-ua-Collage-ve6JMsTfxpGKn

Через погодні умови, поганий захист картоплі, багато дрібних, деформованих та заражених бульб. А товарної картоплі обмаль, тож ціни на неї ростимуть.

Про це на своїй сторінці у Фейсбук написав народний депутат Дмитро Соломчук.

«Вже сьогодні можна констатувати факт високої ціни на картоплю весною 2025 року, – спрогнозував нардеп. – Через відсутність якісного насіннєвого матеріалу, погодних умов та подорожчання засобів захисту рослин, фермери отримали не якісний врожай.

На жаль, найбільший відсоток картоплі заражений, багато дрібної та деформованої. А от товарної для продажу в торгових мережах, а також для закладки в професійні овочесховища – мізерна кількість, її майже немає.

Враховуючи величезний дефіцит в Україні професійних овочесховищ довгого зберігання, проблеми з енергетикою, дефіцит товарної картоплі – ціни на картоплю зростуть. Швидше за все, навесні українці, в кращому випадку, зможуть купувати якісну картоплю не нижче 25 грн за 1 кг. 

Експертка радить робити запаси картоплі на зиму 

Експертка Світового Банку Оксана Руженкова радить робити запаси картоплі навіть, якщо ви раніше цього не робили

Вже сьогодні можна говорити про те, що у нас цього року є суттєвий недобір картоплі. За інформацією Інституту картоплярства, цього року врожай буде на 36% меншим насамперед за рахунок зменшення обсягів вирощування у домогосподарствах. Через те, що діти виїхали за кордон, бабусі та дідусі вже не можуть засадити та обробити свої стандартні 60 соток: для літньої людини це непосильна праця.

Скоротили вирощування і великі виробники. Наприклад, агрохолдинг “Континентал”, який сьогодні є номером один у країні з вирощування картоплі, до війни відводив під неї 2600 га, а цього року трохи більше 1800 га. І при можливості його сховищ зберігати понад 100 тис. тонн, у “Континенталі” вже спрогнозували, що заповнено буде 64 тис. тонн. Це приклад скорочення на проанонсовані вченими 36%.

Загалом слід сказати, що промислове виробництво тримається непогано. Якщо до війни 95-98% картоплі робили домогосподарства і всього 2-5% – промислові виробники, то сьогодні пропорція кардинально змінилася. Зараз домогосподарства виробляють 60% усієї картоплі, промисловість – 40%. Це дуже важлива статистика, яка говорить нам про те, що дані Держстату безнадійно застаріли та не відображають реальної картини.


картошка подорожчала

Чи можна говорити про те, що хтось пережив аномальну спеку з більшими, а хтось із меншими втратами

Домогосподарства говорять про недобір половини врожаю картоплі. Йдеться насамперед про східні та центральні області, а також про північ країни – Чернігівську та Житомирську області. Гарний урожай картоплі лише у Волинській області, але там у фермерів 1-3, максимум 5 га. Сформувати великі партії однотипного врожаю вони не зможуть – їхня продукція лише для оптових сільгоспринків. А ціну на продукт багато в чому диктують торгові мережі.

Водночас промисловий виробник в середньому не добере 25-30%, тому можна сказати, що несприятливі погодні умови більшою мірою позначилися на врожаях у домогосподарствах.

Якими ж будуть ціни на картоплю цієї зими

Фермери вже говорили про те, що наприкінці 2024 року проситимуть на опті не менше 20 грн/кг, відповідно в супермаркеті картопля продаватиметься по 28-30 грн/кг. До кінця лютого – початку березня картопляні сховища традиційно спорожніють, тож добиратимемо картоплю в Єгипті, Польщі. Можливо, якісь залишки будуть і в українських фермерів, але останніми роками багато хто з них воліє не пропонувати торговим мережам свій товар, а чекати, коли до них приїдуть, поклоняться і попросять його продати. Дистриб’юторам такі стосунки не дуже подобаються, тому вони просто їдуть до Польщі і там закуповуються.

Чи є надія, що ціни зіб’є імпорт

Не сказала б. Нормальний урожай картоплі в Європі отримали лише в Італії, решта країн постраждала від посухи. Тож можна чекати цінового рекорду. Тому дуже раджу людям з доходами нижче середнього повернутися до старої традиції і купити кілька мішків картоплі на зиму. Закупитись за прийнятними цінами можна буде у другій половині вересня і у жовтні, масово копати картоплю почнуть одразу після перших дощів.

Нагадаємо, раніше ми писали

Це ще не максимум: в Україні різко подорожчала картопля (прогноз єкспертів)