Що необхідно для ефективної взаємодії бізнесу та ОТГ?
Відповіді на ці та багато інших запитань шукали учасники форуму, що відбувся напередодні у Дніпрі та зібрав до 200 керівників та засновників підприємств малого та середнього бізнесу, потенційних інвесторів та партнерів, влади та об’єднаних територіальних громад, юристів та фахівців, відповідальних за участь МСП у державних закупівлях.
Захід відбувся за інформаційної підтримки Дніпропетровського центру розвитку місцевого самоврядування та обласної влади в рамках планів роботи Центру інформаційної підтримки бізнесу м. Дніпро, що заснований при Дніпропетровській торгово-промисловій палаті за підтримки ЄБРР в рамках ініціативи EU4Business Європейського Союзу.
Отже, чому бізнесу потрібно активізуватися?
На теренах регіону працюють понад 5000 с/г підприємств, фермерів, переробників та профільних експортерів, які впродовж багатьох років акумулюють капітал та інвестують, головним чином, в сировинні традиційні напрями (вирощування олійних та фуражних культур).
Втім, існують інші напрямки для інвестування в свої громади, які є менш ризикованими у порівнянні з продукцією, яка залежить від кон’юнктури ринків, погоди, торгівельної політики, що дозволяють на перспективу побудувати більш сталий бізнес, створити додаткові робочі місця, сплачувати податки, розвивати економічну та соціальну інфраструктуру громади.
Також у зв’язку із суттєвим підвищенням рівня податку на землю у містах, дефіцитом кадрів, ростом рівня оплати праці є стала тенденція вибору/переносу локації підприємств за межі мегаполісів, існує системно зростаюча зацікавленість інвесторів до земельних ділянок, в т. ч. с/г призначення та резервного фонду. Перспективи розвитку законодавства та реформа децентралізації влади дозволяє очікувати, що в найближчій перспективі ОТГ будуть жорсткіше конкурувати, залучаючи капітал, і як, наслідок - більш ефективно відтворювати умови, адмініструвати процеси, важливі потенційним інвесторам.
Також на Дніпропетровщині працює понад 500 підприємств із первинною локацією на окупованих територіях поза межами контролю України та десятки тисяч ВПО, які все ще шукають оптимальні умови розвитку та локації своїх виробництв, бізнес-проектів.
В свою чергу, які поточні питання необхідно вирішити представникам влади на місцях?
Продемонструвати інфраструктуру підтримки МСБ, окреслити важливі проблеми, шляхи їх вирішення, показати кейси успіху розвитку бізнесу в громадах, наявний ресурсний потенціал та запити до кооперації.
«Ініціативним і винахідливим підприємцям, склавши руки сьогодні сидіти не варто», - впевнений президент Дніпропетровської торгово-промислової палати Віталій Жмуренко, - «До активності нас повинна спонукати тенденція зменшення кількості зайнятих громадян у різних сферах економічної діяльності, що, переважним чином, визвано відтоком робочої сили за кордон. І такі тенденції, безумовно, нас не тішать» - додав президент Дніпропетровської ТПП і запросив до діалогу учасників зустрічі, передавши естафету запрошеним до дискусії спікерам.
Своїми поглядами та думками поділились фахові експерти та лідери регіону, серед яких Тетяна Денисова, аналітик, координатор проектів Європейського Банку Реконструкції та Розвитку; Олена Тертишна, директор Дніпропетровського центру розвитку місцевого самоврядування; Валентина Затишняк, директор КЗ Дніпропетровської обласної ради «Дніпропетровське Інвестиційне агентство»; Вільям Сіз, керівник Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ); Олександр Чижевський, директор «Українського науково-проектного інституту цивільного будівництва», Голова Палати архітекторів України; Анатолій Мірошниченко, професор., д.ю.н., співавтор НПК до Земельного кодексу України, член Вищої ради юстиції/Вищої ради правосуддя (2015-1019 роки); Ірина Кухтіна, Президент Асоціації «Ягідництво України».