Основні симптоми захворювання на туберкульоз: що треба знати дніпрянам про небезпечну хворобу (Відео)
24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Туберкульоз - це інфекційне захворювання, що викликається мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму, крім волосся та нігтів. Як передається така небезпечна хвороба та які симптоми захворювання на туберкульоз - повідомляє "Дніпровська панорама" з посиланням на Центр громадського здоров'я МОЗ України.
Слід знати, що основний шлях передачі туберкульозу - аерогенний, від людини бактеріальною формою легеневого туберкульозу:
- При кашлі у повітря потрапляють інфекційні частинки (аерозоль) виділень з нижніх дихальних шляхів, в яких і знаходяться мікобактерії туберкульозу (МБТ). За один кашлюковий поштовх утворюється 3000 інфекційних частинок.
- Інфекційний аерозоль може також утворюватись при розмові, чханні, співі і утримуватись у повітрі тривалий час.
- Пряме сонячне опромінювання знешкоджує мікобактерію в інфекційних частинках мокротиння за 5 хвилин.
- Передача туберкульозної інфекції відбувається переважно в закритих приміщеннях при тривалому контакті
- Два фактори визначають ризик проникнення МБТ в легені здорової людини: концентрація інфекційних частинок в повітрі та тривалість експозиції (вдихання зараженого повітря).
При потраплянні мікобактерії в організм людини туберкульоз частіше за все не розвивається, оскільки імунна система не дозволяє розмножуватися збуднику. Активне захворювання розвивається при зниженні контролю з боку імунної системи.
Основні симптоми захворювання на туберкульоз:
- кашель понад 2 тижні;
- підвищена температура тіла понад 7 днів;
- утруднене дихання;
- біль у грудях;
- поганий апетит, постійна слабкість;
- безпричинна втрата ваги;
- підвищена пітливість, особливо вночі;
- кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі)
При цьому, туберкульоз у сучасному світі - виліковне захворювання, успіх залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків. Слід зауважити, що спочатку хвороба може протікати приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати "застуду" та "кашель" самостійно. Тому треба не зволікати зі зверненням до лікаря. До речі, в Україні лікування туберкульозу - безкоштовне для громадян.
Тим часом, Україна займає лідируючі позиції в Європі та світі щодо поширення туберкульозу. А Дніпропетровська область очолила рейтинг регіонів, де більше всього захворювань на туберкульоз на 100 тисяч осіб у 2022 році.
Перша п'ятірка областей виглядає так:
- Дніпропетровська – 108,8;
- Одеська – 94, 3;
- Кіровоградська – 76, 6;
- Закарпатська – 74, 7;
- Волинська – 60, 5.
Пройти онлайн-анкетування щодо ризику розвитку туберкульозу можна за посиланням: https://tbtest.phc.org.ua