Як уникнути укусів кліщів: корисні поради

Навесні та восени спостерігається підвищена активність кліщів. Як українцям уберегти себе від укусів кліщів, повідомляє Дніпровська порадниця із посиланням на сайт Держспоживслужби у Дніпропетровській області.

Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, у будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху спекотну погоду і більше в прохолодну, похмуру.

Загальноприйнятий міф: кліщі сидять на деревах і падають нам на голову. Але насправді кліщі перебувають не на високих деревах, а на траві та кущах і чіпляються до тих, що проходять повз. Учепившись за штанину або светр, кліщ повзе вгору у пошуках місця, зручного для укусу. Процес присмоктування не викликає больових відчуттів (у своїй слині кліщ містить знеболюючу речовину, яка й вгамовує біль від укусу).

Потрапивши на тіло «господаря», кліщ починає інтенсивно харчуватися, напиваючись кров’ю. Іноді цей процес триває до кількох днів. Кліщі спроможні поглинути кров у кількості, яка сотні разів перевищує масу тіла.

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситися до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

На відміну від комарів крізь одяг кліщі кусати не можуть. Їм потрібна відкрита шкіра. Улюблені місця для укусів — на рівні поясу, під гумкою від штанів, під колінами, на шиї, на підключичних, пахвових та пахових ділянках, за вухами.


На території України кліщі переносять хворобу Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз), кліщовий енцефаліт, туляремію тощо серед людей, а також піроплазмоз серед собак. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендуємо дотримуватися таких заходів:

  • збираючись до лісу, одягайтесь так, щоби не залишати відкритими руки, а особливо ноги. Це, зокрема, стосується дітей, які будуть на природі надто активними. Тому, збираючись в місця потенційної небезпеки, потурбуйтеся про правильний одяг. Він обов’язково має бути з прилеглим коміром і манжетами. Украй небажаний ворсистий одяг: як правило, в ньому розміщується безліч кліщів. Голову слід покривати головним убором;
  • кожні 30 хвилин не забувайте оглядати відкриті ділянки тіла. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям;
  • вдома одразу змініть одяг, білизну, ретельно його огляньте, виперіть та випрасуйте. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
  • якщо разом з вами на природі перебував ваш собака - його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;
  • використовуйте репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватися репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звернутися до лікаря.

Якщо все-таки до вас присмоктався кліщ, не радимо відривати його відразу. Такі маніпуляції загрожують тим, що ви відділите лише тулуб паразита, а хоботок його залишиться глибоко у шкірі, що може потім викликати запалення. Тому радимо звернутися по допомогу до найближчого лікувального закладу.

Також раніше ми писали Кому варто обережно вживати помідори: думка кардіолога