Світлий (Поливаний) понеділок. Традиції другого дня великодніх свят

Сьогодні - Світлий понеділок Також 17 квітня церква вшановує пам'ять чудотворної ікони Геронтисса та преподобного Йосипа Піснописця. Про традиції та прикмети дня і що сьогодні не можна робити, пише Дніпровська панорама.

У православних після Великодня починається Світла Седмиця. Кожен день тижня має свою назву і традиції. Сьогодні - Світлий понеділок, ще його називають Поливаний понеділок.

За церковними традиціями під час Великоднього тижня після церковної служби влаштовують хресні ходи і окроплюють віруючих святою водою.

Ікона "Стариця" або "Геронтисса" знаходиться на Афоні в Греції й вважається чудотворною. Згідно з давнім переказом, перше диво сталося під час будівництва монастиря на Афоні: кілька ночей поспіль з місця, де йшло будівництво, пропадала ікона й робочі інструменти - їх знаходили недалеко, але в іншому місці. Зрештою стало ясно, що Пресвята Володарка хоче, щоб монастир побудували там, де вона підказує. Так і вчинили.

Друге диво сталося в самому монастирі: старець-ігумен перед смертю попросив священика причастити його, але той не сильно поспішав. Тоді від чудотворної ікони у вівтарі почувся голос - він велів священику негайно виконати прохання. Після цього випадку ікону вважають покровителькою старих, і вона отримала назву "Геронтісса".

Від образу відбувалося і багато інших чудес: вона виліковувала від різних хвороб, в тому числі й дуже важких, зцілювала від безпліддя, допомагала при пологах.

Преподобний Йосип Піснописець народився на Сицилії, в I столітті. У 15 років він пішов у монастир і став пресвітером, а після поїхав до Константинополя, де зі святим Григорієм Декаполітом боровся з єрессю і проповідував іконошанування. Пізніше Йосипа відправили до Папи Римського - просити про допомогу в боротьбі проти єретиків, але Піснописця по дорозі викрали і кинули до в'язниці на Криті.

Через 6 років він був чудесним чином звільнений, побудував церкву в ім'я святителя Миколая і заснував монастир, а пізніше звів храм в ім'я апостола Варфоломія. Маючи поетичний талант, Йосип написав канон апостолу Варфоломію, а згодом понад 300 церковних гімнів - більше ніж будь-хто з піснеспівів.

Народні прикмети 17 квітня


За прикметами дня судили про погоду і яким буде літо:

  • якщо день сонячний і ясний - і літо таким буде;
  • дощ з самого ранку - чекай на дощове літо;
  • на деревах кора потріскалася - очікується гарна погода;
  • птахи повернулися з теплих країн, але не співають - будуть морози.

Також в цей день звертали увагу на вільху: якщо на ній розпустилися листочки раніше, ніж у берези - влітку буде багато дощів. 

Що сьогодні не можна робити

У Світлий понеділок не можна сумувати і думати про погане. Заборонено заздрити, бажати зла, лаятися. У цей день не можна об'їдатися і вживати без міри алкоголь. Не проходять сьогодні вінчання.

Що можна робити 17 квітня

Зазвичай цей день присвячували молитві, можна відвідати службу в храмі. Сьогодні потрібно відпустити всі образи і попросити вибачення у інших. У Світлий понеділок прийнято обмінюватися крашанками, пригощати близьких пасками. У народі в Поливаний понеділок дівчат обливали водою - щоб вони були красивими і здоровими.

Нагадаємо, раніше ми писали: Людно, як ніколи. У Дніпрі в парках і скверах ніде яблуку упасти (фото)