Рожевий мікромісяць: коли спостерігати великодню повню 2025

13 квітня відбудеться чергова повня, яка в деяких джерелах називається Рожевою. Але, хоча в реальності колір супутниці нашої планети не зміниться, майбутня подія цікава з кількох причин. По-перше, ця повня також є великодньою, оскільки вона визначає дату святкування Великодня католицькою та протестантськими церквами. А по-друге, вона буде мікромісяцем, оскільки видимі розміри Місяця будуть трохи меншими за звичайні, повідомляє Дніпровська порадниця.

Рожево-великодня повня

Квітневу повню досить часто називають Рожевою. Назва не має жодного стосунку до зміни кольору Місяця — він буде таким самим, як і завжди. Вона прийшла до нас зі США. Стверджується, що назва має народне коріння. У квітні в Північній Америці починають квітнути перші флокси — звідси й Рожевий Місяць.

Але в реальності ця та інші назви, на кшталт Снігового або Мисливського Місяця, були популяризовані в 1930-х виданням Old Farmer’s Almanac, призначеному для фермерів. У ньому вони всі були названі «народними» без уточнення, про яку саме етнічну групу йдеться. Найцікавіше полягає в тому, що в реальності жоден корінний народ Північної Америки не використовує цю назву. Наприклад, черокі називають його Квітковим Місяцем. В інших регіонах є свої власні традиційні назви для квітневого Місяця. Скажімо, у Китаї його називають Піоновим Місяцем, а в південній півкулі — Врожайним Місяцем або Місяцем Мисливця.

З культурного погляду найбільш відповідною для нас назвою квітневої повні є Великодній Місяць. Річ у тім, що він визначає дату Великодня в католицькій і протестантських церквах. Згідно з традицією, він святкується в першу неділю після першого за весняним рівноденням повного місяця. Тому 2025 року Великдень припаде на 20 квітня.

Мікромісяць 2025 року

Як ми вже сказали, квітнева повня цікава не тільки тим, що визначає дату Великодня, а й тим, що станеться, коли Місяць проходитиме апогей своєї орбіти. У момент його настання супутник перебуватиме на відстані приблизно 406 тисяч км від нашої планети. Цю подію називають мікромісяцем. Для порівняння, коли Місяць у повні проходить перигей своєї орбіти, відстань між ним і Землею становить приблизно 356 тисяч км. Таку подію називають супермісяцем.

Але наскільки велика різниця? 13 квітня видимий розмір Місяця буде приблизно на 5,1% меншим за середнє значення. Якщо ж порівнювати з супермісяцем, то цифри здаються ще значнішими. У супермісяць місячний диск на 14% більший і на 30% яскравіший, ніж у мікромісяць.

Коли настане Рожева повня

Як і будь-яка інша повня, Рожевий повний місяць 2025 року має точну дату. Він настане 13 квітня о 00:39 за Всесвітнім часом. Саме в цей момент спостерігається максимальна фаза. У Києві в цей час буде 03:39, у Лондоні — 01:39. У США все ще буде 12 квітня. Для жителів східного узбережжя Рожева повня настане о 20:39.
Щоб спостерігати повню зовсім не обов’язково робити це рівно хвилина в хвилину. Адже різниця між тим, який вигляд матиме Місяць під час максимальної фази й за кілька годин після цього — мінімальна. Найкраще почати спостереження під час його сходу або заходу, коли завдяки місячній ілюзії він здаватиметься особливо великим.

Висхідний Місяць часто має добре виражений помаранчевий, або навіть іржаво-червоний колір. Це пояснюється кількома факторами. Коли Місяць перебуває біля самого горизонту, відбитому від нього сонячному світлу доводиться долати довший шлях через земну атмосферу. Це призводить до того, що його синій і фіолетові компоненти практично повністю видаляються. Свою роль також відіграє стан атмосфери — її запиленість і/або наявність смогу.

Також раніше ми писали Вербна неділя: історія, традиції та дата святкування у 2025 році