У Дніпрі власники відомчих укриттів нехтують безпекою містян

Нещодавно, вночі 1 червня, росіяни атакували Київ ракетами "Іскандер". Тоді трапилася трагедія у Деснянському районі столиці - біля місцевої поліклініки загинули три людини від уламків збитої ракети. 33-річна жінка, 34-річна жінка та її 9-річна донька разом з іншими намагалися потрапити в укриття, розташоване в цій поліклініці, але сховище було зачинене, а люди марно стукали та шукали можливості його відкрити. Ця жахлива трагедія стала поштовхом для масових перевірок бомбосховищ та укриттів по всій Україні. Як повідомляють у МВС, наразі перевірено понад 50 тисяч захисних споруд: майже 5 тисяч з них були зачинені, а ще майже 12 тисяч виявилися зовсім не придатними до використання. По всій країні всього мають перевірити 64 143 укриттів. Про це повідомляє "Дніпровська панорама" з посиланням на "Наше місто".

Укриття Дніпро

Укриття повинні бути відчинені для мешканців цілодобово

У день трагедії в Києві міський голова Дніпра Борис Філатов опублікував розпорядження "Про деякі питання доступу до захисних споруд цивільного захисту", в якому зазначено, що всі укриття у Дніпрі повинні бути відчиненими для мешканців цілодобово.

У цьому розпорядженні, зокрема, йдеться про те, що департаменти ЖКГ, охорони здоров’я, гуманітарної політики, адміністративних послуг, а також молодіжної політики та національно-патріотичного виховання повинні забезпечувати цілодобовий доступ до укриттів у підпорядкованих їм будівлях. Також департамент громадського порядку і цивільного захисту має перевірити всі скарги містян щодо недопущення до сховищ. Результати передадуть до правоохоронних органів, а з порушниками серед керівників комунальних підприємств, установ і закладів невідкладно розірвуть трудові контракти.

Але, на жаль, далеко не всі власники сховищ виконують це розпорядження. До Telegram-каналу Геннадія Корбана, голови Громадської ради Дніпра, щодня надходять скарги від дніпрян про те, що їх не пустили в відомчі укриття. Наші журналісти вирішили пройти кількома з цих адрес.

Телевізійна, 3: в укриття з охоронцем

"На Телевізійній у сховище Телецентру не пускають, кажуть, що для персоналу", – пише у Telegram-каналі Корбана дніпрянка Катерина.

Журналісти відвідали з перевіркою це укриття. Охорона повідомила журналістам, що об’єкт не на балансі міста, тому на територію не пропускають сторонніх. До укриття не під час повітряної тривоги можуть потрапити тільки працівники Телецентру за перепустками.

Укриття укриття

На питання про керівництво або власників будівлі — нам не надали відповіді. Охорона відмовилася надати номери телефонів людей, які відповідають за будівлю, обумовивши це тим, що нібито не уповноважені.

Під час тривоги до укриття дозволяють потрапити усім, на території об’єкта діє повна заборона на фото- та відеофіксацію, про це наголошує охорона. Під час візиту в людей беруть особисті дані: ім’я, прізвище, по батькові та номер телефону.

У сховищі немає ніякого зв’язку, про відбій повітряної тривоги повідомляє охорона.

Дніпро укриття

В укритті можуть знаходитися близько 30-40 людей одночасно, проте його стан залишає бажати кращого — місце давно не оновлювали, є незначні прояви сирості.

Покидати укриття під час тривоги без супроводу охорони заборонено. Людей по території також супроводжують охоронці.

Містяни, які живуть поруч, не користуються укриттям: поки ми там були — з 17.30 і до завершення тривоги о 18.34, не помітили когось, крім одного місцевого працівника, хто б спустився до укриття.

Філармонія: сховатися можуть не тільки народні артисти

"Було укриття у будинку філармонії, спускалися туди, — пише в дніпрянка Олександра. — Але вже кілька місяців укриття там нема, не пускають. Востаннє спускалися батьки ще взимку. А зараз охоронець не пустив, сказав, що там тепер роздягальня. Більше не спускалися".

Будівля Дніпропетровської обласної філармонії ім. Л. Когана, яка розташована на вул. Воскресенській, 6, дуже стара. Вона було збудована 1911—1913 рр. та є пам’яткою архітектури національного значення. Стіни в будівлі товстелезні, до того ж є підвальне приміщення з гардеробною. Недивно, що саме сюди йдуть люди під час повітряної тривоги. Адже це чи не єдине укриття у центрі міста.

Укриття у Дніпрі

У фойє філармонії ми випадково зустріли народного артиста України Івана Шепелева, який працює у цій установі режисером. Він взяв у охоронця ключі та провів для нас екскурсію.

Філармонія

- Укриття працює, там багато місця для людей, — каже Іван Васильович, відчиняючи двері. – Колись тут був розташований штаб Нестора Махна та його товаришів. У підвалі вони проводили допити своїх полонених ворогів. А зараз тут гардеробна, також тут можна сховатись під час небезпеки.

На вахті питаємо, чи завжди так легко можна потрапити до цього укриття. Може, ця послуга доступна тільки народним артистам?

-У підвальне приміщення під час тривоги спускаються наші глядачі, які приходять на концерти, – пояснює охоронець Олександр. – Але взагалі сховатися у будівлі філармонії можна у будь-який час. На вулиці є дзвінок, в який мешканці прилеглих будинків можуть подзвонити будь-коли, навіть вночі. У такому разі я або мій колега відчиняємо двері та запускаємо людей. Зазвичай вони знаходяться у фойє. Але якщо хтось дуже хоче, можемо відчинити й підвальне приміщення.

Зазначимо, що навіть якщо будівля дуже міцна — її перший поверх не може бути укриттям. Тож ховатися під час тривоги у фойє з точки зору безпеки не є гарною ідеєю.


Короленка, 4: недоступне для мешканців

ДСНС Дніпро

"Короленка, 4 – не пустили, тому що відомча організація. Вони відправили нас культурно, але далеко", - пише дніпрянка Юлія в Telegram-каналі Корбана.

Нашого журналіста теж не пустили до цього укриття. Охоронець на вході до будівлі сказав, що воно лише для співробітників. І навіть повітряна тривога, що почалася в цей момент, не змогла змінити його рішення.

За словами Сергія Ковтонюка, т. в. о. начальника відділу зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області, ця захисна споруда призначена тільки для працівників ДСНС.

"Об’єкт режимний. Тобто туди не можна заходити цивільним", – пояснив Ковтонюк.

Сонячна Набережна, 130: сервісний центр під час тривоги не працює

Сервіс-центр МВС

Ще одне звернення в телеграм-каналі — сервісний центр МВС 1241, що на вул. Сонячна Набережна, 130.

"У п’ятницю о 9:30 тривога – всіх відвідувачів виставили на вулицю", – пише дніпрянка Дезі.
На вулиці Сонячна Набережна, 130 (раніше – Маршала Малиновського), де знаходиться сервісний центр МВС 1241, немає бомбосховища, яке могло б служити укриттям для людей під час повітряних тривог. Ця будівля не спроектована з метою забезпечення безпеки громадян у надзвичайних ситуаціях.

Як відповіли журналісту, відвідувачів просять покинути приміщення, тому що Сервісний центр під час тривоги не працює. Але у будівлі є табличка з мапою, яка містить інформацію про найближчі укриття. Вони знаходяться за адресами: вул. Тероборони (Молодогвардійська), 32 та Люблянська, 6. Саме туди відвідувачі та працівники центру ходять в укриття.

Найближчі пункти

Криворізька, 16: знайти вхід – справжній квест

До Telegram-каналу Корбана надійшло кілька звернень від містян щодо роботи укриття на вулиці Криворізькій, 16 – це один із гуртожитків, які підпорядковуються ПМЗ. З повідомлень містян стало відомо, що укриття або не працює, або туди не всіх пускають. Наші журналісти навідались туди і перевірили, що там відбувається насправді.

Знайти це укриття виявилось ще тим квестом. Обійшовши будівлю по колу, ми не знайшли жодного входу до укриття. Ба більше, навіть ніяких вказівних знаків не було. По периметру всієї будівлі — купа зачинених дверей, які невідомо куди ведуть. Тож, якщо ти не місцевий, знайти сховище буде досить проблематично.

Криворізька укриття

Та потрапити туди нам все ж вдалось. Але випадково. Як виявилося, увійти у гуртожиток можна через великі євродвері, які заховалися між двох стін.

На вахті зустрічає привітна жіночка. На прохання пройти в укриття відреагувала цілком спокійно. Під час перевірки якраз лунав сигнал повітряної тривоги. Вона навіть провела міні-екскурсію по укриттю і показала, що там є і як все облаштовано. Відвідувачів на той момент там не було.

Укриття поділено на шість секцій, в сьомій знаходиться ще один вихід. Вахтер повідомила, що він зараз зачинений, оскільки в ньому поки немає потреби. Усі секції облаштовані ліжками та стільцями. Є ковдри, подушки, матраци, постільна білизна. Та крім цього, є купа мотлоху (самовари, старі телевізори, деталі та запчастини невідомо від чого). Загальний стан сховища насторожує. Всюди облізлі стіни та стеля, вмикачі світла ледь тримаються. Коли знаходишся там, не відчуваєш себе в безпеці.

Подвал укриття

Порадували слова вахтера. Вона сказала, що укриття працює цілодобово і прийти може будь-хто. Лише зауважила на тому, що вночі двері гуртожитка зачиняються. Але можна постукати і вас впустять, навіть якщо немає тривоги, а ви, наприклад, почули звук, схожий на вибух.

Відповідальність – за балансоутримувачем

Які можна зробити висновки? Якщо під час повітряної тривоги ви опинилися біля відомчого укриття, то, по-перше, не факт, що ви його знайдете, по-друге, вас зовсім не обов’язково пустять туди. Так не повинно бути. Адже на кону людські життя.

-Доступ до укриттів повинен бути забезпечений цілодобово, це є обов’язковою вимогою, – коментує Олександр Чудновський, директор департаменту громадського порядку і цивільного захисту ДМР. —  У разі порушення цієї вимоги, скарги направляються до профільних відомств, а потім результати до правоохоронних органів. Особливо це стосується житлових комплексів, які мають підземні паркінги, але не пускають людей під час оголошення тривоги.  Якщо такі порушення трапляються в укриттях комунальної власності, керівники таких підприємств чи закладів повинні розуміти, що з ними буде розірвано трудовий контракт. Містяни також можуть повідомляти про будь-які порушення, звернувшись на єдину гарячу лінію міської ради. Балансоутримувач несе відповідальність за те, аби люди могли прослідувати в укриття в разі сигналу «Повітряна тривога», а також є відповідальним за стан його утримання.

Сергій Лисак, начальник Дніпропетровської ОВА, закликає усіх власників сховищ негайно їх відкрити.

"Від п’ятниці обстежуємо укриття в області, – написав він на своїй сторінці у ФБ. —  У робочих групах – місцева влада, поліція та ДСНС. Вони перевірили вже майже всі захисні споруди. Виявили, що сховища деяких приватних підприємств – на замку. Відсоток невеликий. Проте і він – неприйнятний! Життя – то найдорожче. Ми бережемо кожне і цим відрізняємося від рашистів. Якщо є можливість врятувати хоч одну людину, нехтувати нею – злочин. Тому закликаю всіх: негайно відкрити укриття. Доступ туди має бути у кожного 24/7. Таку жорстку позицію має президент. На місцях ситуацію будемо контролювати і не допускати негативних проявів. Тими, на кого заклики не діють, займатимуться правоохоронні органи".