Антуріум або "чоловіче щастя": як доглядати за квіткою, щоб цвіла цілий рік
Антуріум - красива яскрава рослина, відноситься до родини Ароїдних (Araceae). Його батьківщина Центральна та Південна Америка. Антуріум має кілька назв: «квітка фламінго» та «чоловіче щастя». Про це повідомляє Дніпровська порадниця.
Моє перше знайомство з Антуріумом.
Кажуть, Антуріум символізує хоробрість, силу, любов і пристрасть, і додає ці якості чоловікові, в будинку якого добре себе почуває.
Антуріум - догляд
Пересадка Антуріуму. Субстрат. Добриво.
Особливу увагу потрібно звернути на складові грунту. Справа в тому, що рід, до якого входить Антуріум, включає в себе до 1000 різноманітних видів рослин, в основному епіфітів. Як нам відомо, епіфіти - це рослини, які ростуть на деревах тропічного лісу, які мають повітряні корені, що звисають аж до лісової підстилки. Тому в якості наповнювача субстрату потрібно обирати відповідні легкі та повітряні компоненти.
Субстрат для пересадки Антуріуму ми можемо зібрати самостійно в лісі, а я Вам в цьому допоможу. Так як пересаджувати рослини бажано навесні, то в будь-який теплий весняний день ми вирушаємо на прогулянку в сосновий ліс за потрібними нам складовими. Озброївшись пакетами і лопаткою сміливо приступаємо до збору верхнього шару соснової підстилки, акцентую Вашу увагу, що саме соснової або ялинової, яку ми можемо зібрати навколо дерев. Така лісова підстилка утворюється продуктами розкладання опалої хвої, дрібних гілочок і шматочків кори, а в соснових голках міститься багато амінокислот і мікроелементів. Також в лісі можна знайти мох сфагнум, соснову кору та деревне вугілля від згаслого багаття. Мох і кору дрібно нарізати садовими ножицями, вугілля поламати на невеликі шматочки і все перемішати з сосновою підстилкою. Пересадка Антуріуму в такий субстрат буде ідеальною для рослини.
Зверніть увагу на грунт
Антуріум віддає перевагу грунту з слабокислою реакцією, що і є головним секретом успішного вирощування рослини. Якщо Ви придбаєте в магазині готовий грунт, а з часом субстрати стають більш лужними, то бажано при поливі в воду трохи додавати лимонного соку або лимонної кислоти, але не частіше одного разу на місяць (1 ч. ложка лимонного соку на 1,5 літра води ). Такою водичкою можна також обприскувати листя рослини, принаймні, соляних розводів на них не буде.
Для такої рослини як Антуріум пересадка повинна бути дуже акуратною, оскільки його коренева система досить тендітна. Пересаджувати рослину потрібно так, щоб розетка листя не була засипана землею і в той же час коріння рослини не повинні визирати з грунту. Антуріуми вирощують в глиняних невисоких горщиках з дренажними отворами, що добре відводять зайву вологу. У багатьох джерелах є інформація, що дренажний шар з керамзиту має займати одну четверту горщика.
Рослина не потребує, щоб її часто пересаджували, це можна зробити менше, ніж раз на 3 роки або коли рослина постаріє і витягнеться, оголивши сухий стовбур. У цьому випадку її можна буде омолодити. Щоб омолодити Антуріум, потрібно просто зрізати верхню частину рослини таким чином, щоб на стовбурі залишалися як мінімум 3-4 повітряних кореня, а потім посадити її в грунт, подальший догляд за Антуріумом - як і за маточною рослиною.
Після пересадки вносити добрива в грунт не потрібно півтора - два місяці. Пізніше мінеральні підживки вносяться, під час активного росту, раз в 2-3 тижні, в період спокою рослину не підживлюють. Найбільш ефективне щотижневе позакореневе підживлення по листу добривом, наприклад, Доктор Фолі Орхідея. Під корінь поливати можна комплексним добривом для орхідей, в концентрації зазначеній на етикетці, або добривом для декоративно-квітучих кімнатних рослин, в два рази зменшеній (порівняно з вказівками на етикетці) концентрації.
Особливості температурного режиму
Одним з факторів, що визначає успіх вирощування цього виду рослини, є полив. Поливати Антуріум потрібно тільки після просихання земляного кома. В даному випадку існує золоте правило: краще недолити, ніж перелити! Якщо корінню рослини буде некомфортно і занадто багато вологи, то воно Вас про це повідомить - на листках з’являться коричневі плями - це перша ознака, що полив потрібно терміново відрегулювати. Листя не відновляться, їх можна буде тільки обрізати. Взимку Антуріум поливається значно рідше і не так рясно, як в літній період.
Цей вид рослини не переносить низьку вологість повітря, а також не сприймає різких коливань температур. Комфортна температура повітря вважається від +20 до +28°С в літній період і не нижче +18°С в холодну пору року. Освітлення повинне бути яскравим, але без прямих сонячних променів.
Якщо догляд за Антуріумом правильний, цвісти він може практично цілий рік.
Як правильно поливати антуріум
Догляд за кімнатною квіткою антуріум вимагає правильного її розташування. Найкращим варіантом буде підвіконня із західної та східної частини оселі, але якщо такої можливості немає, то тоді слід обрати південну частину помешкання. Але пам’ятай про опіки, тому розташуй рослину так, щоб вона знаходилась частково у тіні.
Антуріум — екзотична рослина, тому надає перевагу теплому клімату. Температура в приміщенні має бути на рівні +22-25 ⁰С, а у зимовий період не повинна опускатись нижче +16 ⁰С.
Оскільки рослина походить з тропіків, то полюбляє насичене вологою повітря. Обприскуй листки антуріума, але уникай квітів — через вологу вони можуть покритись плямами.
Верхній шар ґрунту теж має бути достатньо зволожений, тож можна вистелити його мохом-сфагнумом або поставити біля горщика місткість з водою.
Навесні та влітку поливати антуріум треба кожні 3-5 днів. Використовувати слід теплу воду температури 18-20 ⁰С, бажано дощовою, талою або дистильованою. Жорстка вода з-під крана може викликати появу плям на листі.
Восени та взимку рослину можна поливати один раз на 7-9 днів. Важливо: залишки води з піддона антуріума слід зливати через 35-40 хвилин після поливу. Якщо води буде більше, ніж потрібно, антуріум може захворіти на грибкові хвороби.
Антуріум — обрізка квітки та коли слід це робити
Обрізка необхідна антуріуму для того, щоб не загнити й продовжити свій розвиток.
Процес обрізки ще називають омолодженням. Як омолодити антуріум, щоб рослина продовжила свій ріст — важливе питання, адже невчасне омолодження може призвести до виникнення в рослини проблем з функціонуванням.
Потрібно зрізати жовте і почорніле листя та залишити здорові відростки. Старі пагони будуть продовжувати тягти соки з рослини, а тому від них треба позбавлятись.
Старіння листків на рослині — природний процес. Але якщо на листі з’являються плями навіть при правильному догляді, то їхнє обрізання не допоможе розв’язати проблему. Слід замислитись над тим, чи не хворіє вона захворювання кореневої системи.
Хоч антуріум — квітка вимоглива, але за правильного догляду вона віддячить тебе красивим і регулярним цвітінням.
Шкідники та хвороби:
Антуріум може уражатися щитівкою, павутинним кліщем, борошнистим червецем та іншими шкідниками.
При виявленні шкідників слід обробити рослину інсектицидом.
З хвороб найчастіше зустрічаються коренева гниль, фітофтороз та сіра гниль.
Для профілактики хвороб важливо дотримуватися правил поливу та вологості.
Антуріум - невибаглива у догляді квітка, яка прикрасить будь-який інтер'єр. Дотримуючись цих простих порад, ви зможете створити для неї сприятливі умови та насолоджуватися її красою та пишним цвітінням протягом року.