Дуже небезпечно. На Дніпропетровщині підліток захворів на рідкісну хворобу

Дніпро сколихнула новина про виявлення випадку лістеріозу у підлітка 2013 року народження. Цей тривожний інцидент, про який повідомив лікар-епідеміолог Північного відділення Криворізького районного відділу ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», став першим зафіксованим випадком захворювання на лістеріоз у місті з 2017 року. На загальноукраїнському тлі це вже другий випадок цього року, після того, як у березні лістеріоз було зафіксовано на Закарпатті. Про це повідомляє Дніпровська порадниця з посиланням на «Криворізький районний відділ ДУ "Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»

Статистика попередніх років свідчить про певну непередбачуваність захворювання: після трьох випадків у першому кварталі 2023 року, загалом за рік було зареєстровано 12 випадків, стільки ж і у 2024 році. 2022 рік відзначився лише двома випадками. Минулого року лістеріоз фіксували у різних регіонах країни, що підкреслює актуальність проблеми.

Що ж таке лістеріоз і чому він становить загрозу?

Це інфекційне захворювання, спричинене бактерією Listeria monocytogenes, яка надзвичайно поширена у природі. Її можна знайти у ґрунті, воді, на рослинах, а також у різноманітних тваринах – від диких гризунів до свійських котів і птахів, включаючи навіть голубів. Проте, переважна більшість випадків зараження людини відбувається через споживання інфікованих харчових продуктів.

Підступна бактерія може ховатися у м'ясі, рибі, овочах, фруктах, воді відкритих водойм, ґрунті, піску, молоці та навіть на побутових поверхнях, до яких торкався носій інфекції. Існує також ризик зараження при безпосередньому контакті з хворими тваринами.

Інкубаційний період лістеріозу може варіюватися від 3 до 70 днів, найчастіше складаючи близько трьох тижнів. На початкових стадіях хвороба може маскуватися під звичайне харчове отруєння, проявляючись слабкістю, ознобом, підвищеною температурою, діареєю та блювотою. Проте, у разі прогресування, лістеріоз вражає центральну нервову систему, спричиняючи менінгіт, менінгоенцефаліт або навіть абсцес мозку. Особливу небезпеку захворювання становить для літніх людей, осіб з ослабленим імунітетом, маленьких дітей та вагітних жінок, для яких наслідки можуть бути летальними. Тому, при появі симптомів, схожих на харчове отруєння, вкрай важливо негайно звернутися до лікаря. Існує також ангінозно-септична форма лістеріозу, що нагадує звичайну ангіну.

Як мінімізувати ризик зараження лістеріозом

Щоб мінімізувати ризик зараження лістеріозом, необхідно суворо дотримуватися правил безпеки харчових продуктів. Лікарі-епідеміологи наголошують на важливості п'яти ключових принципів безпечнішої їжі:

Підтримуйте чистоту: Ретельно мийте руки, кухонні поверхні та посуд.
Відокремлюйте сире від готового: Не допускайте контакту сирого м'яса, птиці та морепродуктів з готовою їжею. Використовуйте окремі обробні дошки та ножі.
Ретельно готуйте їжу: Доводьте м'ясо, птицю, яйця та морепродукти до повної готовності.
Зберігайте їжу при безпечній температурі: Не залишайте готову їжу при кімнатній температурі більше ніж на дві години. Зберігайте продукти в холодильнику при температурі нижче +5°C.
Використовуйте безпечну воду та сировину: Віддавайте перевагу пастеризованому молоку та перевіреним джерелам продуктів.
Особливу увагу слід приділяти термічній обробці продуктів – варіння, смаження або запікання повністю знищують лістерії. Варто бути обережними з м'ясними делікатесами та готовими до вживання м'ясними продуктами, а також з морепродуктами холодного копчення. Уникайте вживання непастеризованих молочних продуктів. Сирі овочі та фрукти необхідно ретельно мити, навіть якщо вони вирощені на власній грядці, і не вживати пошкоджені плоди. Мити овочі та фрукти слід одразу після придбання. Пам'ятайте, що розігрівання в мікрохвильовій печі, бланшування та розморожування при кімнатній температурі не гарантують знищення лістерій. Категорично забороняється використовувати одну й ту саму обробну дошку для сирих та готових продуктів. Сирі та готові продукти слід зберігати на різних полицях холодильника, адже лістерії здатні розмножуватися навіть за низьких температур.

Дотримання цих простих, але важливих правил гігієни та безпеки харчування є ключем до мінімізації ризику зараження лістеріозом та збереження вашого здоров'я та здоров'я ваших близьких. Будьте пильними та бережіть себе!

Нагадаємо, раніше ми писали

В Україні розпочався сезон кліщів. Як захиститись від укусів