Індексація пенсій у березні 2025. Хто які отримає виплати

Незважаючи на складну економічну ситуацію в країні, українські пенсіонери можуть розраховувати на традиційну індексацію своїх виплат у березні 2025 року. Про це стало відомо з проєкту бюджету Пенсійного фонду.

Традиційну березневу індексацію пенсій у 2025 році не скасовано. Нещодавно стало відомо, як у Мінсоцполітики планують проводити індексацію пенсій саме у березні цього року. Про це повідомляє Дніпровська порадниця з посиланням На пенсії.

Її порядок ще не ухвалено, але певні висновки можна зробити з проєкту бюджету Пенсійного фонду на 2025 рік. 

Індексація пенсій у 2025 році: що очікувати українцям?

Незважаючи на складну економічну ситуацію в країні, українські пенсіонери можуть розраховувати на традиційну індексацію своїх виплат у березні 2025 року. Про це стало відомо з проєкту бюджету Пенсійного фонду.

Яким може бути відсоток індексації?

Із вже згаданого проєкту постанови про бюджет Пенсійного фонду на 2025 рік відомо, що Мінсоцполітики пропонує провести індексацію пенсій з 1 березня на 10%. А точніше, планується збільшити зарплату, що підставляється у формулу розрахунку, на коефіцієнт 1,1. Звідки беруться ці 10%, що планують закласти в бюджеті ПФУ?

За попередніми даними, інфляція 2024 року склала 11% – остаточно це має підрахувати Нацбанк. Водночас темпи зростання середньої зарплати за останні роки можуть становити близько 10%. Тут Податкова служба і Пенсійний фонд продовжують збирати звіти за четвертий квартал і здійснюють остаточні підрахунки. Але якщо ми складемо ці два приблизні показники і потім поділимо навпіл, то і отримаємо приблизно 10%, або коефіцієнт 1,1, які закладаються в бюджет. Тобто це ті самі 50% від інфляції і темпів зростання зарплат, про які йшлося вище.

Втім, пам’ятаємо, що минулого року нам так само ще в січні обіцяли 13% індексації, а в підсумку вийшло ледь 8%, бо наче інфляція за попередній, 2023 рік, склала лише 5%, тобто ціни нібито зросли несуттєво, тому можна було і пенсії збільшувати несуттєво. Так пояснювали урядовці.

Чотири вади чинної системи індексації

Що ж нам дадуть 10% цього року, якщо затвердять саме їх?

ПО-ПЕРШЕ. У кого пенсія 10 тисяч гривень, збільшення може скласти тисячу гривень і пенсія зросте до 11 тисяч гривень. У кого пенсія 5 тисяч гривень, то зростання може скласти до 500 гривень, у кого пенсія 3 тисячі гривень, зростання може становити до 300 гривень. Але це дуже умовний розрахунок, адже треба відкинути всі надбавки, встановлені до основного розміру, і потім вже рахувати цей відсоток. На виході дуже часто підвищення виявляється меншим, ніж очікувалося. Адже традиційні очікування від індексації завжди завищені.
ПО-ДРУГЕ. Також залишається стара проблема: що більша пенсія, то більшим є підвищення. Хоча зауважимо, що пенсії, які перевищують 10 прожиткових мінімумів, а саме 23 610 гривень, не індексуватимуть, бо там стоїть обмеження. До речі, пенсії, що перевищують цей показник (а є і такі, наприклад, що виплачуються за судовими рішеннями), навпаки, урізають вже з січня 2025 року.
ПО-ТРЕТЄ. Не буде вирішена ще одна проблема – це дуже повільне зростання нових пенсій. Нагадаємо, що пенсії, призначені в останні кілька років, або взагалі не індексувалися, або до них встановлювалася чисто символічна доплата у розмірі 100 гривень. Таким чином, старі пенсії індексується не дуже добре і не наздоганяють нові, а зростання нових пенсій штучно гальмується, доки їх не наздоженуть старі.
ПО-ЧЕТВЕРТЕ. Постає питання до найменших пенсій, де є усілякі дотяжки і доплати. Коли основний розмір пенсії індексується і трошки зростає, то він все одно не досягає мінімальної пенсійної виплати. Це питання останніми роками Кабмін вирішував встановленням певних мінімумів залежно від віку і стажу, а також від того, працює пенсіонер чи ні. Таким чином, у кожного є своя мінімальна пенсійна виплата: у когось найменша – 2361 гривня (прожитковий мінімум, який цього року не зросте), у когось – 2725 гривень, у когось – 2980 гривень, у когось – 3370 гривень тощо. Минулого березня ці виплати трошки підтягнули. Сподіваємося, що і цього року такі мінімальні гарантії зростуть хоча б на запропоновані 10%.
Звісно, це не робить особливої погоди для найменших пенсій, бо складно прожити що на 2725 гривень, що на 3 тисячі гривень. Втім, попри воєнний стан, індексація все одно відбувається, хоча для багатьох вона є дуже мізерною.