Маленьке насіння з великою силою: чи варто їсти сирий льон і яка від нього користь
Крихітні, гладенькі, з ледь помітним горіховим ароматом – насіння льону останнім часом завоювало титул суперфуду. Його додають до смузі, йогуртів, випічки, ним посипають салати. Але чи вся користь розкривається, коли ми вживаємо його сирим? І чи є підводні камені в такому споживанні? Про це повідомляє Дніпровська порадниця.
Вживання сирого насіння льону має свої нюанси
Давайте зануримося у світ цих маленьких скарбів. Насіння льону – це справжня комора цінних нутрієнтів. Воно багате на омега-3 жирні кислоти, особливо альфа-ліноленову кислоту (АЛК), яка є незамінною для нашого організму і підтримує здоров'я серця та судин. Крім того, льон містить значну кількість клітковини, яка сприяє нормалізації травлення, контролює рівень цукру в крові та дарує відчуття ситості. Не обділене насіння льону й лігнанами – потужними антиоксидантами, які можуть відігравати певну роль у профілактиці деяких видів раку.
Однак, вживання сирого насіння льону має свої нюанси. Річ у тім, що в його складі присутні ціаногенні глікозиди. У невеликих кількостях вони не становлять загрози, але при надмірному споживанні можуть вивільняти синильну кислоту, яка є токсичною. Хоча вміст цих речовин у насінні льону відносно невеликий, експерти все ж рекомендують дотримуватися помірності.
Чи безпечно їсти сирий льон
Тож, чи безпечно їсти сирий льон? У невеликих кількостях – так, і навіть корисно. Ви отримаєте весь спектр цінних речовин у їхньому первозданному вигляді. Проте, щоб мінімізувати потенційні ризики, варто дотримуватися кількох простих правил:
Не перевищуйте рекомендовану добову дозу. Зазвичай це 1-2 столові ложки на день для дорослої людини.
Ретельно пережовуйте насіння. Це допоможе кращому засвоєнню поживних речовин.
Подрібнення насіння безпосередньо перед вживанням також покращує засвоюваність омега-3 жирних кислот, які можуть окислюватися при тривалому контакті з повітрям.
Чим корисний льон
Це насіння продається навіть в аптеках. Його основна користь полягає в наявності вітамінів групи B, E, K, C, а також мінералів. Його вживають навіть для схуднення, а ще — для шлунка та кишечника. Відвар лляного насіння має обволікаючі властивості та застосовується при гастриті.
Навіть у косметології з льону роблять олії, які додаються до масок, кремів та інших засобів. Воно корисне тим, що містить природні компоненти, які регенерують та відновлюють клітини. Також насіння льону перешкоджає процесам старіння.
Як приймати насіння льону
На добу рекомендують вживати 2 столові ложки льону (24 г). Цього обсягу достатньо для отримання необхідних поживних речовин. Проте деякі дієтологи рекомендують вживати 40 г. Вам просто треба запити льон водою — це все.
Якщо вам неприємно вживати льон у цілому вигляді, то ви можете його змолоти. Так буде навіть краще, адже корисні речовини вивільняються та швидше засвоюються організмом. Ще льон перед вживанням можна залити окропом (на чайну ложку насіння — 50 мл окропу), залишити на 10–15 хвилин для набухання.
Окрім того, це насіння додають у випічку, смузі та інші страви. У хліб також можна додавати цей суперфуд. Зберігайте його закритим у темному місці, дотримуйтеся рекомендацій і слідкуйте за терміном придатності насіння льону, зазначеним на упаковці.
І навіть легке обсмаження
Альтернативою вживанню цілого сирого насіння є його легке обсмаження або додавання до страв, що проходять термічну обробку. Тепло руйнує ціаногенні глікозиди, роблячи продукт ще безпечнішим. Також популярною є лляна олія, яка є чудовим джерелом омега-3 жирних кислот, але не містить значної кількості клітковини та лігнанів, що присутні в насінні.
Підсумовуючи, можна сказати, що сире насіння льону – це цінний продукт, який може принести значну користь вашому здоров'ю. Головне – знати міру та прислухатися до свого організму. Нехай ці маленькі зернятка стануть вашими надійними помічниками на шляху до здорового способу життя!