Самовільне будівництво по сусідству: що робити та куди скаржитися

Велика кількість «самобудів» є однією з актуальніших проблем у благоустрої населених пунктів. Сусідство з «самобудом» майже завжди викликає незадоволення сусідів, бо є джерелом шуму від будівельних робіт і нового навантаження на комунікації. Про це повідомляє Дніпровська порадниця з посиланням на Департамент правового забезпечення Дніпровської міської ради

  У разі зведення поруч новобудови чи іншого будівництва, сусіди цього об’єкта можуть перевірити інформації про будівництво, а саме: перевірити самовільне чи законне будівництво.

 Як перевірити самовільне чи законне будівництво

Для цього необхідно  

  Перевірити дані в реєстрі будівельної діяльності.
Реєстр будівельної діяльності — це база інформації про об'єкти будівництва, учасників будівельного процесу, відомості про дозвільні документи, містобудівну та проектну документацію, експертизи проектів, відомості про технічну інвентаризацію та багато іншої інформації, яка раніше зберігалась у розрізнених реєстрах та базах даних.

 У реєстрі є графа, куди необхідно внести один із варіантів:

  реєстраційний номер документа (він має бути вказаний у паспорті на будівництво, який, залежно від класу відповідальності (категорія складності об'єкта), розміщується на видному місці перед об'єктом будівництва (крім житлової забудови для особистих потреб);
  адреса будівництва;
  кадастровий номер земельної ділянки (його можна дізнатись з Публічної кадастрової карти України.
  Написати заяву до Державної інспекції (її територіальних підрозділів) архітектури та містобудування України про надання інформації щодо законності або не законності будівельних робіт.
  Написати заяву до міської ради (районної ради) про надання інформації щодо законності або не законності будівельних робіт. Також перед цим органом у заяві можна порушити питання щодо землі, а саме: чи приймалося рішення (інші документи, дозволи) про надання права на проведення будівельних робіт.
  У випадку будівництва на території пам'ятки архітектури місцевого або національного значення, звернення (заяву) також можна подати у Міністерство культури України або в обласну державну адміністрацію за місцем розташування пам'ятки до відповідного відділу культури (охорони культурної спадщини).
  Також можна задіяти адвоката. Адвокатський запит: складається і подається адвокатом, відповідь на який надається протягом 5 днів. Адвокат має більш широкі повноваження на отримання інформації, ніж простий громадянин, зокрема, на отримання інформації та документів про підстави і результати перевірок. Тому отримання інформації через адвокатський запит є більш ефективним.

Якщо йдеться вже про судовий розгляд, тоді можна просити суд ухвалити рішення про витребування відповідних документів від відповідної особи (замовника будівництва; забудовника; підрядника; державних органів та інше).

Якщо вступило в законну силу ухвалу/рішення/постанову та в окремих випадках вирок: у зазначених документах може бути встановлено факт самовільного будівництва (самобуд) або узаконене будівництво (визнано право власності (крім вироку)). Також у цих документах можуть бути встановлені обставини, що стосуються законності чи не законності будівництва.

  Куди скаржитися на незаконне будівництво

  Відповідь на це питання буде отримано лише після отримання офіційного підтвердження законності чи не законності будівництва.
  Якщо є документи на будівництво і на землю (тобто відведена під будівництво) і будівельні роботи, що виконуються відповідають проектній документації (дозвільному документу на будівництво), тоді будівництво є законним, до того моменту, поки документи, на основі яких проводиться будівництво, не будуть відкликані (скасовані) органом, який їх видав, чи документи не будуть скасовані в судовому порядку (таке також буває при видачі документів з порушеннями) або будівництво перестане відповідати запланованому будівництву.

У разі коли будівельні роботи порушують права або законні інтереси інших осіб, останні мають право для свого захисту та подати звернення (скаргу) в державні органи, а також до забудовників, усно або письмово з відповідними заявами (стаття 15 Закону України "Про звернення громадян").

до державних органів:

  • до органу, який видав документ (наприклад, Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ));
  •   залежно від місця будівництва — у відповідну районну державну адміністрацію, суд;
  • до поліції виключно при порушенні громадського порядку або при порушенні статей кримінального кодексу України;
  • органи місцевого самоврядування: в залежності від місця розташування об'єкта будівництва, наприклад, Міська рада або її виконавчий комітет;
  •  в окремих випадках можна написати звернення або скаргу:
  •   до ОСББ своє чи сусідів, в якому знаходиться самобуд. Отримана від них відповідь може бути однією з доказів при поданні документів до інших органів або суду.

Також, ОСББ може бути ініціатором (осіб) для подання відповідного позову до суду (якщо в статуті ОСББ це повноваження прописано);

  • до громадських або правозахисних організацій з відповідними повноваженнями;
  • до депутата, який може надалі подавати депутатські запити і отримувати швидко інформацію, а також у деяких випадках може стати ініціатором (позивачем) для подання позову до суду;
  • до комунальних органів: водоканал, підприємства, що відповідають за електроенергію, тепло тощо. Оскільки без води і електрики будівельні роботи важко провести.
  • А якщо немає дозволу на будівництво, то не можуть бути надані і зазначені комунальні послуги.

  У разі виникнення незаконного будівництва, під яким слід розуміти такі будівельні роботи, коли відсутні повністю або частково документи на будівництво, або земля не відведена під будівництво чи будівельні роботи не відповідають заявленим роботам, сусіди можуть оскаржити порушені права у суді.

 Судове оскарження

Алгоритм дій для судового оскарження  

  • Встановлення порушень і їх документальне фіксування (фото, відео і т.п.);
  •  Звернення в компетентний орган з документальним обґрунтуванням (фіксуванням), включаючи подання до Державної інспекції архітектури та містобудування України заяви (скарги) про проведення позапланової перевірки (статті 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”);
  • Отримання письмової відповіді від компетентного органу. У випадку згоди з відповіддю (діями за наслідками проведеної перевірки) просити відповідний орган (державний або місцевого самоврядування) звернутися до суду (згідно до виниклої ситуації) щодо приведення земельної ділянки у первісний стан або приведення будівництва до проектно - будівельної документації на будівництво. Якщо не згодні з відповіддю, оскаржити відповідь (дії / бездіяльність) у суді;
  • У випадку отримання відмови від відповідного органу (державного або місцевого самоврядування) щодо призначення та проведення позапланової перевірки (або вчинення інших дій) звернутися самостійно до суду, щодо оскарження такої бездіяльності або з інших питань.

Що робити забудовнику, власнику будівництва, якщо на нього подають необгрунтовані скарги

  Отримати копію скарги (або іншого звернення), у тому числі через адвокатський запит.

З обґрунтованості / необґрунтованості скарги стає зрозуміло, які причини для її подання, чи є вони реальні або формальні. Реальні причини слід усунути, з метою припинення скарг. Якщо після такого усунення скарги не припиняються, або скарги подаються з формальних підстав для тиску на замовника (забудовника) будівництва, тоді замовник (забудовник) або інша особа чиї права або інтереси порушуються такими скаргами, може захиститися вже у судовому порядку шляхом подання відповідного позову на "скаржника".

Джерело - за матеріалами: protocol.ua/

Нагадаємо, раніше ми писали

Що робити, якщо дитина загубилась. Поради поліції для батьків