Сезон кавунів у Дніпрі. Як обрати безпечну ягоду на ринку (фото)

Сезон кавунів у розпалі. Ціни трохи впали, а точок продажу стало в рази більше. Особливо стихійних. Українці починають масово купувати сезонні ласощі, бо впевнені що вони безпечні. Чи безпечно купувати кавуни у Дніпрі на піку їхньої появи, повідомляє Дніпровська панорама, посилаючись на "Наше місто".

«Видний»: п’ятеро з шести продавців надали висновок спеціальної лабораторії

Озброївшись телефоном та гаманцем, наші журналісти вирушили до гуртового ринку «Видний», що розташувався на Донецькому шосе. На ринку обійшли шість  торгових точок. На всіх візуально умови для торгівлі були задовільними. Ящики, в яких зберігалися кавуни, були чистими, переважно дерев’яні або обгорнуті спеціальною плівкою. На всіх шести точках кавуни мали задовільний вигляд. Візуально фрукти були свіжими. Усі ящики з кавунами стояли під спеціальними навісами, що захищало їх від спеки. Ціна на звичайні кавуни варіюється від 17 до 20. Кавуни сорту Голден Грейс (жовта середина) і кавуни без кісточок у м’якоті коштують від 30 до 45 гривень за кілограм.

 

П’ятеро з шести продавців надали на наше прохання висновок спеціальної лабораторії щодо перевірки фруктів. До речі, вони й гадки не мали, що ми — журналісти. Переважно усі кавуни були з Дніпропетровської області. Утім, на одній точці продавець повідомила, що кавуни привезені з Херсона, але документів вона надати не змогла.

 

Ми проводили інспекцію в обідній час, а тому великого потоку покупців не застали. Проте, продавці стверджують, що на цьому ринку люди купують кавуни доволі часто. Зазначимо, що із деякими відвідувачами нам вдалося поспілкуватися.

На цьому ринку кавун беремо в одному місці, — ділиться дніпрянка Любов. — Нам подобається кавуни солодкі, свіжі. Документи зазвичай не питаємо, довіряємо. У цій точці купуємо не лише кавуни, а й помідори, огірки, претензій до овочів та фруктів ніколи не було.

Інший відвідувач ринку Юрій каже, що тут кавуни купував 2–3 рази. Смаком вражений не був, тож від подальших покупок вирішив відмовитися. Чоловік упевнений, що купити смачні, цукрові Херсонські кавуни цього року практично нереально.

А от Вікторія на базарі кавуни купує активно, каже, що отруїтися не боїться. Головне, знати місця та вміти обирати фрукти.

 Скільки купую кавуни, ніколи не труїлася, потрібно просто вибирати вміти, каже Вікторія. — Документи теж не питаю, а навіщо? Сумного досвіду не було, тому довіряю продавцям.

На ринку «Видний» ми придбали два кавуни: один із наданою довідкою про проходження перевірки у лабораторії та один без неї. Для об’єктивної оцінки ми особисто відправили їх до лабораторії Держспоживслужби на експертизу, яка показала, що в обидвох кавунах нітрати у межах норми. Та водночас, ми все ж рекомендуємо перед покупкою запитувати документи, які підтверджують їхню якість.

Гуртовий біля “Озерки”: хотіли виправдатися посмішкою і брехнями

Журналісти «Нашого міста» перевірили точки стихійної торгівлі біля так званого гуртового ринку, що через дорогу від «Озерки».

Біля цього  ринку було дві точки торгівлі баштанними. В обох наметах переважна кількість кавунів лежить на піддонах, що не може не тішити. Але все ж таки на підлозі було ще близько десяти штук. Ціна – 20 грн за кілограм в обох наметах. У першому, що біля стіни, кавуни були привезені з Одещини, а в другому, що ближче до дороги — з Херсонщини.

 

В першому продавці були привітні. Навіть коли мова зайшла за документи і висновки лабораторних досліджень, завзятість і впевненість не втратили. Вони продовжували розповідати про безпечність свого товару, і в підтвердження —  самі їли кавуни. Але документально це підтвердити  не змогли.

У точці продажу, що біля дороги, продавець виявися не таким люб’язним. І щойно мова зайшла про документи, почав усіляко виправдовуватися. За його словами, документів ми не зможемо побачити ніде в місті, на жодній з точок стихійної торгівлі. Людина з лабораторії начебто приходить, перевіряє кавуни,  і начебто папірець видає. Але пояснити, куди цей документ дівається після лабораторної перевірки, продавець так і не зміг.

 
Дніпряни до таких точок стихійної торгівлі ставляться переважно позитивно. Кажуть, що купують як в супермаркетах, так і на ринках, і навіть в таких наметах.

 Я купую кавуни в «АТБ», бо супермаркет поряд з домом, не треба далеко йти, — сказала дніпрянка Наталя. — Але іноді на ринку чи в таких наметах теж беру. А яка різниця? В супермаркети  їх теж везуть з тих самих полів, що й на такі ринки.

Не на камеру покупець Максим теж сказав, що не бачить нічого кримінального у покупці баштанних у таких точках.

Я купую там, де мені подобається продукт, його зовнішній вигляд та асортимент, — розповів він. — І не важливо — ринок це, супермаркет чи якийсь наметик у дворі.


 
Аби впевнитись, що кавуни біля «Озерки» продають дійсно безпечні, ми придбали одного смугастика з Одещини та відправили його в лабораторію на перевірку. Результати нас здивували. Як з’ясувалося, кількість нітратів у кавуні була < 36 мг/кг, що в межах норми (не більше 60 мг/кг).

Але це не означає, що купувати кавуни та дині цілком безпечно на всіх стихійних точках торгівлі. Тому закликаємо вас купувати продукти лише в офіційних точках продажу. Так, у випадку отруєння, ви хоча б зможете довести свою правоту і покарати винуватця.

Машина біля Нагорки: тільки солодкі обіцянки продавця

Журналісти також завітали до невеличкого стихійного ринку, що розташований біля ТК «Нагорка». Тут ми знайшли всього дві точки, де можна було придбати кавуни. Обрали ту, де товар був більш схожий на домашній.

 

Овочі та фрукти тут продають привітна жінка та чоловік. Кавуни зберігаються у картонних коробках, декілька плодів лежали прямо на асфальті. Покупців було зовсім не багато, більшість з них підходили саме по кавуни. На запитання про документи продавці реагують швидко: але не показують ліцензію на торгівлю та висновок лабораторії, а тільки активно розповідають про смакові якості плодів.

Так, послухавши солодкі обіцянки продавця, ми все ж обрали невеличкий кавунчик для власної незалежної перевірки у лабораторії. За нього ми заплатили 86 гривень. Ціна наближена до середньої по місту.

Далі наш кавун разом з іншими зразками поїхав у мандрівку до лабораторії, щоб спеціалісти відповіли, чи безпечні такі кавуни з машини для здоров’я містян. За результатами досліджень, показники вмісту нітратів у нормі – при допустимому значенні у 60 мг на кілограм, у нашому кавуні містилось менше 36 мг.

 Попри те, що результат перевірки у лабораторії виявився задовільним, треба уважно обирати де саме купувати кавуни, звертати увагу на умови реалізації та зовнішній вигляд.

 Стихійна торгівля на Новокримській: у балакучої продавчині документів немає

Попри те, що періодично на вулиці Новокримській проводяться рейди з припинення незаконної торгівлі, жваве місце через короткий час знову оживає. Усі мешканці Чечелівського району знають цей стихійний ринок і те, що на ньому можна придбати практично всі сезонні овочі, ягоди та фрукти. Дрібні торговці починають розкладати свої товари, починаючи від перетину Новокримської з Титова. А вже в міру просування вглиб вулиці торгові точки стають все більш ґрунтовними, з більшим асортиментом і прилавками.

Кавуни на Новокримській продають у кількох точках. В основному, як асортимент до інших овочів, ягід та фруктів. Торговці здебільшого приїжджають на своїх легкових автомобілях чи мікроавтобусах та викладають товар. Той, що на продаж, розкладають на примітивних лотках та прилавках, які розставляють на початку дня, а ввечері збирають назад.

Попри те, що ринок стихійний, ми не побачили ніде неакуратних розвалів кавунів, що валяються на асфальті чи землі. Всі кавуни були або в коробках, або в ящиках.

 
Лише в одному місці ми побачили вантажівку, на якій продавалися виключно кавуни. За словами продавців, баштанні було привезені з Одеси. Вони ж того дня виявилися й найдорожчими на ринку – по 20 гривень за кілограм. У процесі моніторингу цін ми довідалися, що кавуни продають за цінами від 16 до 20 гривень за кілограм. І було лише кілька точок, де їх пропонували.

 

Ми вибрали одну із торгових точок, де продавцем була жінка Світлана (ім’я змінено), і поспілкувалися з нею. Місце була доволі акуратним, і кавуни лежали у коробках. Жінка виявилася балакучою і розповіла, що вони приїжджають торгувати на Новокримську щодня на легковику. Жодних документів на дозвіл торгувати у неї не було. Втім, як і практично у всіх торговців на цьому стихійному ринку. Також у неї не було і висновку лабораторії на наявність нітратів у кавунах, що продаються.

 Ось нещодавно у нас купили кавун військові та самі віднесли його до лабораторії на перевірку – все виявилося гаразд, — стверджує Світлана. – Кавуни справді гарні та смачні, з Царичанки. Ми вже давно торгуємо ними. І дітям спокійно можна їх давати.

Ми теж вирішили купити у продавчині кавун, який коштував 18 гривень за кілограм, та відправити його на експертизу до Дніпропетровської державної лабораторії державної служби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів. Результат експертизи, який ми отримали наступного дня, показав, що вміст нітратів у зразку нашого кавуна у межах норми, і він придатний для споживання.

Ми вже кілька разів купували цього сезону кавуни тут на ринку. В різних місцях, каже Ірина, яка прийшла купити кавун на ринок із онуком. –Всі були нормальними, жодних скарг немає.

Літня пара Тетяна та Олександр, яка купила кавун в одній із точок, розповіла нам, що мешкають поруч на тій самій вулиці, і вже кілька разів купували кавуни на стихійному ринку.

Ми вже 5 чи 6 разів купували кавуни тут, — каже Олександр. — Усі були смачні, нам сподобалося. Чи боїмося ми купувати тут? Ні, не боїмося – ми постійно беремо на цьому ринку овочі та фрукти. Великий вибір та ціни нормальні. А з кавунами взагалі все просто – зараз уже друга половина серпня, ну які там можуть бути нітрати? Купуйте кавуни у сезон і буде все гаразд.


 
Як бачимо, покупці не бояться купувати кавуни на стихійному ринку на Новокримській. Втім, як і інші фрукти та овочі. Проте слід завжди пам’ятати про те, що товари на стихійному ринку продаються, зазвичай, без документів. Тому треба бути пильними та обережними. 

Нагадаємо, раніше ми писали: Сезон кавунів у Дніпрі. Як купити смачний та безпечний