Увага ВПО: оновлено порядок надання допомоги та отримання довідок

У квітні 2025 року Уряд України ухвалив дві важливі постанови, які вносять зміни до порядку отримання довідки ВПО та надання допомоги на проживання. Про це повідомляє Дніпровська порадниця з посиланням на Департамент соцполітики ДМР. Розповідаємо про все покроково, щоб ви були в курсі оновлень.

Нові можливості для військовослужбовців:

Відтепер отримати довідку ВПО можуть не лише цивільні, які були змушені покинути свої домівки через війну. Право на цей документ також мають:

  • військовослужбовці Збройних Сил України (крім строковиків та офіцерів за призовом);
  • особи, які мали зареєстроване, задеклароване або фактичне місце проживання на територіях, де тривають бойові дії або які тимчасово окуповані;
  • люди, які втратили своє житло через бойові дії – воно було пошкоджене до непридатності або повністю зруйноване.

Важливо: фактичне місце проживання має бути реальним!

Зверніть увагу: у заяві на отримання довідки ВПО тепер заборонено вказувати як адресу проживання/перебування офіси державних установ, юридичних осіб тощо, якщо ви там фактично не проживаєте.

Якщо ж ви дійсно проживаєте, лікуєтеся або перебуваєте в певному місці не менше ніж 15 днів, ви маєте повне право вказати цю адресу для отримання довідки.

Пам'ятайте: у разі зміни місця перебування ви зобов'язані стати на облік за новою адресою протягом 60 днів. В іншому випадку вас можуть зняти з обліку ВПО.

Перебування за кордоном: нові правила перевірки:

З 1 липня 2025 року Міністерство фінансів України щомісячно перевірятиме інформацію про ВПО, які перебувають за кордоном понад 90 днів поспіль.

У разі підтвердження тривалого перебування за межами України проводитиметься додаткова перевірка. Якщо з'ясується, що людина виїхала на постійне проживання, її довідку ВПО буде відкликано.

Однак є важливі винятки! Дні перебування за кордоном не враховуються, якщо ви можете документально підтвердити, що перебували там з таких причин:

  • відрядження;
  • лікування, реабілітація;
  • навчання;
  • догляд за хворою дитиною;
  • перебування в лікарні, суді, правоохоронних органах;
  • поїздка у зв’язку зі смертю рідних.

Якщо ви повернулися в Україну, ви маєте право отримати довідку ВПО повторно, подавши нову заяву.

Допомога на проживання та субсидії на оренду:

З 14 квітня 2025 року органи соціального захисту тимчасово припиняють виплату допомоги на проживання ВПО, якщо отримують інформацію про те, що вам вже нараховано субсидію на оренду житла (за даними Пенсійного фонду України).

Як відновити виплату допомоги?

Якщо виплату субсидії на оренду буде припинено, і ви все ще відповідаєте критеріям для отримання допомоги на проживання ВПО (згідно з постановою Кабміну №332 від 20.03.2022), ви можете її поновити. Для цього необхідно:

  • подати відповідну заяву (форма – додаток 5 до Порядку);
  • після подання заяви виплату буде поновлено з місяця подання, але не раніше, ніж з місяця, наступного за місяцем припинення субсидії;
  • термін відновленої виплати не перевищуватиме 6 місяців (з урахуванням вже отриманої раніше допомоги).

Будьте уважні до цих змін, щоб і надалі отримувати необхідну підтримку від держави. У разі виникнення додаткових питань, звертайтеся до органів соціального захисту населення за місцем вашого фактичного перебування.

Також раніше ми писали У рамках проєкту "Контракт 18-24" збільшили перелік бойових посад та спеціальностей