Коли починається Масляна 2023: дата свята й народні прикмети
Масляний тиждень або Сирний тиждень - це останній тиждень перед Великим постом. Святкування Масляної починається за 56 днів до Великодня, тому дата змінюється щороку. У 2023 році Великдень випадає на 16 квітня, отже, Масляний тиждень у 2023 році розпочнеться у понеділок, 20 лютого, і закінчиться у неділю, 26 лютого.
Про це повідомляє Дніпровська панорама, посилаючись на Уніан.
Свято Масляної прийшло до нас з язичницької культури і спочатку було пов'язане з днем весняного рівнодення - народ проводив зиму і зустрічав весну. Але після прийняття християнства виявилося, що традиційний час свята випадає якраз на Великий піст, тому Масляну довелося змістити - на останній тиждень перед постом.
За церковною традицією до Масляної вже не можна їсти м'ясо, але можна інші скоромні продукти. Також на Сирному седмиці скасовується пост у середу та п'ятницю. За Масляний тиждень люди намагаються наїстися молочними продуктами, яйцями, рибою та головною стравою - млинцями, щоб потім були сили витримати довгий піст.
Млинці пекли протягом усієї Масниці – на честь слов'янського бога Сонця Ярила, а наприкінці святкування спалювали опудало – Мару, яка символізувала смерть та народження природи.
Кожен день Масляної має свою назву та значення.
Понеділок - зустріч Масляної
У перший день Масляної хати робили прибирання і пекли перші млинці. Ними обов'язково пригощали жебраків і незаможних, або залишали млинці поряд з будинком - на спомин покійних родичів. Першого дня можна було ходити в гості або приймати гостей, а ще в понеділок встановлювали Масляне опудало.
Вівторок - Заграші
Цього дня відбувалися оглядини - батьки поспішали поцупити дітей до початку посту. Хто хотів, міг сам пошукати свою половинку без допомоги батьків – наприклад, на гуляннях чи в гостях.
Середа - Тещині млинці
Третього дня тижня зять має йти в гості до тещі. За кількістю частування на столі у тещі можна було судити про те, як сильно напортачив зять за минулий рік. І чим дружелюбнішою буде теща цього дня - тим щасливішим буде життя молодого подружжя.
Четвер - Розгуляй, Широка Масляна
Це день розваг. Припинялося прибирання та всі господарські справи та починалися катання на санях, кулачні бої, стрибки через багаття та інші веселощі.
П'ятниця - Тещині вечірки
Цього дня теща має їхати з візитом до зятя. Але їхала вона не одна, а з подругами та родичами. Млинці, звичайно, зять не готував - це робила його дружина - але весь вечір мав усіляко потурати тещі та гостям.
Субота - Золовкині посиденьки
Заміжні жінки запрошували у гості сестер чоловіка, пригощали їх млинцями та вручали подарунки. Також разом ворожили на майбутнє.
Неділя - Провід Масляниці
Цю неділю ще називають Прощеною. Цього дня закінчували святкувати, просили один одного прощення за скоєні образи і самі прощали кривдників. За традицією, зустрівшись, люди говорили один одному: "Пробач мені", а у відповідь чули: "Бог тебе пробачить". У цей день вшановується пам'ять святого мученика.
На Масляну є і свої прикмети:
- У перші три дні Масляниці потрібно зробити генеральне прибирання та позбутися непотрібних та старих речей – очистити будинок.
- Якщо до вас на Масляну прийшли непрохані гості – це на щастя та радість.
- Ворожили на млинцях на Масляну: якщо перший млинець вийшов тонким і мереживним - життя цього року буде легким, а якщо товстим і щільним - доведеться багато трудитися.
- Якщо у незаміжньої дівчини виходять млинці з рівними краями, то шлюб буде вдалим, а якщо прилипають до сковороди – ще три роки заміжжя не бачити.
- Якщо в середу поїсти горох, а в четвер - млинців, то весь рік у вас грошей буде достатньо.
- Чим більше на Масляну напечеш млинців - тим щасливішим буде рік.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що Группа KAZKA собрала потрясающую сумму в помощь ВСУ