Чи можна зрізати гілки сусідського дерева, якщо вони ростуть над вашою ділянкою

Чи можна зрізати гілки сусідського дерева, якщо вони ростуть над вашою ділянкою. Що робити, якщо гілки дерев або кущів з сусідньої ділянки проникають на вашу – чи є законне право їх зрізати? Про це повідомляє Дніпровська порадниця з посиланням на Судово-юридичну газету.
 

Сусідські суперечки через дерева, що розрослися на чужій території, не рідкість. Як же діяти, якщо гілки з сусідської ділянки заважають вам користуватися своїм майном?

Що робити, якщо гілки дерев або кущів з сусідньої ділянки проникають на вашу — чи є законне право їх зрізати.
Існує безліч різноманітних причин для сусідських війн. І одна з найбільш популярних — висаждені на сусідній ділянці дерева, які так і норовлять розкинутися над чужим садом.

Як повідомляють в Судово-юридичній газеті, якщо корені чи гілки дерев з сусідньої ділянки проникають на іншу, то землекористувач або власник цієї ділянки може обрізати ці гілки або корені, але тільки в тому разі, коли таке проникнення заважає користуватися ділянкою за її цільовим призначенням.

Цільове призначення ділянки може вказуватися в державному акті на право власності на неї, у витязі з Державного земельного кадастру, в свідоцтві про право на спадщину, у договорі оренди земельної ділянки чи інших правових документах.

Також варто звернути увагу на деякі нормативи:

відстань від межі прилеглої ділянки до стовбура дерева, висота якого має понад 3 метри, повинна становити не менше 4 м;
відстань від межі прилеглої ділянки до стовбура дерева середньої висоти (до 3 метрів) повинна становити не менше 2 м.
Якщо ці нормативи порушуються, тоді це може означати порушення прав приватної власності. Наприклад, гілки сусідського дерева затінюють ваші клумби або засмічують територію. Ба більше, вони можуть навіть створювати загрозу життю і здоров'ю у разі падіння.

Однак, варто звернути увагу, якщо дерево після обрізання вами гілок, гине або починає гнити, всі обґрунтовані претензії будуть саме до вас. Таке будуть вважати заподіянням матеріальної шкоди та можуть притягнути до адміністративної відповідальності.

Якщо у вас досить конфліктний сусід, краще подати всі претензії щодо нависання гілок над вашою ділянкою у письмовій формі. Звернення надсилають через пошту рекомендованим листом. Дуже важливо, щоб ви мали на руках письмове підтвердження того, що сусід цей лист отримав. В листі вимагайте від сусіда усунути порушення. Обов'язково вкажіть дату звернення та період, який ви даєте сусіду на те, щоб спиляти гілки. Зазвичай, кажуть юристи, він повинен становити місяць від моменту отримання листа.

Якщо на вашу вимогу сусід не виконає жодних дій, можете не боячись спиляти гілки самостійно. В такому разі навіть після загибелі дерева вас не притягнуть до адміністративної відповідальності.

Якщо заважають гілки. І яке цільве призначення ділянки

Згідно з українським законодавством, власник або землекористувач земельної ділянки має право обрізати гілки та корені дерев, що заважають йому користуватися своєю ділянкою за цільовим призначенням.

Цільове призначення земельної ділянки можна знайти в державному акті на право власності, витязі з Державного земельного кадастру, свідоцтві про право на спадщину, договорі оренди земельної ділянки або інших правових документах.

Яка повинна бути відстань 

Відстань від межі сусідньої ділянки до стовбура дерева висотою понад 3 метри має бути не менше 4 метрів.
Відстань від межі сусідньої ділянки до стовбура дерева середньої висоти (до 3 метрів) має бути не менше 2 метрів.
Якщо ці нормативи порушуються, а гілки сусідського дерева затінюють ваші рослини, засмічують ділянку або створюють загрозу життю та здоров'ю у разі падіння, ви маєте право їх обрізати.

Однак, важливо зазначити:

Якщо після обрізки дерево загине або почне гнити, ви можете бути притягнуті до адміністративної відповідальності за заподіяння матеріальної шкоди.
Щоб уникнути конфліктів, рекомендується спочатку звернутися до сусіда з письмовою претензією. Її можна надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення. У листі чітко опишіть проблему, зазначте дату звернення та дайте сусіду місяць на те, щоб усунути порушення.
Якщо сусід ігнорує ваші вимоги, ви можете обрізати гілки самостійно.

Пам'ятайте:

Зрізати можна лише ті гілки, які заважають вам користуватися вашою ділянкою.
Обрізка не повинна призвести до загибелі дерева.
Зрізані гілки можна залишити собі або утилізувати.
Звертаючись до юриста, ви можете отримати більш детальну консультацію з цього питання, а також допомогу у складанні претензії до сусіда.