Готуємося до зими: на чому в Дніпрі готувати їжу під час блекаутів

До зими 2023-24 українцям порадили готуватися заздалегідь, оскільки стає очевидним, що тактика росіян не зміниться і вони знову вдаватимуться до ударів по об’єктах енергетичної інфраструктури. У дніпрян ще є час підготуватися до можливого блекауту і відключень світла, води та газу. Журналісти «Нашого міста» спробували розібратися у приладах та пристосуваннях для приготування їжі на випадок, якщо немає централізованого газу та електрики. Минулої зими у містах, які потерпали від ворожих атак, ми бачили, як люди виходили на вулиці і біля своїх під’їздів влаштовували громадські кухні, де завжди була гаряча вода, кожен міг приготувати собі якусь нехитру їжу. Переважно працювали вони на дровах або газі. Це непоганий вихід. Резервним джерелом для приготування їжі вдома ще можуть стати примус, газові пальники, плитки і власне самі балони для газу. Що слід знати, перед тим, як відправитися в магазин за покупками, пише Дніпровська панорама, посилаючись на "Наше місто".

Уважно читайте характеристики

Євген, експерт-консультант одного з міських будівельних гіпермаркетів розповів, на що варто звертати увагу при купівлі газових плиток.

прилади

Найважливіше – переконатися, що ця плитка призначена для використання у закритому приміщенні, — розповів він. — Зараз дуже багато товару на ринку, цих самих портативних плиток та примусів, які можна використовувати лише на відкритому повітрі. Вони призначені для турпоходів, виїздів на рибалку. У квартирі їх запалювати ризиковано. Тому якщо замовляєте товар на сайті, уважно читайте характеристики.

Також вибір плитки залежить від ваших потреб. Якщо ви плануєте лише розігрівати їжу або закип’ятити воду — цілком достатньо одноконфорочної. Проте, у продажу плитки є і на дві, і на три конфорки.

прилади

При покупці плитки потрібно пам’ятати, що форсунки для підключення балона в комплект не входять. Їх треба купувати окремо. Ну, і звісно ж, газовий балон теж не входить у вартість.

До речі, завдяки Євгену ми дізналися, що за відсутності електрики можна використовувати електроплитку.

Звичайно, від повербанку вона не працюватиме, — каже він. — Потрібна зарядна станція. Причому треба враховувати, що якщо плитка на 1 кВт, то й станція має бути не меншою за цю потужність.

Щоправда, ціни на зарядні станції, м’яко кажучи, кусаються, за ці гроші можна купити з десяток газових плиток та балонів.

Цінова категорія

ціна

Серед усіх таких пристроїв для нагрівання їжі ми хочемо виділити найпопулярніші, а саме:

  • бензиновий пальник;
  • газовий пальник;
  • туристичний примус, що працює на бензині або газі;
  • похідні плити, що мають одну або дві конфорки.

Найбільший вибір примусів різної цінової категорії ви зможете знайти у Інтернет-магазинах Розетка, ОЛХ, та у багатьох магазинах техніки Дніпра заздалегідь у: Brain, Твій Дім, Comfy ті інші.

прилади

Починаються ціни зі 150 гривень, але за таку суму в комплекті не буде йди паливо. Найдорожчий примус коштує 12 тисяч гривень, він працює як на газовому так і на рідкому паливі, при необхідності може працювати на бензині або інших легкозаймистих матеріалів. Також в комплекті йде пальник KB-N0810, чохол для пальника, інструмент KB-0603T, насос KB-0603, фляга KPB-0600, ремкомплект. Такі грілки знаходяться у високій ціновій категорії та належать до професійного туристичного спорядження.

Для домашнього використання рекомендують купляти примуси середньої цінової категорії від 800 до 2 000 гривень.

Гарантії та місця обслуговування

Гарантії на такі пальники у середньому складають від 14 діб до 12 місяців. Все залежить від виробника, цінової категорії та торгової точки, де ви придбали прилад.

В разі поломки вашого приладу авторизованих сервісів з обслуговування таких газових приладів у нашому місті на жаль ви не знайдете, та ви можете звернутися до продавця або технічних спеціалістів.

Техніка безпеки при використанні газових приладів для нагрівання

Використання примусу в домашніх умовах може бути зручним засобом приготування їжі, особливо в умовах відключення світла або блекауту. Одначе, як і при використанні будь-яких вибухонебезпечних предметів, вимагає дотримання певних заходів безпеки.

Під час використання примусу:

1. Виберіть правильне місце

Розмістіть примус на стійкій і плоскій поверхні, подалі від легкозаймистих матеріалів (деревина, трава, папір). Забезпечте достатній вентиляційний зазор між примусом та стінами, щоб уникнути скупчення чадного газу.

2. Підготовка та зберігання палива.

Використовуйте лише рекомендовані види палива для вашого примусу. Зберігайте паливо у спеціальних контейнерах, подалі від прямих джерел тепла та полум’я.

3. Складання та підпал.

Дотримуйтесь інструкцій виробника під час складання примусу.

Підпалюйте примус тільки при повній впевненості, що газові та рідинні палива не потрапили на відкрите полум’я.

Піднесіть сірник або запальничку до пальника після відкриття газового клапана, щоб уникнути утворення великого займистого струменя.

4. Поводження з вогнем.

Не залишайте примус без нагляду під час роботи. Тримайте подалі від гарячих поверхонь та гарячих деталей примусу. Майте під рукою засоби для гасіння полум’я (вогнегасник, відро води).

5. Вентиляція.

Забезпечте хорошу вентиляцію в приміщенні, щоб уникнути скупчення чадного газу, особливо якщо використовуєте примус всередині приміщення.

 6. Безпека дітей та тварин.

Тримайте дітей та тварин подалі від робочого примусу та гарячих поверхонь.

7. Вимкнення примусу.

Після приготування їжі закрийте газовий клапан і дайте примусу охолонути перед тим, як його прибрати або від’єднати паливний балон.

8. Регулярна перевірка.

Періодично перевіряйте стан примусу на наявність пошкоджень або ознак зношування, особливо перед кожним використанням.

Ознайомтеся з інструкціями щодо використання та технічними характеристиками вашого конкретного примусу. Дотримання цих простих заходів дозволить вам безпечно використовувати примус у домашніх умовах та уникнути можливих небезпек.

Газова плитка дуже врятувала в блекаут

Дніпрянин Євген живе у квартирі, розташованій у 16-поверховому будинку, де з самого початку  немає газопостачання згідно з технікою безпеки. Відповідно, все у квартирі працює лише на електриці. І переваги портативної газової плитки родина Євгена повною мірою оцінила минулої осені та взимку, коли через ворожі атаки на об’єкти енергетичної інфраструктури часто відключали електропостачання.

прилади

Ми придбали плитку у середині жовтня минулого року, коли ще не було тривалих відключень електрики, — розповідає він. — Але йшли розмови про важку зиму, і люди почали масово купувати різні портативні прилади. Моя дружина наполягала на придбанні такого газового гаджета. І як з’ясувалося згодом – не дарма. Він дуже нас врятував під час тривалих відключень світла.

 Дніпрянин каже, що придбав стандартну портативну плитку на дві конфорки та три змінні балони до нього за 1425 гривень.

Просто відкрив інтернет і став моніторити продавців та ціни, — згадує Євген. — Більшість плиток була китайського виробництва. Відразу впало в вічі, що за плитку одного і того ж виробника ціни сильно відрізнялися. На один і той самий товар могла бути ціна і 1200, і 3000. Так розумію, різниця цін сильно залежала від бажання продавців заробити на ажіотажі. Ми вибрали варіант за ціною більш-менш оптимальний на той момент. Тим більше, що до плитки давали 3 газові балончики на 210 грамів у комплекті, які, якщо їх купувати окремо, наскільки пам’ятаю, коштували приблизно від 70 до 100 гривень. Плюс до плитки додався пластиковий кейс, у якому зручно зберігати та переносити прилад.

 прилади

Євген розповідає, що вперше скористатися плиткою їм довелося у листопаді 2022 року. Але сильно вона врятувала, коли через аварію на підстанції в їхньому районі не було світла 5 днів

Тоді, пам’ятаю, навіть холодильник повністю встиг розморозитись, каже дніпрянин. — Ще майнула думка – ось і роби тепер різні заморозки на зиму. А плитка сильно врятувала. Як мінімум закип’ятити чайник, зварити щось нескладне та швидке, посмажити яєчню – з цим портативна плитка справлялася чудово.

Потім ще було ще багато відключень електрики в їхньому будинку, хоча вже й не таке тривале. І щоразу, за словами Євгена, на допомогу приходила газова плитка.

 Такий прилад конструктивно не складний, і тому користуватися ним досить просто, — каже він. —  Звичайно ж, при цьому потрібно дотримуватись основних правил безпеки і тримати плитку в чистоті. І тоді все буде гаразд.

З основних правил безпеки Євген наголошує на тому, що не варто зберігати плитку з балонами, на холоді – наприклад, на холодному балконі, щоб уникнути перепаду температур. Краще зберігати прилад у безпечному сухому місці. Обов’язково варто провітрювати приміщення після її використання. І не забувати повністю вимикати плитку, переводячи її в безпечний режим, перед тим як прибрати . Також варто з метою безпеки купувати змінні балони з газом від перевірених виробників.

При цьому дніпрянин каже, що гарантій на куплену плитку не було. Що не збентежило його при покупці.

  прилади
 
Відверто кажучи, навіть не замислювався над цим і не дізнавався при покупці, чи є гарантія на цей прилад, — розповідає дніпрянин. — Але перед покупкою переглянув відгуки користувачів про плитку конкретної моделі, та відгуки про продавця. Повторюся, конструктивно плитка не складна, тому якщо вона якісно зроблена, то все має бути гаразд. Так, якби це був товар відомого виробника, наприклад Campingas, то, звичайно ж, там була б гарантія. Але й ціна на відомі марки зазвичай набагато вища. На мій погляд, важливіша якість газу в змінних балонах – ось тут варто звертати увагу на виробника і економити на них не треба.

Взимку – плитка на дровах, влітку – газ із балона

Сергій живе у приватному будинку, в якому пічне опалення. Торік запасся дровами, тому взимку проблема лише одна – аби вони були нарубані. А от влітку він користується плиткою та газовим балоном.

прилади

Плитка, як бачите, не нова, та й балон так само, тому не згадаю, скільки за них було заплачено, а от у скільки вони обходяться при користуванні, розповім, — каже Сергій.

У балон 20 літрів зазвичай заправляють 23 літри газу, це коштує приблизно 460 гривень. Родина у Сергія не велика, він проживає зі старенькою мамою та братом, влітку приїжджає ще сестра та племінники. На газовій плиті готують їжу, гріють воду, консервують заготовки на зиму. Одного балона вистачає приблизно на місяць-півтора.

 прилади

Був випадок, що доводилося заправляти через кожні два тижні, каже Сергій. — Я тоді, за порадою, і конденсат, що може накопичуватись внизу балона, вилив, і попросив своїх усіх домашніх більш економніше витрачати газ, а причина  виявилася у герметичності самого балона. На жаль, через те, що мій балон вже був старий, старого випуску,  газова служба не береться його обслуговувати. Тобто це все на свій страх і ризик і власну відповідальність. Тому я балон замінив, але купив не в магазині, а в сусіда за 100 гривень. І помістив тепер його у сіннику на вулиці. Так безпечніше і є впевненість, що якщо  балон буде підтравлювати, то ніхто не отруїться газом.

Зрозуміло, що при користуванні такими ненадійними газовими приладами, слід дбати про правила безпеки.

Насамперед, це відчинена завжди кватирка для провітрювання, ділиться досвідом користування чоловік. — Влітку це не складно. Ну й перш ніж запалити сірник, я завжди принюхуюсь, чи немає запаху газу. Обов’язково між балоном і газовою плиткою ще має стояти редуктор. Це пристрій для зниження тиску газу або газової суміші на виході з балону. Газ на повну краще не відкривати, бо тоді він весь не згорає.

Оскільки прилади старі, ні гарантій, ні техобслуговування на них він не має. Якщо щось ламається, наприклад, редуктор, просто купує новий.

Показав господар і балончик з гуманітарної допомоги від Туреччини, розрахований на 5 літрів газу. Такий у мережі магазинів коштує від 600 до 1200 гривень.

прилади

Коли був молодшим, за такий подарунок був би дуже радий, бо його можна брати хоч на рибалку, хоч у гори, — зізнається Сергій. — Туристи за такими ганялися, а вільно купити не могли. Зараз все є. Але в побуті я його поки не використовую, хоч на зиму все ж таки заправлю про всяк випадок. Великої погоди він не зробить, але мінімум на 1–2 дні гарячою їжею забезпечить.

Нагадаємо, раніше ми писали: Стаємо тропіками: у Дніпрі все частіше зустрічаються тарантули (відео)