Сезон кліщів на Дніпропетровщині у розпалі: як не стати жертвою хвороби Лайма
За останні пів року на Дніпропетровщині зафіксували понад 90 випадків хвороби Лайма. Причому більшість із них – це мешканці Дніпра, на яких припадає понад 60% від усіх зареєстрованих випадків. Ці дані оприлюднив Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб, на який посилається Дніпровська порадниця.
Хвороба Лайма, або лайм-бореліоз, передається через укуси кліщів. Найчастіше зараження відбувається під час відпочинку на дачах, у лісопарках та інших місцях, де ці комахи активні. Сезон їхньої підвищеної активності триває з травня до листопада. Цікаво, що лише третина тих, хто захворів, може пригадати момент укусу.
Інкубаційний період хвороби може тривати від 1 до 45 днів, у середньому – 7-14 днів. У групі підвищеного ризику – ті, хто багато часу проводить на природі, особливо в лісі.
Збудниками хвороби є бактерії роду Борелія. Кліщі можуть залишатися на тілі людини чи тварини до 12 діб, живлячись кров'ю, а потім відпадають, щоб відкласти яйця.
Як захиститися від кліщів
Дотримуйтеся простих правил:
- Одяг: Обирайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, що щільно прилягає до тіла.
- Самоогляд: Регулярно оглядайте себе та своїх близьких на наявність кліщів під час прогулянок на природі.
- Чистота: Подбайте про чистоту місць для відпочинку – прибирайте суху траву та сміття.
- Зміна одягу: Повернувшись додому, одразу ж переодягніться та ретельно огляньте одяг.
- Репеленти: Використовуйте спеціальні засоби, що відлякують кліщів, відповідно до інструкції.
Що робити, якщо кліщ все ж таки присмоктався
Не панікуйте! Негайно зверніться за медичною допомогою, щоб кліща правильно видалили. Важливо зберегти кліща для подальшого аналізу: помістіть його у чисту ємність із вологою марлею.
Також раніше ми писали Як вберегти здоров'я у спеку. Поради МОЗ