Що зміниться в Україні з 1 травня: від пенсійних виплат до нових світлофорів

У травні українських пенсіонерів чекають важливі зміни: надбавки до пенсій за віком, нові правила субсидій, стабільні тарифи на комунальні послуги та оновлення в інших сферах життя. Що саме зміниться, передає Дніпровська порадниця.

Пенсії з 1 травня: хто може отримати підвищення

У травні деякі пенсіонери можуть розраховувати на надбавку до пенсії — мова йде про людей, які досягнуть певного віку протягом цього місяця.
Зокрема, підвищення отримають ті, кому виповниться 70, 75 або 80 років. Водночас розмір основної пенсії не повинен перевищувати 10 340 гривень 35 копійок.

Розміри вікових надбавок такі:

  • 570 гривень — для пенсіонерів віком від 80 років;
  • 456 гривень — для людей віком від 75 до 79 років;
  • 300 гривень — для тих, кому виповнилося від 70 до 74 років.

Ці надбавки нараховуються автоматично після досягнення пенсіонером відповідного віку.

Окрім цього, до кінця травня пенсіонери, які проживають у районах, де тривають або можливі бойові дії, можуть отримати додаткові грошові виплати від Всесвітньої продовольчої програми ООН.

Однак для отримання цієї допомоги необхідно дотриматися кількох умов. Зокрема, розмір пенсії не повинен перевищувати 3 250 гривень.

Субсидії: що змінюється з 1 травня

З 1 травня в Україні стартує розрахунок субсидій на неопалювальний сезон, який триватиме до 30 вересня. У більшості випадків це відбувається автоматично, однак деякі категорії громадян мають повторно подати заяву — особисто, через портал Пенсійного фонду або за допомогою застосунку "Дія".

Повторне звернення необхідне для:

  • орендарів житла, які самостійно оплачують комунальні послуги;
  • домогосподарств, де зареєстровані внутрішньо переміщені особи;
  • сімей, у яких фактично проживає менше людей, ніж прописано;
  • тих, хто в опалювальний період отримав нульову субсидію.

Навіть якщо заяву подано пізніше — у травні або червні — субсидію нарахують з початку неопалювального сезону.

Тарифи на комуналку у травні 2025 року

Попри завершення опалювального сезону, з 1 травня не передбачається підвищення тарифів на комунальні послуги, як і обіцяли в уряді.

Зокрема, ціна на газ залишиться незмінною для населення щонайменше до травня 2026 року – принаймні для клієнтів Нафтогазу.

Тобто більшість українців ще протягом року сплачуватимуть 7,96 гривень за кубометр.

Тариф на електроенергію у травні також не зміниться і становитиме 4,32 гривні за кВт-годину.

А власники двозонних лічильників із 23:00 до 07:00 можуть заощадити: у цей час ціна вдвічі менша – 2,16 гривні за кВт-годину.

Не планується у травні на рівні держави і підвищення тарифів на водопостачання.

Нові типи відстрочок у Резерві+

До 8 травня в додатку Резерв+ будуть доступні два нові типи відстрочок для військовозобов'язаних, повідомила заступниця міністра оборони з цифрових питань Катерина Черногоренко в ефірі телемарафону Єдині новини.
За її словами, перша відстрочка призначена для осіб, які мають тимчасову непридатність до служби на термін від 6 до 12 місяців, і надається на підставі висновку ВЛК. Другий тип відстрочки буде для громадян, чий чоловік або дружина служить, а також є дитина віком до 18 років
Черногоренко також додала, що влітку в додатку Резерв+ стане доступною можливість сплачувати штрафи за порушення правил військового обліку зі знижкою 50%.

Основна сесія НМТ та реєстрація на додаткову

Основна сесія національного мультипредметного тесту (НМТ) розпочнеться 14 травня і триватиме до 25 червня.
Після 4 травня зареєстровані учасники зможуть завантажити з персональних кабінетів запрошення, де буде вказано точну дату, час і місце проведення тесту. З міркувань безпеки ця інформація не публікується.
Випускники, які з поважних причин не зможуть скласти тест під час основної сесії, можуть пройти його під час додаткової сесії з 14 до 25 липня.
Реєстрація на додаткову сесію буде відкрита з 9 по 14 травня, а зміни в реєстраційні дані можна буде внести до 19 травня.


Зміна вимог до світлофорів

З 1 травня в Україні почне діяти новий стандарт ДСТУ 4092:2024, який встановлює нові вимоги для світлофорів.
Олексій Білошицький, перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції, зазначив, що принципових змін у порівнянні з попереднім стандартом не буде.

Основні нововведення:

  • стрілки на лінзах світлофорів будуть у вигляді шевронів;
  • зелений сигнал світлофора стане більш насиченим, відповідно до європейських стандартів;
  • з’являться велосипедні світлофори з піктограмою велосипеда: для велосипедних доріжок – лінза 100 мм, а для світлофорів, що розміщені над дорогою, – лінза 200 мм;
  • будуть запроваджені спільні велопішохідні світлофори;
  • на світлофорах з’явиться таймер зворотного відліку часу, як для пішохідних, так і для транспортних світлофорів.

Білошицький підкреслив, що ці зміни не передбачають заміну старих світлофорів, а стосуються тільки стандартів для майбутніх реконструкцій та будівництва доріг.

З 1 травня у бензин додаватимуть біоетанол

З 1 травня 2025 року в Україні набирає чинності закон, який зобов'язує додавати не менше 5% біоетанолу до всіх видів автомобільного бензину.

Біоетанол — це зневоднений спирт, отриманий з рослинної сировини, зокрема з кукурудзи. Він додається до бензину для зменшення викидів шкідливих речовин у повітря. Окрім того, біоетанол є відновлюваним джерелом енергії, оскільки виробляється з сільськогосподарських культур.

Бензини з біоетанолом використовуються в Польщі понад 15 років, у США — ще довше. У Бразилії існує бензин, що містить до 70% спиртових компонентів.

Експерти зазначають, що додавання біоетанолу не вплине на роботу автомобілів. Однак усі автозаправні станції повинні провести обов'язкову очистку своїх резервуарів, оскільки біоетанол поглинає вологу.

Це може призвести до розшарування бензинової суміші та погіршення її якості. Тому важливо забезпечити належне зберігання та транспортування біобензину.

НАЗК перевірятиме декларації з травня 2025 року

Перевірку поданих електронних декларацій за 2024 рік планують розпочати перевіряти цьогоріч у травні - про це повідомило Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Це пов’язано з тим, що декларанти мають 30 днів для виправлення помилок у деклараціях з моменту їх подання.

Процес декларування доходів і майна є важливим етапом, який вимагає відповідальності та ретельності, однак навіть досвідчені декларанти можуть припуститися помилок.

В Єдиному державному реєстрі декларацій передбачена можливість їх виправлення. Головне — зробити це правильно та вчасно, щоб уникнути можливих негативних наслідків.

У разі виявлення помилки скористайтеся наступним алгоритмом для внесення змін:

  • увійдіть у свій персональний кабінет.
  • знайдіть подану декларацію — біля неї кнопка «Подати виправлену декларацію», яка буде активною протягом 30 днів з моменту подання документа.
  • натисніть на кнопку — система створить чернетку виправленої декларації.
  • внесіть необхідні корективи у дані декларації.
  • збережіть зміни, після цього чернетка виправленої декларації буде збережена.
  • подайте чернетку виправленої декларації.

Слід зазначити, виправлений варіант можна подати лише один раз протягом 30 днів після подання основної декларації. У випадку, якщо термін сплив або вже була використана можливість внесення змін є можливість повідомити про виявлену помилку.

Для цього необхідно виконати наступні кроки:

  • увійти в персональний електронний кабінет Реєстру декларацій.
  • перейти до вкладки «Мої повідомлення», яка розташована поруч із вкладками «Мої документи» та «Мій профіль».
  • створити нове повідомлення, вказавши в ньому деталі виявлених помилок та пояснення причин їх допущення, це повідомлення можна оформити в довільній формі.

Зміна типу декларації не передбачена, але якщо ви:

  • помилково подали декларацію «Кандидата на посаду» – просто подайте нову декларацію правильного типу;
  • помилково обрали інший тип декларації замість «При звільненні» – потрібно повідомити НАЗК через вкладку «Мої повідомлення» у персональному кабінеті та подати декларацію «При звільненні» за відповідний період;
  • помилково обрали тип декларації «Я продовжую виконувати функції держави….» чи «Я припинив(-ла) виконувати функції держави…» замість «Щорічна» – у вас є 30 днів на виправлення такої позначки.
  • подали декларацію неправильного типу за минулий період – повідомте про це НАЗК через вкладку «Мої повідомлення» в особистому кабінеті Реєстру декларацій.

Також раніше ми писали На Дніпропетровщині запровадили примусову евакуацію з прифронтових територій