У Дніпрі поширюється небезпечний недуг. Хворіють дорослі і діти

У Дніпрі на 20% збільшилась захворюваність на коросту. Це офіційна інформація, про яку повідомляє Дніпровська порадниця з посиланням на ДУ"Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ" 


Як говориться в повідомленні, за 10 місяців поточного року по м. Дніпро відмічається збільшення захворюваності на коросту на 20 % у порівняні з аналогічним періодом 2023 року.

Дорослі складають 72% (59 хворих), діти – 28% (23 хворих). Усі хворі звернулися до лікарів дерматологів, які обслуговують населення міста та Дніпровського району.

Лабораторно підтверджена короста в 90% випадків, у 8-ми випадках діагноз встановлено клінічно. Серед контактних активно виявлено 9 чоловік.

Найбільша захворюваність на коросту відмічається

  • в АНД районі - 23 випадки,
  • по 12 випадків в Індустріальному
  • Самарському районах
  • в інших районах міста – від 1до 8 випадків.

Де можна заразитись


Зараження на коросту зв’язують з переміщенням у місцевому транспорті, придбанні речей в магазинах «Сєконд хєнд».

Фахівцями ВСП «Дніпровський районний відділ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» своєчасно проводиться епідеміологічне розслідування усіх випадків. В організованих колективах серед учнів шкіл зареєстровано 10 випадків, всі учні навчаються дистанційно, групових захворювань не зареєстровано. В осередках визначається група контактних спілкувавшихся з хворим . Лікування хворим і контактним призначається лікарем дерматологом на протязі 5-ти днів, рецидивів випадків не відмічалось. В осередках проводиться бесіда по профілактиці корости, проведенню поточної і заключної дезінсекції, заходах профілактики по недопущенню захворювання.

Профілактика захворювання

Найважливішою мірою профілактики є дотримання правил особистої гігієни, обов’язково ретельне миття рук, так як короста передається контактним шляхом і самовилікування не відбувається.

Короста (акародерматит) це контагіозна хвороба, яку викликають коростяні кліщі Sarcoptes scabiei. Вони паразитують у верхніх шарах шкіри зараженої людини і проробляють ходи в його роговому шарі.
 
Саме від хворого личинки або запліднені самиці потрапляють на шкіру здорової людини.  Короста вражає всі ділянки тіла, але найчастіше виникає на руках. Типова локалізація корости – кисті рук  (область між пальцями та зовнішні поверхні рук), живіт; пах і сідниці, інші ділянки тіла людини. Живіт при корості, як правило, уражається в місці тиску одягу, під поясом.
 
Короста в дорослих рідше з'являється на ногах, спині та голові, тому що шкіра на цих місцях товстіша, і кліщу важче проробляти в ній ходи. Короста у дітей вражає шкіру обличчя і волосистої частини голови. У немовлят може проявитися загальним занепокоєнням, відмовою від вживання їжі та неспокійним сном.
 

Короста: що за хвороба, як передається і методи профілактики
 
Які симптоми хвороби?
 
Час від зараження до появи перших симптомів хвороби може становити від двох до шести тижнів.
 
Першою видимою ознакою корости є почервоніння шкіри. Далі з’являється сильний свербіж шкіри, який посилюється вночі; шкірна гіперемія (почервоніння); висип на шкірі у формі папул (горбків), оточених ділянками почервоніння шкірних покривів. Висип за корости парний: на шкірі можна знайти початок і кінець ходу, проробленого кліщем (вхід і вихід). Поява пухирців, специфічних вузликів на шкірі і кровоточивих кірочок, що часто розміщуються ланцюжком або попарно.
 
Розпізнати коросту може лікар-дерматолог за допомогою візуального огляду шкіри та дерматоскопії (інструментального дослідження шкірних покривів за допомогою збільшувального приладу).
 
 Як передається короста?
 
Заразитися коростою можна під час прямого контакту з хворою людиною (через рукостискання, дотик, обійми). До речі, Інфікування коростяним кліщем не завжди пов'язане з рівнем гігієни, коростою може захворіти кожен.
 
Хвороба також передається через предмети особистої гігієни, при спільному користуванні постільною білизною, рушниками, натільною білизною, рукавичками, одягом.
 
Іноді джерелом хвороби можуть стати заражені коростою домашні тварини.
 
Захворювання швидко поширюється в закритих групах людей, дитячих колективах (школах, садочках).
 
Короста нерідко супроводжує міграцію та щільне проживання людей, фіксувалися випадки зараження у поїздах, притулках, гуртожитках.
 
Поширення коростяного кліща у час війни типове явище, цьому сприяють несвоєчасне звернення за кваліфікованою медичною допомогою, недостатні гігієнічні умови проживання, неможливість правильного лікування і профілактики хвороби.
 
  
Перші ознаки хвороби
 
У першу чергу негайне при появі перших ознак хвороби звернення до лікаря та не займатися самолікуванням. Народні засоби від корости (трав'яні мазі, кислоти) неефективні. Лікування корости оцтом може призвести до подразнення шкіри, посилення свербежу і почервоніння, а іноді — до хімічного опіку шкіри і контактного дерматиту. Лікування корости содою не спричиняє опіки, але й не впливає на розмноження коростяного кліща. Те, що короста боїться спирту, також є міфом. Усунути підшкірного кліща можна тільки за допомогою протипаразитарних препаратів, які призначить лікар.
 
Важливе одночасне лікування всіх осіб, які перебували у тісному побутовому контакті з хворим, інакше неминуче повторне зараження. Крім того, обов’язкове кип’ятіння рушників, постільної білизни, одягу, який носив хворий, прасування їх гарячою праскою: коростяний кліщ гине за температури вище як 50 градусів Цельсія.
 
Нагадаємо, раніше ми писали

Важливе нагадування: скільки днів з часу створення діє е-рецепт