Які змії отруйні та неотруйні. Як запобігти укусам та що робити, якщо вкусила змія

Обережно, змії! З приходом тепла в Україні активізувалися плазуни. Як ми знаємо, в нашій країні живуть 3 види отруйних гадюк, вужі, полози, ящірки, черепахи та інші плазуни. Звісно, що не всі ці тварини - отруйні, проте всі вони - потенційно небезпечні для людини. Щороку кількість жертв від їхніх укусів збільшується. Вберегти себе від укусів можна, якщо дотримуватися простих правил! Про це повідомляє Дніпровська порадниця з посиланням на Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ".

Отже, поговоримо сьогодні про те, які змії є отруйними та неотруйними, як запобігти укусам та що робити, якщо змія все таки вкусила вас.

Змії діляться на 2 типи:

 ОТРУЙНІ:

Гадюки. У цілому в Україні їх є 5 видів і вони мають приблизно схожий малюнок шкіри та відрізняються відтінками забарвлення + деякими особливостями. Найпоширеніша - гадюка звичайна. Її можна відрізнити за приплескуватою головою та темним зиґзаґом на спині. Пам’ятайте, що жодна змія не нападе на вас першою. Зазвичай змія кусає людину, якщо на неї випадково наступають, сідають чи лягають. Укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті.
 Проте якщо це сталось, одразу зверніться за медичною допомогою, адже це може мати важкі прояви та серйозні наслідки. Вони особливо небезпечні - для дітей, людей похилого віку та тих, хто має знижений імунітет.

НЕОТРУЙНІ:

 Вужі. Вони кусають рідко, не мають голкоподібних зубів і для людини їхній укус не є небезпечним. Вуж звичайний має жовто-помаранчеві плями біля голови. Попри це існує і вуж водяний, який за забарвленням нагадує гадюку, але він не має таких плям.
 Звичайна мідянка. Це теж неотруйна змія, її колір варіюється від сіро-бурого до мідно-червоного (чим і зумовлена її назва), на спині та голові є темний малюнок. Якщо її зловити, то вона люто кусає. Однак на щастя для людини загрози не становить.

СИМПТОМИ УКУСУ  

Отрута гадюки має гемолітичну дію. Після укусу: на ураженому місці спостерігається болючий набряк з множинними дрібними крововиливами, швидко з’являється загальна слабкість, знижується сильно тиск, виникає головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.
 

Як запобігти укусу змії:

Одягніть довгі штани із цупкої тканини, високі черевики, штани заправте в черевики.
 Не робіть різких рухів, які змія може визнати загрозою.
 Перевіряйте місце привалу (не руками, а палицею).
 Не торкайтесь неперевірених предметів руками.

ПОРАДИ: якщо гадюка все ж укусила:

Якнайшвидше доправте постраждалого в лікарню. В Україні є антитоксин проти зміїної отрути. Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу:

 • Зберігайте спокій і стежте, аби постраждалий менше рухався.
 • Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо.
 • На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком.
 • Дайте постраждалому воду (при укусі змії важливо багато пити).
 • Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 табл. ліків проти алергії.
 • При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення.
 • Якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.
 • Не намагайтеся обробляти рану додатково.
 • Не припікайте рану та не накладайте джгут.
 • Не висмоктуйте отруту (таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті.
 • Відсмоктувати отруту можна лише тоді, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу).

обережно змії

Нагадаємо, раніше ми писали

Топ-5 найрозумніших порід собак: вірні друзі з гострим розумом