Коли Покрова Пресвятої Богородиці за новим календарем: заборони та прикмети
Покрова Пресвятої Богородиці – це одне з найбільших і найшанованіших свят у православ'ї. Воно символізує заступництво Пресвятої Богородиці перед Богом за весь людський рід. За легендою, під час богослужіння в Константинополі Богородиця з'явилася над віруючими і своїм омофором (верхнім покривалом) захистила їх від навали ворогів. Про це повідомляє Дніпровська порадниця.
З переходом більшості українських церков на новоюліанський календар, дата святкування багатьох церковних свят змінилась. Це також стосується і такого важливого релігійного свята, як Покрова Пресвятої Богородиці.
Коли ж тепер святкувати Покрову?
Якщо раніше ми звикли відзначати Покрову 14 жовтня, то з 2023 року, після прийняття нового календаря, дата святкування змістилася на 13 днів раніше. Отже, тепер Покрову Пресвятої Богородиці святкують 1 жовтня.
Традиції святкування
Незважаючи на зміну дати, традиції святкування Покрови залишаються незмінними:
Церковні служби: Головною подією свята є урочиста літургія в церкві.
Молитви: Віруючі звертаються до Пресвятої Богородиці з молитвами про здоров'я, благополуччя та захист.
Народні гуляння: У багатьох регіонах України до свята Покрови приурочені народні гуляння, ярмарки та фестивалі.
Вшанування козаків: Оскільки свято Покрови здавна вважалося покровительством козаків, у цей день вшановують їхню пам'ять і відзначають День українського козацтва.
Що це за свято: Покрова Пресвятої Богородиці
Покрову почали святкувати в Київській Русі одразу після запровадження християнства в X столітті. За слов'янською версією це свято тісно пов'язують з подіями, які сталися в Константинополі, коли місто обложили війська князя Аскольда.
Тоді всі місцеві мешканці сховалися у Влахернському храмі, щоб вберегтися від загарбників. Саме там у ті часи зберігалася риза Діви Марії. Зібравшись, люди почали молитися Богородиці, просячи про порятунок.
Раптом, наче у відповідь на їхні молитви, у небі над містом з'явився образ Діви Марії. Жінка накрила вірян своєю покровою, яка ще називається за церковною традицією омофором. Після цього вороги не могли бачити людей, тому всі місцеві жителі вціліли. За деякими джерелами, дружина князя Аскольда теж побачили це диво. Вони були настільки вражені, що одразу стали християнами, прийнявши хрещення.
Існує ще одна версія, за якою Богородиця накрила місто під час сарацинської облоги. Тоді за збереження вірян молився святий Андрій Блаженний, який і побачив Діву Марію о 4 ранку.
Що можна і не можна робити на Покрову
Це свято не входить до переліку 12 найбільших церковних торжеств, але в Україні його особливо шанують з давніх часів. Саме в цей період в давнину закінчувалася низка осінніх святкувань, люди починали підраховувати результати літнього сезону. Наші пращури вважали, що саме від Покрови починається так зване зазим'я, коли селяни готуються до зими. Худобу вже не виганяли на пасовище, а переводили в хлів на зимове харчування.
Також з Покрови починається осінній період весіль. Вже завершуються всі роботи в полях, тому час для святкування одруження є. Не бракує й продуктів для застілля. Часто в давнину фату нареченої пов'язували з покровом Богородиці. Тому вважалося доброю прикметою одружитися саме цього святкового дня.
Нагадаємо, раніше ми писали
Воздвиження Хреста Господнього 2024: що сьогодні можна та заборонено робити