Кузьмина поминальна субота за новим календарем: коли та як відзначається

Слідом за Дмитрівською батьківською суботою йде ще одна - Кузьмина поминальна субота, яка раніше відзначалася в листопаді. Коли поминальна субота за новим календарем, пише Дніпровська панорама, посилаючись на Уніан.

З 1 вересня 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський церковний календар, тож усі дати неперехідних (ті, що не змінюються) свят змістилися на 13 днів раніше, зокрема й батьківські суботи. Тому Дмитрівська поминальна субота відзначалася цього року за новим церковним календарем 21 листопада. Слідом за нею йде ще одна поминальна субота - Кузьмина. Вона офіційно церквою не визнана, але її відзначають за давньою традицією.

Кузьмина поминальна субота проходить напередодні свята Косьми і Даміана, яке за новим церковним календарем буде 1 листопада. Відповідно поминальний день за новим стилем випадає на 28 жовтня (за старим стилем 11 листопада).

Шо можна робити і як правильно поминати

Цього дня традиційно поминають померлих родичів і близьких: ідуть до храму, щоб помолитися і поставити свічку за упокій душі померлих. Якщо немає можливості піти до церкви, то помолитися можна вдома - щира молитва про прощення гріхів допомагає душам знайти спокій. Також цього дня відвідують могилки на кладовищі, приводять їх до ладу. Добре подати милостиню, зробити якусь добру справу.

Мирські турботи краще залишити, а все необхідне зробити напередодні, щоб у поминальний день зосередитися на молитвах. 

Що не можна робити

У батьківську суботу є низка заборон, у цей день не слід:

  • веселитися, влаштовувати гучні застілля;
  • поминати померлих алкоголем;
  • згадувати про померлих погано, з образою або злістю;
  • лаятися, лихословити і заздрити;
  • відмовляти в допомозі та милостині.

Також не слід залишати їжу та алкоголь на могилах - краще запалити свічку і помолитися. Прямої заборони на роботу в цей день немає.

Раніше ми розповідали: "Вона ще й розумна": чим здивувала білка свою господиню у Дніпрі (відео)