Мінімальна допомога замість пенсії: нові правила для українських пенсіонерів

Зміни у пенсійній системі: що потрібно знати. Останні зміни в українському законодавстві стосовно пенсійних виплат викликають чимало запитань у громадян. Одним із таких питань є: чому деяким пенсіонерам замість повної пенсії виплачуватимуть мінімальну допомогу? Давайте розберемося, детальніше розповість Дніпровська порадниця.

Причини таких змін

Основна причина таких змін полягає у недостатньому страховому стажі у багатьох громадян. Для того, щоб отримати повну пенсію, необхідно мати певний мінімальний страховий стаж, який з кожним роком збільшується. Якщо ж стажу не вистачає, то держава призначає соціальну допомогу.

При недостатній кількості страхового стажу можна претендувати лише на соціальну допомогу від держави. Кому її видають.

Вийти на пенсію в Україні можна лише за наявності достатньої кількості страхового стажу. В іншому разі можна розраховувати лише на соціальну допомогу від держави.

Скільки стажу потрібно для виходу на пенсію у 2024 році

Вийти на пенсію у 2024 році можна у 60, 63 та 65 років, але за наявності не менше ніж 31, 21 або 15 років стажу відповідно. У рамках пенсійної реформи щороку вимоги до страхового стажу підвищуватимуться на рік до 2028 року. У 2028 році для виходу на пенсію у 60 років потрібно буде не менше ніж 35 років страхового стажу.

Соціальна допомога при нестачі страхового стажу

Якщо страхового стажу не вистачає, можна оформити державну соціальну допомогу людям, які не мають права на пенсію. Розмір таких виплат становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність (у 2024 році це 2361 гривня) та середньомісячним доходом сім’ї на одну особу за останні пів року.

Проте максимальна сума допомоги не може перевищувати 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 3028 гривень на 2024 рік.

Заяву на надання соціальної допомоги слід подавати кожні шість місяців із відповідними документами. Однак на період воєнного стану в країні виплати продовжують автоматично.

Як оформити соціальну допомогу

Для оформлення соціальної допомоги потрібно звернутися до органу соцзахисту із заявою та такими документами:

декларацією про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, за формою, затвердженою наказом Мінсоцполітики (у разі потреби);
копією рішення суду про визнання особи недієздатною (для недієздатної особи);
копією рішення про призначення опікуна (для недієздатної особи, якій призначено опікуна);
копією документа, що підтверджує повноваження представника закладу, що виконує функції опікуна над особою (для недієздатної особи, опікуна якої не призначено);
копією довідки про взяття на облік усередині переміщеної особи, посвідченням біженця або посвідченням особи, яка потребує додаткового захисту, видом на постійне проживання або виду на тимчасове проживання (за потреби);
копією довідки про реєстрацію місця проживання.

пенсія


Хто має право на мінімальну допомогу?

Право на мінімальну допомогу мають особи, які:

Досягли пенсійного віку.
Не мають достатнього страхового стажу для призначення пенсії.
Не працюють і не мають інших джерел доходу.

Розмір мінімальної допомоги

Розмір мінімальної допомоги залежить від кількох факторів:

Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Середньомісячний дохід сім’ї.
Наявність майна.

Як оформити мінімальну допомогу?

Для оформлення мінімальної допомоги необхідно звернутися до органів соціального захисту за місцем проживання. При собі потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код та інші документи, які можуть знадобитися для розрахунку розміру допомоги.

Що робити, якщо не вистачає страхового стажу?

Якщо ви розумієте, що у вас недостатній страховий стаж для отримання повної пенсії, є кілька варіантів:

Продовжувати працювати: Кожен застрахований робочий день наближає вас до призначення пенсії.
Оформити самозайнятість: Це дозволить сплачувати єдиний соціальний внесок і збільшувати страховий стаж.
Звернутися за консультацією до фахівців Пенсійного фонду: Вони допоможуть розрахувати необхідний страховий стаж і підберуть оптимальний варіант для вашої ситуації.

Важливо пам’ятати:

Ситуація кожної людини індивідуальна. Тому для отримання детальної інформації про свої права та можливості необхідно звернутися до фахівців.
Законодавство в цій сфері постійно змінюється. Тому слід слідкувати за оновленнями та змінами у пенсійній системі.

Нагадаємо, раніше ми писали

Які ліки пацієнти зі статусом ВПО можуть отримати безоплатно або з частковою доплатою за програмою “Доступні ліки”