Обережно, діти: тримайте подалі монети та батарейки

Маленька дитина у хаті – це не тільки велика радість, а й велика відповідальність. За малюком  треба постійно стежити, щоб він не потрапив у якусь халепу. Та на жаль, навіть якщо батьки завжди дуже пильні, нещасні випадки все одно  трапляються. Багато які з них пов’язані з ковтанням різних предметів, як то було нещодавно у Дніпрі, повідомляє Дніпровська панорама з посиланням на "Наше Місто".

Народилась у сорочці: дівчинка проковтнула більше 50 кульок

У ендоскопічному центрі «Регіонального медичного центру родинного здоров’я» Дніпропетровської обласної ради кожен день насичений подіями. Але іноді  трапляються просто унікальні випадки. Нещодавно в клініку один за одним поступило троє дітей, говорячи мовою медиків,  «із сторонніми тілами у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту». Якщо казати просто, всі троє дітлахів проковтнули  якісь предмети. Одна дитина -- монету у 20 євроцентів, друга – дві монети по п’ять копійок. Третій випадок був особливо  складний, пов’язаний з ковтанням великої кількісті магнітних кульок. Їх було більше  50 штук! Для того, щоб врятувати дитину,  прийшлося попітніти всім:  ендоскопістам, хірургам, анестезіологу. На щастя,  вже скоро всі троє малюків  почувалися добре.

врятували дітей, проковтнувших монети Дніпроврятували дітей, проковтнувших монети Дніпро

Семирічна дівчинка, яка проковтнула більше 50 кульок, спочатку потрапила в іншу лікарню, -- розповідає Сергій Щудро, лікар-ендоскопіст. – Там їй не змогли допомогти. Проблема була в тому, що коли дитина ковтала ці кульки, по 4--5 штук, вони спочатку рухались по кишечнику, а потім з’єднувались один з одним. Після цього виникла велика загроза того, що цей орган буде суттєво травмований. Гадаю, ця дівчинка народилась у сорочці. Бо нам вдалось майже неможливе: дістати кульки з її тіла без оперативного втручання. Я робив це частинами,  за допомогою ендоскопічного апарата та додаткових приладів. Після цього у кишечнику залишилось ще сім кульок. Вони вийшли самі природним шляхом через три дні. Відверто кажучи, я не чув про те, щоб хтось раніше витягував такі предмети без перфорації органів.

Куряча кістка у бронхах

За словами Сергія Щудро, роботу лікарів у цьому випадку полегшувало те, що кульки було добре видно на рентгенівських світлинах. А ось що стосується усіляких деталей з пластику, курячих чи рибних кісток, тут справа набагато складніша. Якщо пригадати всі випадки, з якими доводилось стикатись ендоскопісту, на першому місці по популярності серед любителів щось проковтнути розташовані монети.  На другому – маленькі батарейки у вигляді пігулок.  Вік тих, хто таке робить, різний. Наймолодшому пацієнту Сергія Щудро було вісім місяців.

лікар-ендоскопист Дніпро


Дорослі люди, до речі, теж ковтають сторонні предмети, -- зазначає Сергій Щудро. – Пригадую, був в мене один пацієнт, в якого медики підозрювали онкологічне захворювання. Але, коли ми зробили йому бронхоскопію, побачили у бронхах курячу кістку. Вона знаходилась там вже дуже давно. Я відправив цього чоловіка на консультацію до торакального хірурга. На щастя,  кістку вдалося дістати. Також пухлини підозрювали у пацієнтів, які насправді мали у бронхах кістку винограду та горошину чорного перцю. Навіть прилад для видалення зубних нервів, яким користуються стоматологи, доводилося діставати моїм колегам! 

Але все ж таки головними пацієнтами ендоскопістів залишаються діти. Вони можуть вдихнути цілком їстівні, але дуже небезпечні речі. Наприклад, горішки, насіння, яке потрапляє у дихальні шляхи. А ще дуже часто батьки, бабусі та дідусі розважають дітлахів під час годування, щоб пришвидшити цей процес. Саме тоді їжа, яка в цей момент знаходиться у роті малюка, з його подихом може потрапити у дихальні шляхи.

Треба пам’ятати про те, що маленькі діти все тягнуть до рота, саме так вони пізнають світ, -- наголошує Сергій Щудро. – Виходячи з цього, стежте за простором навколо малюка. Дуже часто буває, що дитина, яка є в сім’ї старшою, розкидає дрібні речі, а молодша все це підбирає та тягне до рота. Але не рідкісними є й ситуації, коли у нещастях винні дорослі. Вони залишають у зоні доступу дітей предмети та хімічні рідини, які є для них смертельно небезпечними. Пригадую, одна мама розповідала, що вона мила кухонну плиту, відволіклася на хвилинку, а малюк випив засіб для миття.

Пильнуйте за пультами та годинниками

Якщо у складі рідини, яку проковтнула дитина, є кислота, відбувається опік стравоходу. Після цього постраждалий зазвичай отримує інвалідність. В ендоскопічному центрі є пацієнти, які їздять туди по 5--6 років, проходячи реабілітацію. У деяких випадках хворим потрібна пластика стравоходу.

врятували дітей, проковтнувших монети Дніпроврятували дітей, проковтнувших монети Дніпро
Щоб уберегти дитину від ковтання сторонніх предметів, необхідно:

  • Звертайте увагу на вікові обмеження іграшок. Про це зазвичай є інформація на коробках або її може надати продавець-консультант в магазині. 
  • Не тримайте дрібні речі в зоні доступності дитини.
  • Не використовуйте предмети побуту, такі як пульт від телевізора, годинники, електронні ваги тощо, в якості іграшок або для відволікання дітей. В них є батарейки, які малюк може дістати та проковтнути. 
  • Якщо дитина зовсім маленька, тримайте від неї подалі все те, що має магніти, та іграшки, для роботи яких потрібні маленькі батарейки.
  • Якщо у вас кілька дітей, спробуйте пояснити старшим, які предмети небезпечно давати малюкам. Навчіть старших одразу ховати такі речі після використання.

Також раніше ми писали У Дніпрі спалахнув скандал. З магазину виганяли матусю, яка немовля годувала груддю (відео)