Презумпція спільності майна подружжя: що це таке та як її спростувати

Презумпція спільності майна подружжя: що це таке та як її спростувати.  Пропонуємо спочатку розібратися, що ж таке презумпція спільності права власності подружжя на майно. Детальніше розповість Дніпровська поорадниця з посиланням на Департамент правового забезпечення Дніпровської міської ради.

Презумпція від (лат. praesumptio – припущення) – це закріплене в законі припущення про існування певного факту, реальність якого вважається істинною і не потребує доказів.

Статтею 60 Сімейного кодексу України   https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text  встановлено презумпцію спільності майна подружжя - це майно, набуте подружжям під час шлюбу, яке належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

При цьому, відповідно до частини 3 статті 57 Сімейного кодексу України (далі – СК України), особистою приватною власністю дружини, чоловіка є майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто.
  В разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором (ч. 1 ст. 70 СК України).

У сімейному законодавстві передбачено два режими власності подружжя  

  • особиста приватна власність дружини, чоловіка: це майно, яке належить кожному з подружжя окремо і на яке інший з подружжя не має права власності;
  • спільна сумісна власність подружжя: це майно, яке належить подружжю разом і на яке вони мають рівні права.

У разі розірвання шлюбу, коли подружжя не може узгодити між собою майнові відносини та здійснює поділ майна у судовому порядку, ключовими є питання, чи майно є спільною сумісною власністю подружжя, чи особистою приватною власністю дружини, чоловіка.

Як спростувати презумпцію спільності права власності подружжя на майно


Презумпція спільності права власності подружжя на майно може бути спростована.Один із подружжя може оспорювати поширення правового режиму спільного сумісного майна на певний об’єкт, зокрема, в судовому порядку. В такому випадку, тягар доказування обставин, необхідних для спростування презумпції, покладається на того з подружжя, хто її спростовує.

Для спростування презумпції спільності права власності подружжя на майно сторона, яка заперечує спільну власність, повинна подати позов про визнання особистою приватною власністю, а також надати належні, допустимі, достовірні та достатні докази, що підтверджують інший правовий режим цього майна.

Для успішного спростування презумпції спільності майна подружжя і доведення, що майно, набуте під час шлюбу, є особистою приватною власністю, необхідно надати суду переконливі докази, якими можуть бути

  • банківські виписки, що підтверджують використання особистих коштів для придбання майна. Вони є особливо важливими в угодах на суму понад 50 000 гривень;
  •   нотаріально засвідчена заява/згода другого з подружжя про те, що придбання майна відбувається за особисті кошти і буде особистою приватною власністю.

Інформацію підготовлено за матеріалами:

Нагадаємо, раніше ми писали

Чи можуть призначити субсидію, якщо борги по комуналці: роз'яснення ПФУ