Сім років тому наше місто стало Дніпром. Скільки разів воно змінювало назву

Сім років тому, 19 травня 2016 року, наше місто було декомунізоване рішенням Верховної Ради України. З назви Дніпропетровськ зникла частина, яку пов'язували з діячем комуністичного періоду Григорієм Петровським. Таким чином місто отримало нове ім'я - Дніпро. Зауважимо, що саме так дніпрянінеформально називали рідне місто задовго до перейменування. Про це повідомляє Дніпровська панорама.

Під назвою Дніпропетровськ наше місто існувало 90 років. А всього за 246 років воно змінювало ім'я шість разів

Перша назва - Катеринослав. Її місто отримало у 1776-му за часів правління імператриці Катерини II. А вже через 20 років, 12 грудня 1796 року,  імператор Павло І назвав його Новоросійськом через ненависть до своєї матінки - Катерини II. Ця назва протрималася лише шість років. 8 жовтня 1802 року, відразу після смерті Павла І, за указом наступного правителя, Олександра I, назву Катеринослав повернули.

Але ціла низка змін назв накрила наше місто у бурхливі 20-ті роки ХХ століття.  Першу ідею про перейменування подав редактор журналу "Вір революції" Валеріан Поліщук, запропонувавши у своєму виданні 1921 року назвати місто Січеславом. Цю ідею ніхто не підтримав.

Після смерті Леніна в 1924-му ініціативна група городян виступила з пропозицією назвати місто на честь "вождя пролетаріату" - Ленінслав. Але ідею також не підтримали у верхах. Зупинилися на варіанті Червонодніпровська.

Така назва протрималася лише місяць, до того ж - неофіційно.

Через недотримання жорсткого порядку процесу перейменування (рішення приймалося на місцевому рівні, потім його затверджувала центральна адміністративна комісія, потім Центральний виконком і потім Всесоюзний комітет) с сталася колізія, коли назву Червонодніпровськ прийняли лише на місцевому рівні. Більшість керівників губернських організацій сприйняли цю постанову як остаточну і взялися в офіційних документах називати місто по-новому. Але офіційно такого міста не існувало, і виникла плутанина на пошті і телеграфах. Це тривало місяць, поки керівництво губвиконкому через пресу не заборонило використовувати назву Червонодніпровська до затвердження у верхах. Але це ім'я так і не прийняли, - розповідав історик Дмитро Романчук.

Лише 20 червня 1926 року з дотриманням усіх норм місто перейменували на Дніпро-Петровський, вклавши у назву прізвище голови Всеукраїнського Центрального виконавчого комітету Григорія Петровського. Спочатку багато хто плутався і писав назву то з дефісом, то без нього. А потім її скоротили до варіанту - Дніпропетровськ. 

Нагадаємо, раніше ми писали, що на Дніпропетровщині рибалка спіймав рідкісну маленьку, але агресивну рибку.