Він пережив махінації, руйнування, пограбування: історія будівлі головного банку Дніпра

На розі проспекту Дмитра Яворницького та вулиці Воскресенської у Дніпрі є велична будівля, що протягом століття слугує осередком фінансової стабільності та розвитку регіону. Зведена у 1912 році, вона спочатку була Катеринославським відділенням Санкт-Петербурзького міжнародного комерційного банку, а нині в ній розміщується Управління Національного банку України у Дніпропетровській області, повідомляє Дніпровська порадниця.

Початок 1912 року став визначним для Катеринославського відділення комерційного банку – будівництво власної будівлі було завершено. Продовжувалось воно майже два роки, в результаті чого Катеринослав отримав чи не найбільшу будівлю серед всіх існуючих на той час. Відкриття та переїзд самого банку відбувся у лютому 1912 року, освячення будівлі відбулося в той самий день. Тодішні газети писали, що урочистості зібрали понад 300 гостей, серед яких значились і віце-губернатор, і чиновники, представники міського самоуправління та промисловості Катеринослава.

нацбанк Дніпро

Архітектура будівлі

Сама будівля Катеринославського відділення Санкт-Петербурзького міжнародного комерційного банку стала уособленням могутньої фінансової установи. Витримана у популярному на той час стилі новаторського класицизму, будівля за формою нагадує літеру «г», має приблизно рівні фасади з різних боків. Верхні яруси прикрашені колонами та декоративними картушами з гербами північної столиці, які підтримують жіночі голови. Якщо ж говорити про внутрішнє оснащення, воно не поступалося зовнішньому. У підвальних приміщеннях, створених із залізобетону та посиленої сталевої броні, розміщувались сейфи (які справно працюють і до сих пір). 

Після подій 1917 року банк-засновник припинив своє існування, Катеринославське відділення націоналізували. Сейфи було підірвано у пошуках золота, якого там давно вже не було. Дорогі меблі, цінні папери, фінансові документи – все було спалено. А під час войовничих дій на вулицях міста будівлю частково зруйнували, тож вона потребувала значної реконструкції. 

Перше пограбування

У 1923 року відбулось єдине за всю історію банку пограбування. Опівдні 9 липня група добре вдягнених чоловіків увійшла на другий поверх будівлі та «попросила» віддати їм всю наявну готівку. Поки касири виконували вимогу грабіжників, двоє зі зловмисників попрямували до кас Церобкоопу. Працівники банку намагалися виказати спротив, унаслідок чого загинули заступник керуючого банком і один із охоронців.

Сумарний обсяг награбованого склав 3 трильйони рублів із сейфів банку та 500 мільярдів рублів із кас Церобкоопу (на сучасні гроші – 1 304 348 доларів і 217 391 долар відповідно). Після цього зловмисники сіли в автомобіль, який їх чекав, і зникли у невідомому напрямку. Пошуки результатів не дали.

Сучасна історія 

З 1991 року і до сьогодні у цьому приміщенні розташовується обласне відділення Національного банку України. На початку 2000-х років був проведений капітальний ремонт, у результаті якого будівлі був повернутий первозданний вигляд (встановили декоративні вази на даху, втрачені під час революції, відновили герб імперської столиці та корону над ним). На початку XX століття поруч із входом значилась повна назва банку, у радянські часи – «Державний банк», а з 2006 року гордо значиться – «Національний банк України».

За більш як сторічну історію існування банку він пережив різне – незаконні махінації, руйнування, грабіж, переїзди; змінювались власники, місця розташування, валюти, назви самої установи. Незмінним залишалось і залишається одне – велич будівлі головної банківської установи нашого регіону.

Також раніше ми писали Тут зароджувалась любов і хрустіли вафельні стаканчики: історія кінотеатру "Супутник" у Дніпрі (фото)