Зеленський: Кабмін покаже партнерам законопроєкт щодо посилення НАБУ та САП

 
Президент України Володимир Зеленський доручив представникам уряду представити країнам-партнерам у Європі законопроєкт, який посилює повноваження НАБУ та САП. 24 липня Зеленський вніс законопроєкт до Верховної ради на розгляд. Про це президент повідомив у зверненні за 24 липня? передає Дніпровська порадниця.

Текст законопроєкту обговорювали й з партнерами, і з правоохоронцями, і з представниками НАБУ та САП. Багато пропозицій від наших партнерів, щоб долучились європейські експерти: Британія, Німеччина, Євросоюз. Доручив нашим урядовцям представити законопроєкт всім нашим партнерам і залучити всі необхідні експертні можливості, — сказав президент.

Також президент подякував українцям, які виходили на протести проти закону 12414, який фактично ліквідував незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП. Президент зауважив, що українці "достойно реагують на події", а України — "це люди, які небайдужі".

Зеленський наголосив, що його законопроєкт про посилення повноважень НАБУ та САП, це "гарантії незалежності антикорупційних органів". Але президент додав, що має бути убезпечення від російського впливу на антикорупційні органи.

Реальні можливості перевірити, щоб не було жодного російського втручання. Кожен, хто має доступ до державної таємниці, – і це не тільки в НАБУ та САП, але й ДБР, наша Національна поліція – має пройти перевірки на детекторі брехні. І це мають бути регулярні перевірки. Є також у законопроєкті норми, які убезпечують від різних зловживань, — підкреслив Зеленський.

24 липня президент вніс до Верховної ради законопроєкт №13533 про "посилення повноважень НАБУ і САП".

Законопроєкт має на меті "гарантувати зміцнення інституційної незалежності НАБУ та САП". Окрім цього президентська ініціатива містить такі пункти:

генпрокурор та його заступники не мають права давати вказівки прокурорам САП та здійснювати інші дії, які прямо стосуються реалізації прокурорами САП їхніх повноважень. Письмові накази адміністративного характеру щодо діяльності САП видаються за обов’язковим погодженням заступника генпрокурора — керівника САП;


Офіс генпрокурора та Мін’юст посилять роботу щодо екстрадиції осіб, які ухиляються від досудового розслідування, судового розгляду чи відбування покарання;
працівники НАБУ, які мають доступ до держтаємниці, впродовж шести місяців будуть зобов’язані пройти поліграф під правлінням внутрішнього контролю НАБУ тощо.

Пресслужби НАБУ та САП повідомили, що законопроєкт №13533, поданий президентом, "відновлює усі процесуальні повноваження та гарантії незалежності НАБУ і САП" та закликали Верховну раду якнайшвидше ухвалити його.

Цей законопроєкт є відповіддю на ухвалення Верховною радою закону №12414, який викликав критику з боку антикорупційної спільноти і Євросоюзу. Також він став причиною масових протестів у низці містах України.

Що відомо про закон №12414

22 липня Верховна рада проголосувала за законопроєкт, окремі пункти якого позбавляють незалежності антикорупційних органів НАБУ та САП. Це законопроєкт про зміни досудового розслідування кримінальних правопорушень щодо зникнення осіб безвісти. До другого читання до нього внесли правки щодо САП та НАБУ, а саме:

  • генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
  • генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям;
  • скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.

Голосування за законопроєкт відбулось наступного дня після масштабних обшуків СБУ у детективів НАБУ. 22 липня пізно ввечері президент України Зеленський підписав закон.