Мерів намагаються вбудувати у вертикаль, а ми просто інший рівень влади – Філатов

Міський голова Дніпра Борис Філатов стверджує, що нормальної комунікації між центральною та місцевою владою в умовах війни немає, і це заважає підготовці до важкої зими, повідомляє Дніпровська Панорама, посилаючись на ZN,UA.

За словами Філатова, він не має комунікації з центральною владою. На уточнююче питання, чи це не пов'язано з дружбою з головою штабу оборони Дніпра Геннадієм Корбаном, відповідає, що причини відмови від спілкування з мером міста-мільйонника слід шукати в офісі президента України та розбіжностях світоглядів представників центральної та місцевої влади.

Щодо зв'язку мерів та центральної влади через Асоціацію міст України, Філатов уточнив, що АМУ не займається проблемами кожної територіальної громади.

Є правління, де ми збираємося та обговорюємо, як у нас то повноваження хочуть відібрати, то гроші. Сперечаємося, скандалимо, сваримося, а потім даємо виконавчому директору АМУ Олександру Слобожану мандат на вирішення тих чи інших питань, і він починає бігати з Кабміну до парламенту, потім – до ОПУ і назад, — пояснює міський голова Дніпра.

Філатов зазначає, що відсутність комунікації та довіри заважає в умовах війни та наближення зими. Так, залишки освітньої субвенції у 9 млрд. гривень, за які нині б'ються громади, та 26 мільярдів гривень непогашеної різниці тарифів – це критично важливі ресурси для громад за умов підготовки до зими. Але влада не чує.

Все це якраз обладнані «Пункти незламності», генератори, котельні, а точніше, правильно розставлені під час війни пріоритети. А взагалі, хоч би як нам було важко, але Дніпро справді не бідне місто, до того ж у нас велике військове угруповання, високе ПДФО, особливих витрат немає, оскільки, згідно з постановою КМУ №590, усі капітальні витрати заборонені. І ми якось тужимося, витягуємо. А ось мер Ніжина (70 тисяч населення) чи мер Ічні (10 тисяч) – ні. Люди цілком серйозно просять: "А ви можете подарувати мені генератор?" А я говорю, що не можу. Але ж у них нічого немає, — додає він.

Виживати маленьким містечкам допомагає гуманітарна допомога від західних партнерів.
Філатов стверджує, що через відсутність комунікації з центром стикаються не лише великі міста, нею незадоволені всі міські голови.

Це не просто такий конфлікт окремих персоналій, це світоглядна історія, яка триває роками. Повне нерозуміння сутності місцевого самоврядування. Завдяки цій реформі (децентралізації) держава стає сильнішою. І сильнішою стає центральна влада. А у нас мери чи конкуренти, чи плутаються під ногами, чи бовтають багато. І під час війни все це загострилося, – розповідає співрозмовник.

Саме проведена в Україні напередодні війни з Росією децентралізація стала однією із ключових причин стійкості українців. Водночас, вважає Філатов, на тлі нерозуміння суті місцевого самоврядування може бути будь-що, у тому числі відкат у реформі.

Як мені в особистій розмові сказав один досвідчений колега, мерів намагаються вбудувати у вертикаль. Не розуміючи, що ми просто інший рівень влади. Ми не суперники, не конкуренти і не політичні опоненти (…) Мене більше хвилює, чому український мер і у мирний період і під час війни має бути у протиборстві із центральною владою, — додає він.

Нагадаємо, раніше ми писали: Дніпро власним коштом купує генератори, облаштовує Пункти незламності і будує укриття для стратегічних підприємств