Глобальне потепління: Дніпро облюбували змії, сколопендри та чорні таргани

Глобальне потепління, про яке так багато говорять у світі, позначається і на наших реаліях. У регіоні стало тепліше та сухіше. Мешканці Дніпропетровщини ще оговтуються від аномальній 40-градусній спеки минулих вихідних. Міліють водойми, сохнуть ліси. Субтропічні і навіть тропічні представники фауни та флори дедалі частіше зустрічаються дніпрянам. Про наслідки кліматичних катаклізмів і як вони позначаться на природі і на нас, пише Дніпровська панорама з посиланням на "Наше місто".

Середньорічна температура на 1-1,5 градуса вище за норму

Підвищення середньої температури на планеті триває вже більше століття. За цей час середньорічна температура зросла приблизно на 1°С. Більше того, на думку вчених, останні три десятиліття у Північній півкулі виявилися найтеплішими за минулі 800 років.
Звичайно, теплішає і в Україні. Синоптики вважають, що піки потепління в нашій країні припадають переважно на січень – лютий та на липень-серпень. Наприклад, після 1980-х років середня температура січня та лютого в Україні зросла аж на 2 – 2,5 градуси.
Ну а середньорічна температура на Дніпропетровщині суттєво перевищує нормальну.
Василь Грінчак, начальник Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології, розповідає:

потепління Дніпро

Глобальне потепління, безумовно, є. Середньомісячна температура в регіоні, переважно, вища за норму. Щоправда, цього літа, на відміну від Європи, не найспекотніше. У серпні та першій половині вересня нерідко фіксуються температурні рекорди. Загалом же середньорічна температура в регіоні сьогодні на 1-1,5 градуса вища за норму.

Синоптик підкреслив також, що клімат став більш контрастним: немилосердна спека чергується з тропічними зливами. Нагадаємо про нещодавній липневий Армагеддон, коли протягом декількох годин у Дніпрі випала майже місячна норма опадів.

Глобальному потеплінню сприяє агресор

Основний винуватець стрімкої та небажаної зміни клімату – сама людина. Ми дійсно у відповіді за все, що відбувається на нашій планеті. Головна причина глобального потепління – надмірна індустріалізація промислового виробництва. Насамперед йдеться про спалювання викопного палива, що підвищує рівень парникових газів в атмосфері Землі. Вони утримують тепло навколо нашої планети.
Сьогодні про необхідність нехай не скасувати, але хоч би сповільнити дію парникового ефекту говорять на всіх континентах. На жаль, повномасштабне російське військове вторгнення може стати на заваді вирішенню цієї проблеми. Про це заявив ще рік тому генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.
Він нагадав, що на кліматичному саміті ООН було поставлено мету стримувати глобальне потепління в рамках 1,5 градусів. Але тепер ця мета під загрозою, оскільки країни шукають альтернативи російським постачанням нафти та газу.
На жаль, за минулий рік агресор наробив чимало бід, які вплинуть на нашу природу. Наприклад, підрив Каховської ГЕС може ще більше засушити клімат південних регіонів України. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла керівник аналітичного центру Аграрного союзу України Лариса Старікова.

глобальне потепління Дніпро

Звичайно, те, що така велика водна гладь зникла, не може не позначитися на кліматі. Як вплине? Ну, мабуть, він стане континентальнішим.

Поки що, втім, важко оцінити кліматичні наслідки варварських дій окупантів.

Втрачаємо трав'янисті степи та листяні ліси

Глобальне потепління вже сьогодні позначилося на флорі та фауні Дніпропетровщини.
Своєрідним маркером зміни кліматичної ситуації в нашому регіоні є рослини-чужинці. Мабуть, найвідоміший приклад – біла акація, яка насправді називається робінія.

глобальне потепління Дніпро
Раніше це дерево зустрічалось виключно на сході США, але, починаючи з 17 століття, активно поширюється Європою. Погано те, що акація витісняє наші споконвічні види. А симбіотичні бактерії на її коренях ї насичують ґрунт азотовмісними сполуками, які привабливі для бур'янів, але згубні у великих дозах для багатьох лісових рослин. Таких теплолюбних зелених агресорів дедалі більше.
Відомий ботанік, кандидат біологічних наук Вадим Манюк констатує:

глобальне потепління Дніпро

Внаслідок глобального потепління на Дніпропетровщині активно поширюються чужинці. Здебільшого дерева та чагарники. У містах це айлант високий, робінія, пенсильванський ясен, американський клен. На жаль, ми втрачаємо трав'янисті степи та природні листяні ліси. Натомість отримуємо нові екосистеми, у структурі яких теплолюбні азіатські та американські види.

На півдні області, як у Мексиці, ростуть кактуси

Багато городян навіть не здогадуються, що природа підмінила наші екосистеми.
Як розповідає Вадим Манюк:

глобальне потепління Дніпро

На Мандриківці, наприклад, є ділянки лісових новоутворень. У верхньому ярусі – робінія та ясен пенсильванський, у середньому – клен американський, а внизу теж чужинці – сирійський ваточник та золотарник. Люди ходять і ні про що не здогадуються, хоч раніше такого взагалі не було.

Звісно, інших зелених вселенців неможливо не помітити. Наприклад, кактуси. На півдні області зустрічаються цілі кактусові чагарники.

глобальне потепління Дніпро

У нас з'являються інвазивні види, – розповідає Вікторія Тротнер, криворізький ботанік та педагог. - Це переважно види з інших континентів. Нерідко їх як декоративні рослини висаджують на дачах, а потім вони вже самі впроваджуються в природу. Це, наприклад, юкка нитчаста, яка ще нещодавно зустрічалася в Криму та Херсонській області, а зараз у нас чи не в кожному дворі. Кампсис - ліана, що нагадує виноград, з помаранчевими квітами-дзвіночками. Ну і опунції, які раніше росли лише в ботсаду, а сьогодні на повну силу розрослися на покинутих дачах.

глобальне потепління Дніпро

Глобальне потепління нашкодить черепахам

Потепління явно не схвалять жаби та тритони, які фізіологічно сильно залежні навіть від незначних змін температури та вологості, що обумовлено їх холоднокровністю, беззахисністю ікринок та пуголовків перед висиханням шкаралупи, а також високою водопроникністю шкіри. Зате воно вже сподобалося зміям і деяким ящіркам, які все частіше трапляються на очі здивованих дніпрян.

В останні роки ми все більше чуємо про численні зустрічі зі зміями, навіть у центральних районах Дніпра, – розповідає Віктор Гассо, відомий зоолог, кандидат біологічних наук. – Для наших видів полозів – каспійського і сарматського та степової гадюки поточне підвищення температури поки що сприятливе і ці види, за нашими даними, поступово просуваються на північ і зустрічаються там, де 30 років тому їх ще не було.

Не поділяють думки своїх повзучих родичів лісові рептилії - мідянка, веретільниця, вуж звичайний, а також болотяна черепаха. Для останньої глобальне потепління може порушити гендерний паритет -- постраждають самці.

Формування статевих ознак у ембріонів болотяної черепахи чутливе до температури інкубації яєць, – пояснює зоолог. - 100% самців з'являються за плюс 27,5 і 100% самок при температурі вище 29,5 градусів. За нинішніх кліматичних умов у нас народжуються і самці, і самки, але що станеться, якщо температура й надалі підвищуватиметься?

У центрі Дніпра з'явилися чорні таргани

Журналісту «НМ» «пощастило» зустрітися з тарганищем на жвавій міській вулиці. Це свідчення того, що в нас остаточно потепліло. Як відомо, тарганам потрібне тепло, волога та їжа.
Найчастіше дніпряни знаходять сколопендр, тарантулів та іншу екзотику. Нерідко у самому обласному центрі.

глобальне потепління Дніпро

Більшість жуків-мертвоїдів не літають, а цей жук летить, – розповідає Віктор Бригадиренко, доцент кафедри зоології та екології ДНУ, кандидат біологічних наук. - І де? Практично у самому центрі Дніпра! Йдеться про мертвоїда, який харчується молюсками. Ще десять років тому він зустрічався лише у Криму та вздовж узбережжя Азовського та Чорного морів. Тепер з'явився у нас. Немає нічого незвичайного в тому, що вид, здатний літати, залетів на сотню кілометрів від меж свого ареалу. Але без глобальних змін клімату, що посилюються останніми роками, взимку він не вижив би. В останні роки зими у нас дуже м'які, тому жителі півдня і приживаються на Дніпропетровщині. Причому це не єдиний подібний випадок. Сьогодні у південній частині регіону практично сформувалася середземноморська фауна. А в самому Дніпрі побільшало видів, які мають середземноморські та південноєвропейські ареали.

Гірше потепління - нездоровий спосіб життя

На думку фахівців, глобальне потепління – не головна причина наших проблем.

Статистика щодо постраждалих від немилосердної літньої спеки майже не ведеться, - зазначає Юрій Корягін, завідувач відділу обласного центру громадського здоров'я. - Справа в тому, що найчастіше спека тільки провокує різні болячки. Тобто, як правило, людей губить не саме глобальне потепління, а хронічні хвороби, які загострюються у спеку. Це серцево-судинні захворювання, захворювання нервової системи, цукровий діабет та багато іншого. Такі люди якраз і залежні від метеорологічних катаклізмів. Що можна у цьому випадку порадити? Приділяти більшу увагу профілактиці, мати під рукою потрібні медичні препарати, утримуватися від тривалих прогулянок у спеку.

На думку медика, дуже важливо загартувати свій організм. Фізкультура – це завжди плюс. А сидячий спосіб життя – мінус.

Гірше за активне сонце — нездоровий спосіб життя, — резюмує Юрій Корягін. - Наші люди, на жаль, далеко не завжди дотримуються принципу: в здоровому тілі – здоровий дух. Неправильне харчування. А ще гірше – горілка. Пивко. Зняття стресу. Від безнадії. Просто за компанію. Не вживають, а зловживають. Цигарки, ясна річ, здоров'я теж не додають.

Тому й  тривалість життя у нас на 10-11 років меньша, ніж у Європі.

Також раніше ми писали Найнебезпечніші дні у серпні 2023: календар несприятливих дат