Як і чому звичайні вулиці Дніпра отримали незвичні назви?

Вокзальна, Робоча, Весняних конвалій, Бузкова, Улюблена, Кленова – майже 130 топонімам Дніпра під час перейменування дали нейтральні назви. Вони пов’язані з географією, природою, кольорами, виробничою діяльністю чи людськими емоціями. Усього на мапі обласного центру з’явилося понад 350 нових назв вулиць, скверів, провулків та площ. Це найбільше в області.


«Назвати частину топонімів нейтрально – це бажання самих жителів. Ми дослухалися. Щоб у майбутньому уникнути чергових перейменувань, звернулися до назв, пов’язаних з емоціями людини, природою, професіями», – наголошує декан історичного факультету ДНУ ім.Олеся Гончара, член робочої групи з найменування та перейменування вулиць на Дніпропетровщині Сергій Світленко.

Провулок Цюрюпинський позбавився свого ідеологічного минулого. Тепер він називається сентиментально-романтично – Весняних конвалій. «Вирішили пов’язати нову назву із темою квітів. Вулиця невелика, і нове найменування добре вписалося. Тим паче, це натяк на те, що треба облаштовувати простір навколо себе. Конвалія – квітка нашого краю, невибаглива, не потребує особливого догляду», – розповідає історію походження квіткової назви кандидат історичних наук, доцент Національного гірничого університету Ігор Кочергін.
Любов до флори нашого краю віддзеркалена і в інших топонімічних об’єктах. Наприклад, провулок Тупик Червоної балки віднині носить назву Бузиновий, провулок Єрмака нарекли Кленовим, а парк ім. Ленінського комсомолу – Зелений Гай. Підкреслена краса природи і в сучасному іменні вулиці Балка колгоспна. Тепер вона – Балка мальовнича.

На провулку Войцеховського можна добре розігнатися. Тому на мапі Дніпра з’явився провулок Швидкісний. Людські якості і властивості також втілені в нейтральних назвах. Зокрема, провулок Дибенка тепер Привабливий, а провулок Цкахая – Улюблений. Площа Петровського з недавніх пір знана як Вокзальна. Таку нейтральну назву вона отримала завдяки розташованим поблизу залізничного та автобусного вокзалів. Узвіз Калініна перейменований на Ярмарковий. Корені теперішньої назви слід шукати у XIX столітті. Тоді ця вулиця вела на майданчик, де проходили ярмарки. Сюди з’їжджалися торгівці з різним крамом – від тканин та шкіри, до коней і рогатої худоби.

Навколо вулиці Робоча точилася дискусія: чи залишати назву, яка має столітню історію? Вирішили, що ця центральна артерія, як і раніше, веде до підприємств, а робочий люд жив у всі часи. Тож назву залишили без змін. У Дніпрі перейменовано понад 350 вулиць, провулків, проїздів, площ, скверів та парків. Це 12 відсотків від усіх чинних топонімів. Перейменування топонімів, які були пов'язані з радянським минулим, передбачав Закон про декомунізацію. Над новими назвами працювали краєзнавці, історики, правники, громадські активісти. Щодо остаточних варіантів – радилися з мешканцями.