Нітрати в ранніх овочах: як вберегтися від отруєння

Настала пора свіжих ранніх овочів, але важливо пам’ятати, що вони можуть містити небезпечні нітрати. Дніпровська порадниця, посилаючись на дані Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб, розповідає, як вберегтися від отруєння нітратами та насолодитися користю ранніх овочів.

Нітрати – це не тільки мінеральні (азотні), але і органічні добрива (гній, торф, перегній) які додають у грунт для підвищення врожайності, прискорення процесу дозрівання плодів. Це, в принципі, азот, який овочі поглинають з будь-якого грунту.

Найбільше вбирають в себе нітрати редиска, салат, шпинат, молода капуста та кріп. Менше - кабачки, морква, огірки, цвітна капуста, броколлі.

В огірків, кабачків та молодих бурячках нітрати найбільше нагромаджуються біля плодоніжки та у шкірці, тому їм треба шкірку зрізати.

У капусті – на верхніх листочках, у редисці – біля кінчика знизу, у салаті та зеленій цибулі – біля корінця, а у перця, баклажана та помідора – біля плодоніжки.

Молода картопля найбільше нагромаджує нітратів у шкірці, а морква – у верхній та нижній частині. Тому, саме ці частинки у ранніх овочах та зелені потрібно зрізати.

Дуже важливо і те, коли був зібраний урожай. В салаті, щавлі, багаторічних видах цибулі кількість нітратів найбільша в ранішній час, а ось до полудня вона істотно знижується, досягаючи мінімуму до 17 години, увечері вміст їх в листових овочах на 30-40% менше, ніж вранці.

Вміст нітратів залежить також від погодніх умов і збільшується при недостатньому освітленні, низьких температурах, недостатній вологості.

На зовнішні ознаки плодів, їх розміри можуть впливати склад ґрунту, природні, кліматичні умови, де вирощуються овочі, технології їх вирощування тощо. Єдиним методом оцінити безпечність ранніх овочів, зокрема, за вмістом нітратів у них, є проведення лабораторних досліджень атестованою лабораторією.

Що робити, аби ранні овочі не принесли шкоди

  • купувати плоди цілком зрілі середнього розміру і без ознак гнилі;
  • обов’язково зберігати їх у холодильнику;
  • ретельно мити кожен овоч, ягоди, фрукти під проточною водою. Замочуючи овочі перед споживанням у холодній воді: в двох водах по 15 хвилин можна зменшити концентрацію нітратів. Цей метод особливо ефективний для листових. Коренеплоди та капусту перед замочуванням краще нарізати невеликими шматочками;
  • в жодному разі не можна зберігати свіжоприготовані салати та плодоовочеві соки, навіть у холодильнику, більше доби;
  • найдієвіший метод нейтралізації нітратів - кулінарна обробка. При варінні овочів відвар зливають ще гарячим, оскільки при охолодженні частина нітратів може повернутися в овочі. Під час готування кладуть очищені овочі у киплячу воду без солі так, щоб рідина їх покривала. Солити ж краще наприкінці варіння.

Основний спосіб вберегтися від отруєння нітратами - вживати свіжі овочі невеликими порціями, а не їсти їх кілограмами.

Групи ризику:

  • найбільш чутливі до надлишку нітратів новонароджені та діти молодшого віку;
  • люди, особливо діти, зі зниженою кислотністю шлункового соку та хворі на гастрит з пониженою кислотністю;
  • люди похилого віку, ті, які мають захворювання дихальної та серцево-судинної систем.

Особливо небезпечні нітрати для майбутніх мам, оскільки можуть бути причиною зриву вагітності та появи вроджених вад у немовлят.

Також раніше ми писали Кому категорично заборонено їсти молоду картоплю