Петра і Павла 2024: дата за новим календарем, історія та традиції свята

Раніше українці святкували день Петра та Павла 12 липня. Однак з цього року, у зв'язку з переходом на новоюліанський календар з 1 вересня 2023 року, свято відзначається на 13 днів раніше — 29 червня. Про це повідомляє Дніпровська порадниця.

У цей день віряни вшановують двох апостолів, згадують основні події їхнього життя та їх вчинки.

Святі апостоли Петро і Павло були найближчими учнями Ісуса Христа. Петро, відомий як Симон, — перший єпископ Риму, засновник християнської церкви та проповідник Євангелія. Павло ж, при народженні Саул, активно поширював християнство. Його навіть визнали «стовпом» Церкви Христової.

Обидва апостоли загинули мученицькою смертю в Римі 29 червня, але в різні роки. За легендами Петра розп’яли верх ногами, а Павла позбавили голови за їх віру в Христа.

Українські традиції у цей день

Предки зазвичай починали цей день з генерального прибирання та йшли на церковну службу з квітами й віночками з червоних маків.

Головна страва — мандрики — коржики, які готували із розмішаного на сметані сиру, пшеничного борошна і яєць. Назву ж страви пов'язували з легендою про мандрування світом апостолів Петра й Павла, у яких зозуля вкрала одного «мандрика», через що вона о цій порі перестає кувати. А якщо ж її кування чути й після Петра, то це вважали на нещастя.

Також до свята господині намагалися зробити перші зажинки ячменю з нового врожаю і у свято освятити обрядовий хліб, навіть якщо зерно ще не зовсім доспіло.

Загалом свято апостолів Петра і Павла означає закінчення купальських святкувань «маківки літа» і літніх весіль, прощання з весною та підготовку до сінокосу. Підготовка до жнив в Україні ж починалися після Івана Купала.

Пращури вірили, що у жнива святі апостоли спостерігали за людьми, після чого «парували» їх: ледачій дівчині — роботящого хлопця, а роботящій — лежня, бо якщо навпаки, то ледарі з голоду помруть.

Заборони

 • не можна в'язати і шити, щоб не накликати біду;
 • не можна вінчатися, бо пара швидко розійдеться;
 • не можна ходити до лісу, бо звірі стають агресивними;
 • заборонено давати гроші в борг, бо гаманець буде порожнім увесь рік;
 • не можна їсти в цей день овочі та фрукти з нового врожаю — до голоду на наступний рік;
 • утриматися від подружньої близькості, щоб не було надалі проблем у шлюбі.

Прикмети

 • якщо цей день холодний, то рік буде голодним;
 • якщо на Петра спека, то на Різдво буде холоднеча;
 • якщо на Петра зозуля кує – це поганий знак;
 • якщо побачити світанок на Петра і Павла — щаститиме весь рік;
 • квітки мальви в цей день складають свої пелюстки щільно, ніби зів'яли, варто очікувати дощу.

Також раніше ми писали Народне свято 27 червня: чому сьогодні не варто вирушати у подорож та робити пропозицію