Сезон простудних захворювань у Дніпрі розпочато: прогнози лікарів, як і коли треба робити щеплення

За останній час мешканці Дніпра почали масово хворіти на різні захворювання: ГРЗ, ГРВІ, грип та коронавірус. Але зараз питання, чи варто поспішати з вакцинацією, хвилюють кожного з нас. Про це повідомляє  «Дніпровська понарама» з посиланням на «Наше місто».

Вітаміни та закалювання ніхто не відміняв

Останнім часом у Дніпрі збільшилась кількість респіраторних захворювань. Медики пов’язують це з похолоданням і підвищенням вологості повітря. У таких погодних умовах швидко розмножуються віруси. Це встигла відчути на собі Любов Тесленко зі своїм 10-річним сином Артемом. Хлопчик захворів напередодні. Симптоми класичні: кашель, температура та нежить

сезон ГРВІ 2023-2024 Дніпро

Зараз дуже багато дітей хворіють у школі,  --  скаржиться пані Любов. --  Гадаю, син підчепив інфекцію від однокласників. Ми пробували пити вітаміни, але це не допомогло.  Тож вирішили звернутись до сімейного лікаря. Щодо вакцинації, в Артема є тільки обов’язкові щеплення. Від грипу чи ковіду я його не вакцинувала. Але сама маю три щеплення від COVID-19. У мене слабкий імунітет, тож якщо лікар порадить робити ще одне щеплення, відмовлятись не буду. 

Медики переконані, що найнадійніший засіб вберегтись від ковіду та грипу – вакцинуватись. Утім, визнають, що існують й інші способи профілактики. І вони є доволі дієвими. 

сезон ГРВІ 2023-2024 Дніпро

Я би виокремила декілька способів профілактики від ГРВІ та інших сезонних захворювань, -- підкреслює Аліна, сімейна лікарка. --  Наприклад, закалювання, але воно не всім підходить.  Потрібно обов’язково проконсультуватись з лікарем. Важливо правильно харчуватись, бути фізично активним, підтримувати водний баланс.  Також можна пропити курси вітамінів D і С, цинку.  

«Пірола»  вже на порозі

Звісно, багатьох хвилює питання: чи буде знову лютувати ковід? Протягом останніх тижнів кількість госпіталізацій у світі через нього різко зросла. За прогнозами експертів, кількість заражених збільшуватиметься й надалі через похолодання та ослаблення імунітету. Тож не дивно, що у багатьох країнах повертаються протикоронавірусні заходи. У Дніпрі епідемії ковіду зараз немає – поки що це поодинокі випадки. 

Але розслаблятись все ж таки не варто. Нещодавно в інтернеті з’явилась інформація щодо  нового штаму COVID-19 під назвою «Пірола». Наразі  мутована версія коронавірусу вже захопила біля 20 країн. Вперше цей підштам  «Омікрона» медики зафіксували у серпні цього року. Його основна небезпека полягає у тому, що він може обходити імунітет, набутий після вакцинацій та захворювань на інші штами COVID-19. 

Серед тих, хто захворів на «Піролу», є  жителі США, Великобританії, Данії, Франції, Німеччині, Швеції, Канади, Таїланду, Ізраїлю, Іспанії, Португалії, Австралії, Південної Африки, Японії та Південної Кореї.

сезон ГРВІ 2023-2024 Дніпро


Серед загальної маси омікрон-штамів, які циркулюють зараз, «Пірола» посідає домінуючу позицію, -- зазначає   Ігор Кузін, головний державний санітарний лікар.  --  Десь 20%, десь 30%, а десь  вже 40%. Скоріш за все, ми будемо спостерігати найближчим часом, що він прийде до кожної країни.  Рано чи пізно «Пірола» буде й на території України. Це призведе до підвищення рівня захворюваності, і скоріш за все наприкінці епідсезону, тобто в кінці першого кварталу 2024 року, він буде превалюючим на території України.

Особливих симптомів «Піроли» лікарі поки що не виявили  --  штам може проявлятися так само, як і його попередники. Утім, слід звернути увагу на те, що серед притаманних йому симптомів знову з’явився такий, як втрата  нюху та смаку.

Вакцинація актуальна як і раніше

Фахівці попереджають, що «Пірола» має  дуже високий рівень мутацій у порівнянні з іншими штамами коронавірусу. Вони припускають, що могло відбутися до 30 змін у білковій структурі вірусу.  Через це наявні типи вакцини можуть бути недостатньо ефективними у боротьбі з «Піролою». Проте, слід пригадати, що щеплення від жодного штаму коронавірусу не захищало людей на 100%. Водночас, вакцинація запобігала та продовжує запобігати важкому перебігу хвороби або  смерті.

Таким чином, саме вакцинація, як і раніше, є найефективнішим засобом боротьби з коронавірусом.  Особливо це стосується тих, хто перебуває у зоні ризику.  Це особи старші за 60 років, люди з хронічними чи супутніми захворюваннями. Ті, хто має ослаблений імунітет, та вагітні. Зараз у Дніпрі є у наявності вакцина «Пфайзер» для дорослих. Що стосується дітей, вакцини для них також можна знайти у деяких амбулаторіях – цей самий «Пфайзер», але в менших дозах. Всю інформацію стосовно вакцин та роботи пунктів щеплення можна отримати у сімейних лікарів.  У них також можна зробити експрес-тести на COVID-19. Зараз у Дніпрі працюють 12 центрів вакцинації. 

За словами лікарки Аліни, наразі у амбулаторії, де вона працює, поки що немає вакцини від грипу. Але щойно  вона з’явиться, щеплення можна буде отримати безкоштовно.

 У той час вакцину від грипу корейського виробництва «Джісі флю» вже  можна придбати в аптеках Дніпра. Вона коштує приблизно 400 гривень за одну дозу. А якщо бажаєте зробити щеплення у приватній клініці – без проблем. До прикладу, у медичному центрі JMC у «Менорі» щеплення вакциною «Джісі флю» коштує 530 гривень, плюс 200 гривень треба сплатити за консультацію лікаря перед вакцинацією. Схема така: сьогодні записуєшся – післязавтра щеплення. Французьким «Ваксігрипом» можна вакцинуватись за 580 гривень. 

Спочатку аналіз – потім щеплення

Тож чи варто у сезоні 2023-2024 чекати на епідемію грипу та коронавірусу? У відомого дніпровського лікаря-інфекціоніста Володимира Чумака стосовно цього є власна думка.

сезон ГРВІ 2023-2024 Дніпро

Треба готуватись до поширення коронавірусу, він точно буде, -- прогнозує Володимир Іванович. –  Як тільки у середині жовтня стало прохолодніше на вулиці, кількість тих, хто  захворів на ковід, зросла у нашому місті у 2,5 рази. Водночас, про грип теж не слід забувати. Як і минулого року, ковід та грип будуть влаштовувати між собою «змагання». Той вірус, який виходить на перший план, подавляє інший. Але може бути й так, що і ковід, і грип будуть розповсюджені приблизно однаково. 

Новий штам коронавірусу «Пірола», за словами лікаря, відрізняється дуже коротким інкубаційним періодом. Десь 2--3 дні хворий відчуває біль у горлі, закладеність в носі. Вірус захоплює верхні дихальні шляхи,  у хворого можуть бути ускладнення у вигляді гайморитів, бронхітів. У найскладніших випадках може розвинутись пневмонія. Тож з вакцинацією зволікати не слід. У той час, у цій процедурі є деякі нюанси.

Перед тим, як вакцинуватись, я б радив перевірити, чи є у вас антитіла до ковіду, -- зазначає Володимир Чумак. – Бо навіть якщо ви перехворіли у легкій формі та навіть цього не помітили, антитіла у крові все одно сформуються. І тоді сенсу вакцинуватись, на мій погляд, немає. Але якщо ви у групі ризику або часто підхоплюєте різні інфекції, краще все ж таки зробити щеплення.

Зробити аналіз на антитіла до ковіду наразі можна у багатьох приватних медичних лабораторіях Дніпра. Його вартість  -- від 250 до 440 гривень. До речі, нещодавно МОЗ затвердило оновлені рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19 на 2023-2024 роки.  Згідно з ними, основою для захисту проти тяжкого перебігу COVID-19 є курс із трьох щеплень. Тобто дві дози первинної вакцинації та перше бустерне щеплення, яке вводять через 5 місяців.

вакцинация Дніпро

 Тож  три щеплення  -- це загально рекомендований курс вакцинації для кожного.  Усі наступні щеплення після третього -- це додатковий бустер,  в деяких країнах він має назву «сезонний бустер».  Лікарі його рекомендують пацієнтам із групи ризику важкого перебігу COVID-19. А саме:

  • людям, старшим за 60 років; 
  • тим, хто має серйозні супутні хвороби; 
  • людям, які перебувають у групі ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної хвороби. 


Жителі України, які не належать до вищезгаданих груп ризику,  але планують отримати  «додатковий бустер» -- наприклад,  для поїздки у країни, де є вимоги мати додаткове щеплення, або просто виявили бажання ще раз вакцинуватись  --  можуть зробити щеплення після консультації з сімейним лікарем в амбулаторії чи у пункті щеплення.

Фото Валерія Кравченко.

Також раніше ми писали Філатов розповів, коли в Дніпрі почнеться опалювальний сезон (відео)