В Україні можна вийти на пенсію на 10 років раніше

В Україні вийти на пенсію на 1 рік раніше може одразу кілька категорій населення. Насамперед йдеться про матерів, які виховують тяжкохворих дітей, багатодітних матерів або батьків (тільки один із батьків). Крім того, достроково вийти на заслужений відпочинок можуть раніше працівники, зайняті на підземних роботах (50 років), а також ті, хто працював у шкідливих умовах, військові та чорнобильці.

Як зазначають у Пенсійному фонді України, багатодітні українці вже майже рік можуть виходити на пенсію до досягнення пенсійного віку (60 років для жінок та 65 років для чоловіків). При цьому правила для матерів та батьків відрізняються.
Такі норми прописані у законі 2040-IX, який набрав чинності з квітня 2022 року. У документі розширили список українців, які можуть вийти на пенсію достроково, долучивши до нього багатодітних батьків. Про це нагадали у Міністерстві реінтеграції тимчасово окупованих територій у лютому 2023 року. Тож раніше вийти на пенсію тепер можуть:

Працівники, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими або особливо важкими умовами праці. Чоловіки можуть вийти на пенсію при досягненні 50 років за умови стажу не менше 20 років, з них не менше 10 років та вищезазначених робіт. Жінки при досягненні 45 років, за умови наявності стажу не менше 15 років, з яких 7 років та 6 місяців на шкідливому чи тяжкому виробництві.

Працівники, трудовий договір з яким було розірвано з ініціативи власника чи уповноваженого органу через особливості організації виробництва та праці за 15 років до встановленого законодавством пенсійного віку.


Військовослужбовці можуть вийти після досягнення 55 років при стажі роботи не менше 25 років, жінки при досягненні 50 років та стажі роботи не менше 20 років.

Працівники, які мають не менше половини стажу роботи зі шкідливими або важкими умовами роботи, на пільгових умовах вони отримують пенсію із зменшенням віку на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи для чоловіків та за кожні 2 роки такої роботи для жінок.

Працівники льотного та льотно-випробувального складу при вислугу років на цих посадах не менше 25 років для чоловіків та 20 років для жінок.

Нагадаємо, раніше ми писали, що в Україні доведеться повернути частину субсидії. Як перевірити себе в списку