Війна в Україні: кого можуть мобілізувати вже цієї осені

24 лютого 2022 року відразу після початку повномасштабного вторгнення рашки президент Володимир Зеленський оголосив у країні військовий стан і підписав указ про загальну мобілізацію. З того часу на захист України закликають військовозобов'язаних чоловіків. 2023-го Верховна Рада внесла деякі зміни до законодавчої бази. Кого можуть мобілізувати восени 2023 року, та хто має право на відстрочку. Чи закликають народних депутатів? Про це розповідає Дніпровська панорама з посиланням на Наше місто.  

Важливо не де вручили повістку, а як саме

мобілізація1

Сьогодні, коли звичайна пошта перестала бути масовим засобом комунікації, а електронна ще не стала офіційним способом сповіщення громадян, повістки найчастіше вручають на підприємствах, у транспорті, на вулиці.

Представників Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) у супроводі поліції нерідко можна зустріти у найлюдяніших місцях Дніпра: у районі залізничного та автовокзалів, біля супермаркетів, на жвавих проспектах та вулицях. Найчастіше це викликає неоднозначну реакцію городян. Наскільки законним є таке вручення повісток?

мобілізація2

-Повістку  можуть вручити в будь-якому місці, - зазначає Павло Довгопол, спеціаліст Дніпровського місцевого центру з надання безкоштовної вторинної правової допомоги. – У законі та в нормативних актах не зазначено місце, де можуть вручити повістку. Найважливіше не де вручили, а як її вручили. Як видається повістка? Керівник ТЦК видає розпорядження, в якому прописано список осіб, які підлягають мобілізації. Повістка повинна бути виписана на вас і вручена з вашим особистим підписом. Але якщо на вас немає розпорядження, така повістка  не має законної сили.

Хто має право на відстрочку?

Юрист уточнив, що відмовитися від отримання повістки без об'єктивних причин не можна. Такі дії є протиправними. Втім, важливим є не сам факт вручення офіційного повідомлення, а готовність військовозобов'язаного захищати країну. Зауважимо, що з об'єктивних причин не всі можуть змінити цивільний костюм на військову форму.

мобілізація3

Хто має право на відстрочку? Це прописано у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Павло Довгопол наголосив, що влітку цього року до Закону внесена зміна стосовно осіб, які мають родичів з інвалідністю.

Змінили один пункт, – пояснює юрист. – Людина, яка потребує догляду, повинна не мати жодних інших родичів чи осіб, які могли б доглядати її. Тоді надається відстрочка. Умовно, якщо у чоловіка дружина з інвалідністю, він отримає відстрочку лише у випадку, якщо у нього немає працездатних дітей чи батьків. Якщо військовозобов'язаний просто здійснює догляд за людиною з інвалідністю, потрібно довести військкомату відсутність осіб, які могли б таку роботу виконувати. Тобто довести наявність працездатних родичів.

На думку, Павла Довгопола, такий захід вжито для боротьби з ухилистами.

Особисто бачив на Баду та в Тиндері чимало запитів на пошук жінок чи дівчат із першою чи другою групами інвалідності, – констатує Павло. – У такий спосіб хотіли отримати відстрочку.

Право на відстрочку від мобілізації мають:

 • ті, хто доглядає за дружиною, чоловіком, батьком або матір'ю з інвалідністю, якщо більше нема кому цього робити, але тільки за умови, що в сім'ї більше немає членів сім'ї віком від 18 до 60 років;
 • заброньовані працівники;
 • люди з інвалідністю або непридатні до служби зі зняттям з військового обліку;
 • багатодітні батьки;
 • батьки-одиначки, які самостійно виховують дитину/дітей до 18 років;
 • батьки-усиновителі дитини з інвалідністю до 18 років;
 • батьки неповнолітньої дитини, якщо партнер чи партнерка проходить військову службу;
 • студенти, асистенти-стажери, аспіранти та докторанти на денній або дуальній формі навчання;
 • наукові та науково-педагогічні працівники вузів, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або вчений ступінь;
 • педагоги з закладів професійної освіти, шкільні вчителі, які працюють не менше ніж на 0,75 ставки;
 • народні депутати України, працівники органів військового управління, військових частин, підприємств, установ та організацій Міноборони, ЗCУ, Державної служби спецзв'язку, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Нацполіції, Бюро економічної безпеки, НАБУ, ДБР, Державної виконавчої служби , Управління державної охорони;
 • ті, хто має близьких родичів, які загинули або зникли безвісти під час війни (включаючи АТО/ООС) - чоловіка, дружину, сина, дочку, батька, матір, діда, бабусю або рідних брата, або сестру.

Чи можуть надіслати на «нуль» призовника без підготовки?

Одне з найгостріших питань, яке дуже хвилює батьків: чи відправляють хлопців на передову без попереднього навчання? Чи можуть призвати хлопця із медичними протипоказаннями? Кажуть, що такі випадки бувають.

Зрозуміло, що офіційно ніхто з військових не підтвердить інформації про потрапляння на «нуль» непідготовлених бійців. Це протизаконно!

28 червня 2023-го Законом України 3161-IX внесено зміну до статті 59 Статуту внутрішньої служби ЗСУ: «не допускати до участі у бойових діях військовослужбовців з числа покликаних на військову службу на заклик під час мобілізації на особливий період, які не пройшли курс базової загальновійськової підготовки чи не мають бойового досвіду».

Проте насправді це має місце.

На жаль, такі випадки трапляються, - констатує Павло Довгопол. - Це, звісно, порушення, за яке несуть відповідальність командири частин.

Нагадаємо, що в лютому цього року журналіст Юрій Бутусов повідомив про мобілізованого з Тернополя Богдана Покитка, якого відправили на фронт без належної підготовки. Як наслідок – військовий пробув на передовій лише 5 днів та загинув.

Втім, як визнають правозахисники, довести на практиці такі правопорушення є проблематично. Не менш проблематично оскаржити рішення військово-лікарської комісії (ВЛК).

В Україні оцінка стану здоров'я військовозобов'язаних, резервістів та призовників здійснюється за Наказом № 402 про «Положення про військово-лікарську експертизу у ЗСУ», – розповідає Тетяна Синцова, адвокат. – Існує чіткий перелік хвороб, наявність яких може свідчити про непридатність особи до проходження служби. Під час проходження медичного обстеження призовник має право надати ВЛК усі медичні довідки, які вважає за необхідне. Але надання медичних довідок та обстежень жодним чином не гарантує, що комісія визнає призовника непридатним чи обмежено придатним. Для лікарів ВВК призовники — конвеєр, де часто немає місця індивідуальному підходу та часу на роздуми, хто має реальний стан.

мобілізація4

Адвокат визнає, що оскаржити рішення ВВК у судовому порядку можливо, але це проблематично.

Процедуру забюрократизовано, – резюмує Тетяна Сінцова. – Проблема в тому, що вона може розтягнутися на місяці. В цей час призовник уже перебуватиме в армії.

Список придатних для мобілізації розширився

Очевидно, що в нагальній ситуації виникла потреба поповнення мобілізаційного резерву. Для цього ще навесні було знижено граничний призовний вік з 27 до 25 років.

Якщо хлопцеві від 18 до 27 років, і він не служив в армії, мобілізувати його не могли, - зазначає Павло Долгопол. – Тепер цей вік знизився до 25 років. Таким чином розширилося коло осіб, які можуть бути мобілізовані, за рахунок призовників у віці 25 -26 років, які раніше мобілізації не підлягали.

А в серпні наказом Міністерства оборони № 490 внесено зміни до Положення про військово-лікарську експертизу до ЗСУ. Цим наказом повністю оновлено перелік хвороб з метою оцінки придатності військовослужбовців. Також детально уточненим став порядок визначення місця служби для обмежено придатних.

Придатними до служби визнали осіб із такими захворюваннями, як клінічно вилікуваний туберкульоз, вірусні гепатити з незначним порушенням функцій, безсимптомний ВІЛ, хвороби ендокринної системи з незначними порушеннями функцій, легкі короткочасні хворобливі прояви розладів психіки.

Таким чином, мобілізованих зможуть визначати придатними до служби, але за конкретною військовою спеціальністю. Тобто, наприклад, 

якщо військовослужбовець не може служити на певній посаді за станом здоров'я, командир може направити його на військово-лікарську комісію (ВЛК), де його визнають придатним за новою спеціальністю.

Депутати змінять модні костюми на військову форму?

Про мобілізацію нардепів та чиновників говорять давно і часто. Для деяких парламентаріїв військова тема загалом стала предметом політичних спекуляцій. Насправді це не більше ніж хайп. Якщо закличуть депутатів, хто прийматиме закони? Та й потім, скажемо щиро, чи велика користь буде від них у військах? Адже сьогодні у Верховній Раді залишилося лише 403 нардепи.

На місцевих депутатів броня не поширюється. Декілька депутатів Дніпропетровщини зараз воюють у лавах ЗСУ.

Наявність так званої броні для депутатів місцевих рад – це міф, її від мобілізації під час воєнного стану не було і немає, – зазначає Андрій Денисенко, депутат обласної ради, військовослужбовець ЗСУ у лютому 2022 – березні 2023. – Хоча особисто мені невідомі випадки примусової мобілізацію депутатів. Сам я в лютому 2022-го, як депутат облради, пішов служити добровольцем і всі, кого я знаю, теж. В одному підрозділі зі мною служив депутат районної ради Сергій Бобриков, в одній бригаді – колега облради Сергій Манза.

На думку Андрія Денисенка, закликати чиновників, які забезпечують життєдіяльність громад, недоцільно.

мобілізація5

Бронь для фахівців та керівників виконавчих органів місцевого самоврядування та органів державної влади, на мою думку, варто залишити, щоб зберегти дієздатність системи влади під час війни, – вважає він.

Фронт у нас лише один

Бійцям, які перебувають на передовій потрібен відпочинок, потрібна ротація.

Люди, які пішли захищати Україну сильні та мотивовані, – констатує Олександр Курбатов, керівник служби зв'язків із громадськістю Окремої бригади територіальної оборони Дніпра. – Але їм потрібний відпочинок. Їм необхідно частіше бувати вдома та бачити своїх рідних та близьких. Тих, заради кого вони пішли воювати. Соціальна несправедливість у тому, що багато бійців півтора року тягнуть цю лямку. Вони втомились. Їм потрібна підтримка. Потрібні чоловіки, які могли б підтримати та замінити наших захисників. Потім на їхнє місце прийдуть інші. Війна – не спринт. Це марафон! Потрібно вміти зберегти сили. Говорять: ми тримаємо економічний фронт, культурний, інформаційний. А фронт у нас один. Там, де люди залишаються віч-на-віч з ворогом. Віч-на-віч.

мобілізація6

Війна надовго. Логічно припустити, що правила мобілізації змінюватимуться і посилюватимуться. Важливо розуміти, що фронт у нас лише один.

Нагадаємо, раніше ми писали, що колишній водій автобусу з Дніпра на фронті реанімує навіть безнадійні авто для бійців.