Зміни про відпустки та виплати для військових. Які розміри та коли набувають чинності

30 червня 2023 року набрав чинності Закон № 3161 про зміни до законодавства щодо проходження військової служби під час дії воєнного стану, повідомляє Дніпровська панорама, посилаючись на ЛігаЗакон.

Згідно із Законом, термін, на який військовослужбовець може йти у відпустку, збільшено до 30 діб на рік. Відпустка буде надаватись частинами, відповідно до законодавства, не більше 15 календарних днів. Мінімальна тривалість відпустки не встановлена. Ті військовослужбовці, які використали 10 діб основної щорічної відпустки до набрання чинності даного Закону, мають право ще на 20 діб відпустки до кінця календарного року. Кожна із частин відпусток надається без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

Крім зазначених 30 діб, військовослужбовцям також може надаватися відпустка за сімейними обставинами терміном до 10 днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

Не забули й про військовослужбовців строкової військової служби, їм також надається відпустка до 30 діб на рік без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

Водночас начальник управління кадрового менеджменту АДПСУ бригадний генерал Олексій Харченко наголосив, що дані відпустки надаються за умови одночасної відсутності не більше 30% загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу. З метою дотримання даної норми керівниками підрозділів буде складено графік відпусток військовослужбовців.

В даному документі передбачена канікулярна відпустка курсантам вищих навчальних закладів: зимова - тривалістю не більше 10 календарних днів та літня - не більше 20 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Відповідно до цієї норми Закону, курсанти-прикордонники уже почали вибувати у літні відпустки.

Також, відповідно до нового законодавства, невикористана відпустка в поточному році не переноситься на наступний рік. При цьому за невикористану відпустку передбачено нарахування компенсації при звільненні з військової служби.

Однією з новацій законодавства є запровадження нового виду відпустки - для лікування у зв'язку з пораненням. Тривалість такої відпустки визначається характером поранення (контузії, травми або каліцтва).

Законом також визначено розміри додаткових виплат військовослужбовцям:

  •  по 100 000 гривень пораненим, які перебувають на лікуванні, полоненим, безвісно відсутнім, інтернованим, загиблим;
  •  від 30000 до 100000 гривень - військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях та виконують інші визначені завдання;
  •  6000 гривень - військовослужбовцям строкової військової служби;
  •  2350 гривень - курсантам.

Умови та порядок нарахування даних виплат уряд має встановити до кінця липня.

Також Законом визначено, що поранені військовослужбовці, визнані непридатними до військової служби і зараховані в розпорядження відповідних командирів, отримуватимуть два місяці виплати за останньою займаною посадою, з 3-го місяця до завершення дії розпорядження - додаткову виплату 20 100 грн.

Ще одним нововведенням є те, що військовослужбовці строкової військової служби, строк військової служби яких закінчився під час дії воєнного стану та військову службу яких продовжено понад встановлені строки та які під час дії воєнного стану вислужили не менше шести місяців, за їх власним бажанням можуть бути переведені в категорію мобілізованих. Дана норма набирає чинності з 01 серпня 2023 року.

Начальник управління кадрового менеджменту Адміністрації Держприкордонслужби наголосив, що Закон визначає певні зміни в порядок підготовки військовослужбовців.

Категорично заборонено направляти у зону активних бойових дій військовослужбовців, призваних по мобілізації, які не пройшли початкової підготовки, яка має тривати не менше одного місяця, - зазначив бригадний генерал Олексій Харченко.

Нагадаємо, раніше ми писали: Окупанти забрали у 9-річного Матвія дитинство: як родина переселенців з Донеччини пережила ракетний удар по Дніпру