Головна підземна таємниця Дніпра: як досліджували лабіринти під Палацом студентів (фото)
Палац студентів – будівля стара і загадкова. Говорять, ніби під нею є мережа тунелів. Навіщо Потьомкіну, який побудував палац, потрібні були підземні ходи й чи збереглося щось від них дотепер.Такими питаннями вже багато років займаються історики та краєзнавці міста, повідомляє Дніпровська панорама з посиланням на матеріали кандидата історичних наук Максима Кавуна.
Палац князя Потьомкіна - це перша кам'яна споруда Катеринослава, збудована у 1787-1789 роках. Справді, на території Потьомкінського саду (парк імені Шевченка) у XIX – на початку XX століть зафіксовано існування підземних споруд.
Легенда про підземний хід уперше в літературі зустрічається у «Спогадах» Олександри Микитішни Молчанова – дружини регента місцевого архієрейського хору, яка жила в Катеринославі з 1820-х років.
У перші роки мого життя в Катеринославі, мені не раз доводилося чути, що з палацу Потьомкіна є до Дніпра підземний хід, що в кінці цього ходу під скелями колись стояв прикутий човен і що, ніби-то, князю Потьомкіну одного разу довелося скористатися цим шляхом, щоб урятуватися від якогось нападу. Цим оповіданням я не вірила, тому що покійний чоловік мій називав їх пустою вигадкою, - писала Олександра Молчанова.
Між тим збереглися свідоцтва випадку, коли хід розкрився.
Але на початку шістдесятих років, коли нові обвали провалля підійшли близько до південно-східного крила палацу, що тоді ще стояв у напівзруйнованому вигляді, відкрився отвір підземного ходу, викладеного з цегли у вигляді арки; багато хто намагався входити в нього, але далі десяти сажнів не могли, бо свічки та ліхтарі гасли і дихати було дуже важко,- згадувала Молчанова
Згідно з дослідженнями, підземний хід з палацу йшов у напрямку сучасного готелю «Світанок». І сьогодні лінію цього ходу вже перерізано тим самим «проваллем», внизу якого знаходиться стадіон. Це перспектива для археологічних досліджень, вважають сучасні історики.
У 1914 році, вже на початку XX століття, підземний хід із палацу Потьомкіна знову нагадав про себе. Дмитро Іванович Яворницький у своїй «Історії міста Катеринослава» (1937 р.) наводив ці дані.
У 1914 році, під час прокладання каналізаційних труб у місті Катеринославі, біля палацу Потьомкіна було відкрито на глибині сажні підземний хід, в якому можна вільно рухатися людині на весь зріст. Звід складний із цегли типу XVIII століття. Під ходом відкрита була ніша, складена вже з дикого каменю, в якій можна тільки сидіти або стояти не на весь зріст, а на колінах. Провал у підземний хід було виявлено якраз проти парадних дверей палацу. Він йде на захід, паралельно до саду, і на схід, де губиться в глибокому яру, - писав Яворницький.
Незважаючи на те, що зайнявся ходом такий іменитий учений, як Дмитро Яворницький, загадка його не була розкрита. А план підземного ходу, про який згадує академік, сьогодні у фондах музею не значиться, що саме собою теж є загадкою.
Існує припущення , що підземний хід починається саме під пам'ятником Жінці, яка скорбить.
Другий легендарний напрямок підземних ходів з палацу Потьомкіна – до Дніпра та Монастирського острова. У деяких публікаціях можна прочитати, що на острів вів спеціальний тунель, і навіть нібито він доходив до лівого берега Дніпра.
Звичайно, з історичної точки зору це легенди та перебільшення. Що реально ми знаємо про цей хід чи ходи?
Краєзнавець Костянтин Корольков у 1887 році записав свої спостереження.
Такий хід справді існує і виходи з нього було відкрито до останнього часу. Ці виходи, тепер зверху засипані землею, помітні в деяких місцях Потьомкінського саду – там, де знаходиться спуск до Дніпра. Я особисто оглядав їх: вони цегляні і їх не важко було б розкопати, якби того зажадав історичний інтерес,- писав Корольков.
Сучасні дослідники - дігери намагалися пройти загадковими тунелями. Але це їм вдалося приблизно на 300 метрів, далі пройти не змогли. І відчайдухам не радять туди спускатися – у тунелях відсутня вентиляція, тому без спеціального обладнання там дихати неможливо.
Тобто історичний інтерес існує вже півтора століття, але час розкрити таємницю підземних ходів ще не настав.
Раніше ми писали про: Примара річкового порту у Дніпрі. Як 40 років тому створювалася унікальна будівля на великій річці (фото)