В Україні пропонують мобілізувати пенсіонерів і дозволити чоловікам виїзд за кордон за гроші

У зв'язку з триваючою війною в Україні, питання мобілізації є одним з найважливіших. Командування Збройних сил України заявляє про необхідність посилення мобілізації, щоб забезпечити достатню кількість особового складу для ведення бойових дій. У відповідь на це народні депутати почали пропонувати різні зміни до законодавства про мобілізацію. Вони пропонують вжити радикальних заходів: збільшити призовний вік, узаконити електронні повістки, залучати до боротьби з агресором самих парламентаріїв. Пропонується також дозволити виїзд за кордон військовозобов'язаним чоловікам за гроші. Причому невеликі. Юристи скептично оцінюють ініціативи законодавців. Але кадрову проблему ЗСУ якось вирішувати треба. Про це повідомляє Дніпровська панорама з посиланням на Наше місто.

І в Україні, і за кордоном величезний резонанс викликала стаття Валерія Залужного, Головнокомандувача Збройних Сил України британському журналу The Economist, у якій Головком і говорить про необхідність нарощування резервів.

На думку Залужного, питання необхідності розширення категорії потенційних призовників має сенс, якщо наші партнери допоможуть готувати резерви на полігонах країн НАТО. Проте очевидно, що мобілізаційні резерви України треба збільшувати, а законодавство - вдосконалювати.


У нашому законодавстві є прогалини, які дозволяють громадянам ухилятися від своїх обов'язків, - зазначає Головком ВСУ. - Ми намагаємось вирішити ці проблеми. Вводимо єдиний реєстр призовників, та маємо намір розширити категорію громадян, яких можуть призвати на навчання або за мобілізацією. Також ми вводимо "бойове стажування", яке передбачає розміщення новомобілізованих у лавах досвідчених передових підрозділів для підготовки.

Вікові обмеження для мобілізації

Одним з найбільш обговорюваних питань є питання про вікові обмеження для мобілізації. За чинним законодавством, на мобілізацію підлягають чоловіки віком від 18 до 60 років. Нардепи пропонують зняти вікові обмеження, щоб залучити до армії більше людей. Зокрема, зареєстровано законопроект №10084.

Однак експерти вважають, що це не є ефективним рішенням. Пенсіонери, як правило, мають обмежені фізичні можливості, тому вони не зможуть повноцінно виконувати військовий обов'язок. Крім того, це призведе до дискримінації молодших чоловіків, які не зможуть виїхати за кордон або уникнути мобілізації.

юрист Павло Довгопол

Цей законопроект по суті мало що змінює, – зазначає Павло Довгопол, спеціаліст Дніпровського місцевого центру з надання безкоштовної вторинної правової допомоги. – Він створений для того, щоби легалізувати перебування фактичних пенсіонерів, які пішли захищати країну добровольцями. Ну і для того, щоб дати можливість добровільно піти в армію мотивованим пенсіонерам, які придатні за станом здоров'я і мають бойовий досвід. Але це не призведе до примусової мобілізації чоловіків віком понад 60 років.


Юрист підкреслив, що цей законопроект не дає країні жодних важелів державного впливу на ситуацію і тому його не розглядатимуть як першочерговий. Адже справді й сьогодні в армії чимало вікових бійців, які пішли на фронт добровільно. Окремого закону для цього не знадобилося.

Електронні повістки

Ще одним питанням, яке викликає дискусії, є питання про електронні повістки. Зараз повістки вручаються вручну, що може призвести до їх втрати або несвоєчасного вручення. Нардепи пропонують впровадити електронні повістки, які можна було б надсилати на електронну пошту або телефон.

Однак експерти вважають, що це не є надійним способом вручення повісток. Люди можуть не отримувати електронні листи або не відповідати на телефонні дзвінки. Крім того, це може призвести до порушення конфіденційності громадян.

Питання про електронні повістки обговорюється з початку війни, – констатує Павло Довгопол. – Звичайно, у нас є законодавство про електронні документи – як їх доставляти, переправляти, яка їхня юридична сила. Але формат повістки, як документа, затверджено. Затверджено порядок її вручення. Відповідною постановою Кабміну прописано, що людина, якій вручається повістка, має розписатися у її отриманні. Графа для підпису призовника є в ній самій. Але яким чином зобов'язати підтвердити отримання електронної повістки незрозуміло.

До речі, паперові повістки, які не мають підпису призовника, також не мають юридичної сили. Втім, якщо повідомлення через особистий електронний кабінет буде узаконено, електронні повістки також набудуть чинності. Але поки що про це говорити рано.


Виїзд за кордон військовозобов'язаних

Наразі військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон. Нардепи пропонують дозволити виїзд за кордон за певних умов, наприклад, якщо чоловік має візу або запрошення на навчання.

Однак експерти вважають, що це рішення може призвести до того, що багато військовозобов'язаних чоловіків просто не повернуться до України. Крім того, це може негативно вплинути на мобілізаційний потенціал країни.

Найбільший резонанс викликав законопроект №8029, який ініціював народний депутат Георгій Мазурашу - про зміни правил виїзду за кордон у період військового стану. Автор пропонує дозволити виїзд військовозобов'язаним чоловікам призовного віку за наявності одного з наступних документів:

  • Рішення органу державної влади про офіційне відрядження за кордон, зокрема для перевезення гуманітарних вантажів;
  • документів, що засвідчують факт навчання чи вступу на навчання у закордонному навчальному закладі;
  • письмового погодження на виїзд за кордон від ТЦК та СП;
  • документів, що підтверджують факт відкритого рахунку в одному з українських держбанків із гарантійним внеском у розмірі не менше ніж п'ять прожиткових мінімумів (це 12 945 гривень – Авт.) для працездатних осіб.

Також має бути документ про передачу банку нотаріально завіреної заяви про добровільний обов'язок поповнювати рахунок із гарантійним внеском, рівним мінімуму розміру податків із мінімальної зарплати за весь час перебування за кордоном, а також дозволу відраховувати з рахунку гроші на спецрахунок ЗСУ.


Тобто якщо законопроект приймуть, для виїзду за межі України чоловікам потрібно буде відкрити рахунок у держбанку з гарантійним внеском у 12 945 грн, а потім щомісяця під час перебування за кордоном вносити по 2800 грн.

Депутати в армії

Деякі нардепи пропонують скасувати відстрочку від мобілізації для народних депутатів. Однак експерти вважають, що це рішення є нерозумним. Народні депутати є обраними представниками народу, і вони повинні виконувати свої обов'язки, навіть під час війни.

адвокат Руслан Слободянюк

Такий закон матиме дискримінаційний характер, – вважає Руслан Слободянюк, адвокат. - Він ділить людей на багатих та бідних, що неприпустимо. Навряд чи його буде прийнято. Нагадаю, що у 2015 році вже був законопроект про внесення 100 тисяч гривень для безперешкодного виїзду військовозобов'язаних чоловіків. Тоді законопроект не отримав схвалення у ВР навіть у першому читанні. Навіть меми з'явилися: «Візьму кредит – поїду за кордон». І як потім змусити щомісяця платити? Адже будь-яка людина, яка виїхала за кордон, може попросити притулку і отримає його. Європейські країни, наприклад, Німеччина, Чехія, Словаччина вже заявили, що не повертатимуть на вимогу України її громадян на підставі того, що вони є чоловіками.

Не сподобався цей законопроект і військовим. Нічого дивного! Демобілізація за гроші стане справжньою катастрофою для майбутнього країни, оскільки сприятиме розколу у суспільстві.


військовий Юрій Гудименко

Україна - країна можливостей, тому прийняти можна будь-який закон, навіть скасовуючи закони фізики, - вважає Юрій Гудименко, військовослужбовець ЗСУ, голова ГО "Українське об'єднання "Мрія". - Але з погляду логіки, звільнення від мобілізації за гроші - це найгірше рішення: після початку серйозного обговорення можливості відкупитися від призову, війна автоматично переходить у статус "війни для бідних. Бідні воюють, багаті купують індульгенцію. Це викличе абсолютне відторгнення самої ідеї війни".

Висновок

Ситуація з мобілізацією в Україні залишається складною. Командування Збройних сил України потребує більше особового складу, щоб вести бойові дії. Однак зміни до законодавства про мобілізацію повинні бути ретельно продуманими, щоб вони не призвели до негативних наслідків.

Нагадаємо, раніше ми писали, що залізничник з Дніпра взяв військкомат у облогу, щоб піти на фронт.